25,2 - tyle wynosi średnia wieku zawodników Lecha Poznań w trwającym sezonie PKO Ekstraklasy, co czyni zespół szkoleniowca Dariusza Żurawia najmłodszym w całych rozgrywkach. Kolejorz ma w swoich szeregach również największy procent graczy wychowanych przez swoją Akademię. Młodzież odpłaca się za zaufanie swojemu trenerowi w najlepszy możliwy sposób, biorąc udział przy ponad połowie goli strzelonych przez niebiesko-białych.
W dotychczasowych dziesięciu ligowych kolejkach trener Lecha dał szansę gry aż dziewięciu graczom urodzonym w roku 1998 bądź później. Łącznie przebywali oni na murawie przez 2881 minut. To oczywiście najwyższy wynik spośród wszystkich ekip w lidze. Drugi w tym zestawieniu Górnik Zabrze ma w swoim dorobku nieco ponad 1800 minut, natomiast trzecie Zagłębie Lubin blisko 1600 minut. Nie inaczej to wygląda, jeśli chodzi o samą liczbę młodzieżowców, ponieważ następni pod tym względem Wisła Kraków oraz Arka Gdynia postawiły na sześciu takich graczy.
To ma znaczący wpływ na inną klasyfikację, czyli średniego wieku zawodników poszczególnych zespołów. Niebiesko-biali legitymują się średnią na poziomie 25,2 lat, co oznacza, że są oni jedną z kilkudziesięciu najmłodszych drużyn we wszystkich najwyższych klasach rozgrywkowych w całej Europie. Podobną średnią do Kolejorza mają m.in. londyńska Chelsea, Ajax Amsterdam, francuska Tuluza, czy Benfica, które również oscylują w granicach 25 lat. W Polsce najbliżej ekipy szkoleniowca Żurawia plasują się z kolei Raków Częstochowa (25,5), Pogoń (25,9) oraz Górnik (26,1).
Uwagę zwraca również procentowy udział w spotkaniach Lecha graczy wywodzących się z jego Akademii. Wynosi on dokładnie 28,8%, a nad Wisłą drużyna z Bułgarskiej ponownie ściga się w tym aspekcie… sama ze sobą. Kolejne kluby w Polsce, czyli Górnik (21,5%), Legia (18,5%) czy Arka (16,8%), mają bowiem po dziesięciu seriach spotkań już do niej znaczną stratę. Do ścisłej europejskiej czołówki takiego zestawienia co prawda Kolejorzowi daleko (w jedenastu zespołach ponad połowę łącznego czasu gry mają na swoim koncie wychowankowie), ale podobnymi liczbami dysponują ekipy wspominane wyżej. Ponownie bowiem w tej klasyfikacji nieopodal lechitów znajdują się Ajax (29,3%), Tuluza (28,5%), Chelsea (27,3%) czy Benfica (29,8%).
Pewną sztuką dla sztuki byłoby wystawianie młodych zawodników, gdyby nie mieli oni pozytywnego wpływu na losy spotkań. Tego na pewno nie można odmówić wychowankom Akademii, którzy brali udział w dziewięciu z siedemnastu strzelonych w PKO Ekstraklasie przez ich drużynę goli. W tym kontekście warto przytoczyć statystyki Pawła Tomczyka (2 bramki, 2 asysty), Kamila Jóźwiaka (2/1), Tymoteusza Puchacza (1/1) czy Roberta Gumnego i Jakuba Modera, którzy zanotowali po jednym ostatnim podaniu.
PKO Ekstraklasa:
Czołówka europejska:
PKO Ekstraklasa:
Czołówka europejska:
Next matches
Friday
31.01 godz.20:30Sunday
09.02 godz.17:30Recommended
Subscribe