Niespełna 25 tysięczny stadion był świadkiem wielu piłkarskich wydarzeń. Nic jednak w tym dziwnego, ponieważ jest o kilkadziesiąt lat starszy od swojego gospodarza, FC Utrecht.
Co ciekawe nazwa obiektu, czyli Galgenwaard pochodzi od holenderskiego słowa "galgenveld", które oznacza szubienicę. W XVII wieku w tej części miasta, w której położony jest stadion znajdowało się miejsce egzekucji. Nigdy jednak nie potwierdzono, że ich lokalizacją była działka, na której powstało boisko. Według legend miejsce położenia stadionu przez kilkaset lat było wykorzystywane przez rolników i ogrodników.
Stadion powstał w tym miejscu w latach 30-tych, a jego otwarcie miało miejsce dokładnie w 1936 roku. Na nim odbywały się mecze piłkarskie, na których już po wojnie pojawiało się nawet 16 tysięcy kibiców. Wokół murawy znajdował się tor kolarski, latem na nim odbywały się wyścigi. W 1974 roku Cees Stam ustanowił w tym miejscu rekord świata jazdy rowerem z silnikiem. W godzinę przejechał 82,998 km.
Do 1970 roku na obiekcie grały kluby Hercules i VV DOS. Ten drugi w 1958 roku zdobył mistrzostwo Holandii. Później jednak w wyniku połączenia trzech klubów - powstał jeden, FC Utrecht i to on stał się gospodarzem obiektu. Duże zainteresowanie kibiców spowodowało, że w 1981 roku podjęto decyzję o jego przebudowie. Dzięki modernizacji stał się jednym z najnowocześniejszych stadionów na świecie. Powstały wyjścia ewakuacyjne, które pozwoliły na ewakuację pełnego obiektu w jedynie trzy minuty.
"Nowy Galgenwaard", jak mówiono na początku lat 80-tych o stadionie w Utrechcie był postrzegany jako idealny stadion dla małych i średnich klubów. Był wzorem, do którego dążono także w Anglii, gdzie po katastrofach na stadionach i raporcie Taylor, postawiono na bezpieczeństwo. Stadion FC Utrechtu był wskazywany jako wzór przez duże europejskie federacje, a także UEFA oraz FIFA.
Nic więc dziwnego, że na stadion zawitała reprezentacja Holandii. Po raz pierwszy pojawiła się na nim 27 kwietnia 1983 roku. Rozegrała wtedy mecz towarzyski ze Szwecją, który zakończył się wygraną Skandynawów 3:0. W sumie Stadion Galgenwaard siedmiokrotnie gościł kadrę narodową. Po raz ostatni 3 września 2004 roku w wygranym 3:0 spotkaniu towarzyskim z Lichtensteinem.
Ten mecz odbył się już na zmodernizowanym po raz kolejny stadionie. Rozwój piłki nożnej spowodował, że w 2001 roku rozpoczęła się kolejna przebudowa, którą planowano od trzech lat. Dotychczas funkcjonujące trybuny zostały zburzone i powstały nowe. W trakcie czterech lat wybudowano nowe cztery trybuny. Początkowo pojemność obiektu po przebudowie, w 2004 roku, wynosiła 24 426 widzów. Ostatecznie ją zmniejszono i obecnie na stadionie może pojawić się 23 750 fanów futbolu.
Obiekt był świadkiem dwóch dużych imprez piłkarskich. Co prawda w 2000 roku mieszkańcy Utrechtu musieli "obejść się smakiem", bo mistrzostwa Europy w Belgii i Holandii odbyły się na innych stadionach. Już pięć lat później w Utrechcie rozegrano jednak finał młodzieżowych mistrzostw Świata. W finale Argentyńczycy pokonali 2:1 Nigeryjczyków, a dwie bramki w tym spotkaniu zdobył Leo Messi.
Na Stadionie Galgenwaard przed niespełna dwoma tygodniami zainagurowane zostały mistrzostwa Europy kobiet w piłce nożnej. W Utrechcie odbyły się cztery mecze, ostatni w miniony wtorek. W spotkaniu otwarcia Holenderki pokonały 1:0 Norweżki. Potem w Utrechcie grały jeszcze reprezentacje Anglii, Szkocji, Francji, Austrii, Rosji oraz Niemiec.
Next matches
Friday
31.01 godz.20:30Saturday
08.02 godz.00:00Recommended
Subscribe