Piłka nożna jest to rzecz o wiele ważniejsza niż gonitwa 22 lekko ubranych osób po ogromnym trawniku, za skórzaną kulą. Futbolowy przemysł dzisiaj, to fabryka pieniędzy dla nielicznych, ale także marzeń dla wielu. Miliony ludzi usiłują poprzez piłkę zaspokoić swoje oczekiwania i pragnienia. O tym opowiadają filmy tegorocznego ALE KINO! Z PIŁKĄ.
Napotkamy tu marzenie afrykańskich dzieci, o godnym i zdrowym życiu. Marzenie dziewiętnastowiecznego nauczyciela z Prus, o szkole opartej na zasadach równości, partnerstwa i koleżeństwa. Marzenie norweskiego jedenastolatka o miłości i wolności od szkolnego prześladowcy. Marzenie młodych Wenezuelczyków, o wyrwaniu się ze szponów gangu i slumsów. Marzenie niemieckiego zawodowego piłkarza, aby być kimś więcej, niż tylko kopaczem piłki. Marzenie Irakijczyków o wolnym od wojny kraju. Wszyscy oni swoje marzenia łączą z piłką nożną.
W trakcie festiwalu w kinach pojawią się Mateusz Możdżeń, Kamil Drygas, Jasmin Burić, Vojo Ubiparip, Semir Stilić oraz Hubert Wołąkiewicz, którzy spotkają się z widzami.
Filmy tegorocznego festiwalu:
Themba: Piękny film o nadziei, radości i sile, jaką sport daje młodym mieszkańcom Afryki Południowej. Futbol bywa często jest jedynym sposobem, aby zapomnieć, choć na chwilę o trudach codziennego życia.
Africa United: Kolejna opowieść o Afryce. Zbliżają się mistrzostwa świata w piłce nożnej w RPA w 2010 roku. Dudu i jego przyjaciel Fabrice marzą o tym, by znaleźć się na tej ważnej imprezie sportowej. Lecz jak dostać się z Rwandy do odległej o 3000 km RPA? Utalentowany piłkarsko Fabrice i jego menadżer Dudu wyruszają w wielką podróż by spełnić swe marzenia.
Kick off Kirkuk: Około 300 rodzin uchodźców zamieszkuje małe chatki, samodzielnie postawione na murawie na wpół zniszczonego stadionu piłkarskiego. Podczas reżimu Saddama Husajna musieli oni uciec z kraju, a po powrocie okazało się, że ich domy zostały zniszczone. Znaleźli więc schronienie na starym stadionie. Wśród nich, wraz z matką i młodszym bratem, który stracił nogę na polu minowym, mieszka Asu. Aby pocieszyć załamanego brata i zwrócić uwagę koleżanki, Asu organizuje mecz piłki nożnej pomiędzy kurdyjskimi i arabskimi chłopcami.
Brat: Opowiada o braciach, którzy mieszkają w jednym z najniebezpieczniejszych miejsc na świecie. Wierzą w to, że ze świata, w którym przyszło im żyć, wyciągnie ich piłka nożna. Mimo, że są różni, mają tą samą pasję i ten sam cel. Wychowali się w slumsach. Tam nauczyli się zasad twardego życia i równie twardej gry w piłkę. Dostają zaproszenie na mecz pokazowy z najlepszą drużyną w mieście, Caracas FC. Jak się okazuje, zadanie jest dużo trudniejsze, niż mogłoby się wydawać. Bracia, biegając po murawie, będą musieli wybrać, co jest dla nich najważniejsze: rodzina, piłka czy zemsta? Na tym boisku gra będzie toczyła się o życie.
Tom meets Zizou: Pierwszy film dokumentalny o niemieckim piłkarzu, obejmujący 8 lat jego kariery. Rok 2004. Grający dla juniorów Thomas Broich jest nadzieją niemieckiego futbolu widzianą u boku Schweinsteigera i Podolskiego. Broich kocha życie, książki, rozważania moralne i etyczne, co sprawia, że wkrótce zostaje nazwany "innym piłkarzem". Ma kłopoty z apodyktycznym trenerem, a jego odmienność obraca się przeciwko niemu, powodując nagły schyłek kariery. Tom zaczyna przejawiać symptomy depresji. W 2010 roku ucieka od wielkiego futbolu do Australii, gdzie znajduje nową szansę i ponownie zaczyna cieszyć się piłką nożną. Wygrywa Mistrzostwa i w 2011 roku zajmuje drugie miejsce w rankingu Australijskich Piłkarzy Roku.
Bramkarz Liverpoolu: Ciepła komedia, w której zarówno chłopcy, jak i dziewczęta grają w piłkę, uwielbiają swoich idoli i są sfrustrowani skomplikowanymi przyjaźniami, młodzieńczą miłością, denerwującymi matkami i chorobliwie ambitnymi trenerami piłki nożnej. W samym środku tych wydarzeń poznamy Jo.
Lekcje marzeń: Historia z 1874 roku. Młody nauczyciel języka angielskiego, Konrad Koch, zostaje zatrudniony w pruskiej szkole dla chłopców, rządzącej się wyjątkowym rygorem. Aby tchnąć życie w swoją nieco zmurszałą placówkę, postępowy dyrektor von Merfeld, zatrudnia Kocha jako jednego z pierwszych nauczycieli angielskiego w pruskich gimnazjach. Już na pierwszych zajęciach Koch zauważa, jak bardzo jest potrzebny uczniom, których cała wiedza o Anglii bazuje na uprzedzeniach i stereotypach, przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
Jedenastu diabłów: Kiedy dwa rywalizujące kluby piłkarskie spotykają sie w finałowym meczu, utalentowany napastnik, o którego wszyscy zabiegają, musi wybrać zarówno właściwą druzynę, jak i właściwą kobietę. Arycydzieło kina niemego z muzyką na żywo w wykonaniu jedenastu poznańskich graczy pod wodzą grającego trenera, kompozytora i muzyka Rafała Zapały.
Next matches
Friday
31.01 godz.20:30Sunday
09.02 godz.17:30Recommended
Subscribe