Najlepsi zakwalifikowali się do majowego finału. Siódemka uczniów przeszła przez pytania finałowe tylko z niewielkimi potknięciami. Większość odpowiedzi była poparta niemałą wiedzą, Niekiedy uczniowie - olimpijczycy dosłownie popisywali się uzupełniającymi odpowiedziami w formie przedstawionych przez siebie ciekawostek. - Nic tylko przyklasnąć takiej postawie. Pierwsza tura pytań to hasła przewodnie Pod olimpijska flagą", kolejne to np." Kazimierz Górski - postać, patron Olimpiady", Poznańscy i wielkopolscy piłkarze", Ci, którzy odeszli: Władysław Komar, Tadeusz Ślusarski, Bronisław Malinowski", KKS Lech Poznań, czyli od Lutni do Lecha".
W ścisłym finale znalazły się zagadnienia związane z przekrojem wiadomości świata piłki nożnej, lekkiej atletyki. W zarządzonej ze względu na równą ilość poprawnych odpowiedzi dogrywce były pytania dźwiękowe pochodzące z olimpijskich aren. Na moment i uczestnicy Olimpiady i liczne grono sympatyków sportowego przedsięwzięcia przenieśli się na bieżnię moskiewskich Łużnik przeżywając wspaniały bieg na 3000m po olimpijskie złoto Bronisława Malinowskiego relacjonowany przez dziennikarza największego formatu Bohdana Tomaszewskiego. Głos redaktora Grzegorza Hałasika przypomniał ubiegłoroczny tryumf Kolejarza" nad warszawską Legią. Redaktor Dariusz Szpakowski wprowadził jakże miłymundialowy" klimat z 1982 roku, kiedy to Włodzimierz Smolarek rozpoczął pięciobramkowy serial goli strzelanych reprezentacji Peru.
Po olimpijskie złoto, po blisko dwóch godzinach zmagań z kompletem poprawnych odpowiedzi sięgnął uczeń szóstej klasy Szkoły Podstawowej w Baborowie Michał Klockiewicz. Wyprzedził swego imiennika Michała Sitka oraz trzecią w ogólnej klasyfikacji Olimpiady Annę Maciejewską, także ze Szkoły Podstawowej w Baborowie. Blisko podium uplasował się Mateusz Sołtysiak również z Baborowa. Piąte miejsce podzielili miedzy siebie: Marek Turek z Zespołu Szkół w Pamiątkowie i Dominik Zaraś ze Szkoły Podstawowej w Przyborowie. Stawkę olimpijczyków zamknął najmłodszy z grona finalistów uczeń czwartej klasy SP Baborowo, Tomasz Biskup. Jego koleżanki i koledzy zaprezentowali się w niesłychanie starannie przygotowanej części artystycznej, oddającej cześć zmarłym olimpijczykom. Jej zwieńczeniem było zapalenie małych świeczek przy podobiznach patronów szkolnych igrzysk . Utwór zespołu Dżem" o wymownym tytule Zapal świeczkę" bardzo blisko , niesłychanie nastrojowo oddał klimat i sens podniosłej chwili. Ubiegłoroczni medaliści Olimpiady Wiedzy Sportowej Od Lutni do Lecha" Patryk Janicki i Mikołaj Chlebek odsłonili flagę olimpijską, która na czas przeprowadzenia igrzysk znalazła się w szkolnej sali.
Przed częścią rozegrania finału - finałów, przeprowadzony został konkurs wiedzy dla publiczności. Plakaty piłkarzy Lecha trafiły w ręce tych, którzy udzielili poprawnych odpowiedzi. Olimpiadzie towarzyszyła wystawa książek, medali, fotografii, strojów sportowych, folderów.
Nagrody rzeczowe miejsko-gminnej Olimpiady Wiedzy Sportowej PEKIN 2008 przekazali jej uczestnikom: OPS Szamotuły, KKS Lech Poznań, wydział kultury i sportu Urzędu Miasta i Gminy w Szamotułach. Wyróżnienia spotkały również dyrekcje szkół, z których wywodzili się uczestnicy zmagań. Lekcja historii polskiego i światowego sportu, lekcja historii olimpizmu przypomniana została w wyrazistej formie. Nad wiedzą, nad wydarzeniami, nad postaciami w nie wplecionymi pokłonili się młodzi ludzie, uczniowie szkół. Bo przecież i taki jest wymiar sportu.
Next matches
Friday
31.01 godz.20:30Saturday
08.02 godz.00:00Recommended
Subscribe