W trzeciej odsłonie naszego cyklu podsumowań przyszedł czas na pomocników. To zawodnicy z tej formacji mają najwięcej rozegranych minut oraz znajdują się w czołówce klasyfikacji kanadyjskiej.
Parę podstawowych środkowych pomocników przez cały sezon tworzyli Radosław Murawski oraz Jesper Karlström. Ten pierwszy uzbierał prawie 3000 minut i opuścił tylko pięć spotkań biorąc pod uwagę wszystkie rozgrywki. Polak już w pierwszym domowym spotkaniu strzelił gola. Miało to miejsce w rywalizacji z Żalgirisem Kowno (3:1). Tej samej sztuki dokonał również na starcie rundy wiosennej w potyczce z Zagłębiem Lubin (2:0). 30-latek tylko jeden raz rozpoczynał mecz na ławce rezerwowych, kiedy znajdował się w kadrze meczowej w PKO BP Ekstraklasie.
Najlepszy sezon pod względem liczb zanotował natomiast Jesper Karlström. Szwed do dwóch bramek dołożył pięć asyst, co jeszcze w Lechu Poznań mu się nie zdarzyło. 28-latek podobnie jak Murawski tylko pięciokrotnie nie pojawił się na murawie w obecnych rozgrywkach. Trzecim pomocnikiem grającym na tej pozycji był Nika Kvekveskiri. Gruzin w porównaniu do wyżej wymienionych zawodników dostawał mniej szans i zazwyczaj pojawiał się na boisku z ławki rezerwowych.
Ważną postacią w środku pola był również Filip Marchwiński. Bardziej ofensywnie usposobiony pomocnik miał w tym sezonie bardzo udane okresy, które doprowadziły do debiutu w seniorskiej reprezentacji Polski. Gole 22-latka były niezwykle istotne z perspektywy punktów. Trafienia wychowanka Kolejorza dawały Niebiesko-Białym komplet "oczek" w rywalizacjach z Piastem Gliwice (2:1), Stalą Mielec (2:1), Jagiellonią Białystok (2:1) czy ŁKS-em Łódź (3:2), a w starciu z Arką Gdynia (1:0) jego gol dał lechitom awans do następnej rundy Fortuna Pucharu Polski. W końcówce sezonu pomocnik zmagał się jednak z urazem, który uniemożliwił mu występy w kilku meczach.
Zdecydowanie lepszą pierwszą część sezonu w Lechu Poznań miał Afonso Sousa. Portugalczyk w rundzie jesiennej był piątym pomocnikiem pod względem rozegranych minut, lecz nie powtórzył tego wyczynu w 2024 roku. 24-latek zmagał się kontuzjami, które uniemożliwiły mu częstszą grę i ostatecznie wystąpił tylko w sześciu meczach. Debiut w pierwszej drużynie Kolejorza zanotował natomiast Maksymilian Dziuba. Wychowanek Lecha zagrał w dwóch meczach Fortuna Pucharu Polski oraz trzech PKO BP Ekstraklasy.
Na lewej stronie pomocy niekwestionowanym numerem jeden był Kristoffer Velde, czyli zawodnik z największą liczbą minut spośród wszystkich piłkarzy Kolejorza. Norweg to również wewnętrzny lider klasyfikacji kanadyjskiej, biorąc pod uwagę wszystkie rozgrywki. 24-latek nie zagrał w PKO BP Ekstraklasie tylko w rywalizacji z Zagłębiem Lubin (2:0) i to z powodu przekroczenia liczby żółtych kartek. Skrzydłowy kończy sezon z trzynastoma golami oraz pięcioma asystami. W pierwszej rundzie na tej flance występował w rundzie jesiennej również Filip Wilak. Polak miał szansę zagrać w obu potyczkach z Żalgirisem Kowno oraz uzbierał kilka meczów w PKO BP Ekstraklasie. 20-latek zdecydowanie najlepiej będzie jednak wspominał starcie z Zawiszą Bydgoszcz (4:0), w której ustrzelił dublet.
Po drugiej stronie boiska rywalizacja o pierwszy skład była bardziej wyrównana. Świetne wejście do zespołu miał Dino Hotić, który w debiucie przy Bułgarskiej strzelił gola, a w następnych potyczkach dorzucił dwie asysty. Niestety pod koniec września odniósł kontuzję, przez co musiał pauzować przez dwa miesiące. Bośniak wrócił do zdrowia jeszcze w rundzie jesiennej, lecz w marcu ponownie uraz wykluczył go z gry, tym razem już do końca sezonu. Swoją szansę przede wszystkim w pierwszym półroczu wykorzystał Adriel Ba Loua, dla którego był to najlepszy okres w Lechu Poznań. Iworyjczyk swoją dobrą dyspozycję potwierdzał liczbami. Spore problemy ze zdrowiem miał również Ali Gholizadeh. Irańczyk wrócił do pełnej dyspozycji w październiku, lecz ponowna kontuzja kolana z początku kwietnia uniemożliwiła mu występy w kolejnych spotkaniach. Skrzydłowy zagrał łącznie w dwunastu potyczkach.
PKO BP Ekstraklasa:
Kristoffer Velde – 33 mecze, 2580 minut, 10 goli, 5 asyst
Radosław Murawski – 30 meczów, 2495 minut, 1 gol, 1 asysta
Jesper Karlström – 30 meczów, 2374 minuty, 2 gole, 4 asysty
Filip Marchwiński – 28 meczów, 2098 minut, 8 goli, 5 asyst
Adriel Ba Loua – 25 meczów, 1235 minut, 4 gole, 3 asysty
Afonso Sousa – 18 meczów, 1190 minut, 1 asysta
Nika Kvekveskiri – 22 mecze, 866 minut, 1 gol, 2 asysty
Dino Hotić – 16 meczów, 712 minut, 2 asysty
Ali Gholizadeh – 10 meczów, 630 minut
Filip Wilak – 7 meczów, 78 minut
Maksymilian Dziuba – 3 mecze, 24 minuty
Liga Konferencji UEFA:
Kristoffer Velde - 3 mecze, 257 minut, 2 gole
Filip Marchwiński - 4 mecze, 312 minut, 2 gole, 1 asysta
Radosław Murawski - 3 mecze, 270 minut, 1 gol
Jesper Karlström - 4 mecze, 305 minut, 1 asysta
Adriel Ba Loua - 1 mecz, 29 minut, 1 gol
Afonso Sousa - 4 mecze, 144 minuty
Dino Hotić - 4 mecze, 223 minuty, 1 gol
Nika Kvekveskiri - 1 mecz, 44 minuty
Filip Wilak - 2 mecze, 68 minut
Fortuna Puchar Polski:
Kristoffer Velde – 3 mecze, 275 minut, 1 gol
Radosław Murawski – 3 mecze, 216 minut, 1 asysta
Dino Hotić – 2 mecze, 209 minut, 1 asysta
Jesper Karlström – 2 mecze, 202 minuty
Filip Marchwiński – 3 mecze, 184 minuty, 1 gol
Nika Kvekveskiri – 3 mecze, 148 minut
Filip Wilak – 2 mecze, 111 minut, 2 gole
Maksymilian Dziuba – 2 mecze, 94 minuty
Ali Gholizadeh – 2 mecze, 54 minuty
Adriel Ba Loua – 1 mecz, 8 minut
Afonso Sousa – 1 mecz, 1 minuta
Next matches
Friday
31.01 godz.20:30Sunday
09.02 godz.17:30Recommended
Subscribe