- Staramy się iść w jakość i doświadczenie, stąd po raz kolejny zdecydowaliśmy się na kilku zagranicznych prelegentów o uznanych w europejskiej piłce młodzieżowej nazwiskach. Wierzymy, że takie podejście trafi do uczestników naszej konferencji tym bardziej, że mocno wsłuchaliśmy się w głosy trenerów obecnych na ubiegłorocznych edycjach tego wydarzenia. To znajduje odzwierciedlenie w harmonogramie imprezy - mówi koordynator Lech Conference, Hubert Nowacki. Jedna z największych konferencji szkoleniowych w naszym kraju już w piątek, 2 grudnia w Hali Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza na Morasku. Warto zapewnić sobie na niej miejsce już dziś!
Na trzynastą edycję Lech Conference złoży się pięć prelekcji o zróżnicowanym charakterze. Oprócz panelu Polskiego Związku Piłki Nożnej uczestnicy konferencji staną przed szansą pogłębienia swojej wiedzy z takich zagadnień jak skauting młodzieżowy, identyfikacja talentu, metodologia szkolenia na Półwyspie Iberyjskim czy w Akademii Lecha Poznań i budowa nowoczesnej, w pełni profesjonalnej szkoły piłkarskiej. Jedna z najbardziej prestiżowych imprez organizowanych co roku przez Kolejorza ugości wykładowców z największych europejskich akademii, w tym… przedstawicieli niedawnego przeciwnika niebiesko-białych z fazy grupowej Ligi Konferencji Europy, Villarreal CF.
Carlos Ibanez Segarra i Pablo Alberola, bo o nich mowa, pełnią w jego szkole piłkarskiej funkcję trenerów grup młodzieżowych i przybliżą tematykę tamtejszej filozofii. - Przy okazji rywalizacji z Villareal odwiedziliśmy jego ośrodek oraz akademię, gdzie spotkaliśmy się z bardzo serdecznym przyjęciem. Przed rewanżem to Hiszpanie zjawili się w naszym klubie oraz wronieckiej części akademii z rewizytą i można powiedzieć, że zawiązaliśmy z nimi owocną współpracę. Jej efektem jest prelekcja trenerów Segarry i Alberoli, która idealnie wpisała się we wnioski przekazane przez trenerów obecnych na choćby minionej edycji Lech Conference. Wyrazili oni chęć kompleksowego wgłębienia się w tematykę metodyki szkolenia w Hiszpanii, a Villarreal cieszy się w swoim kraju w tym względzie sporą marką. Jego wychowankowie jeżdżą na turnieje rangi mistrzowskiej, tak jak w przypadku nadchodzącego mundialu w Katarze, co stanowi najlepsze potwierdzenie tego, że wykonuje się tam kapitalną pracę. Wystąpienie takich postaci będzie wielką wartością dla tegorocznego Lech Conference - nie ukrywa kierownik działu organizacji Akademii Lecha Poznań, Hubert Nowacki.
Zostajemy na Półwyspie Iberyjskim, z którego do stolicy Wielkopolski przyleci na początku grudnia dyrektor skautingu akademii Sportingu Lizbona, Paulo Noga. To specjalista o znakomitym CV, na które składa się, m.in. cztery lata w roli koordynatora technicznego we francuskim PSG. - Obecnie odpowiada nie tylko za identyfikację talentu w akademii Sportingu, ale także czuwa nad procesami mającymi na celu jak najefektywniejsze wprowadzanie młodych zawodników do seniorskiej drużyny. Portugalczycy potrafią to robić jak mało kto, o czym świadczy chociażby postawa tego klubu w europejskich pucharach. Nie zapominajmy, że funkcjonują oni w bardzo wymagającym środowisku, w którym rywalizują z innymi słynnymi akademiami, jak Benfiki czy FC Porto. Już w ubiegłym roku zależało nam bardzo na prelekcji Paulo, jednak jeszcze wtedy jego kalendarz był za bardzo napięty. Tym razem jednak jego prelekcja dojdzie do skutku, a swojej wizycie w Poznaniu nadał on wysoki priorytet. Wynika to z tego, że Sporting mocno ceni sobie uczestnictwo w turnieju Lech Cup, a pomiędzy Lechem Poznań i tym klubem panuje atmosfera wzajemnego szacunku - tłumaczy koordynator obu nadchodzących wydarzeń.
- Kolejnym prelegentem będzie Marijn Beuker, który przez czternaście lat był dyrektor do spraw rozwoju sportowego w AZ Alkmaar. Na dobrą sprawę współtworzył akademię, która aktualnie pod względem marki oceniana jest na równi z potęgami holenderskiej piłki, takimi jak Ajax, PSV czy Feyenoord. AZ poczyniło na polu szkolenia gigantyczne postępy, a dowody tego znajdujemy w młodzieżowych kadrach Holandii czy najlepszych ligach na naszym kontynencie. Marijn to inspirująca postać, która podjęła się teraz misji zbudowania szkoły piłkarskiej w jednym z najstarszych europejskich klubów, szkockim Queen’s Park FC. Liczymy, że przekaże naszym uczestnikom nie tylko wysoką wartość merytoryczną, ale także zarazi ich jeszcze większą pasją do futbolu - charakteryzuje kolejnego z wykładowców Nowacki.
Jak co roku swoim know-how podzieli się także sam Lech Poznań, którego trenerzy, koordynatorzy oraz dyrektorzy przedstawiają wybrane zagadnienie dotyczące funkcjonowania najlepszej akademii nad Wisłą. W ubiegłorocznych ankietach goście Lech Conference dali do zrozumienia, że w kontekście grup młodzieżowych niebiesko-białych najbardziej interesuje ich praktyka. Dlatego też trener Łukasz Chęciński omówi temat szkolenia na etapie do lat 14 oraz przeanalizuje wybrane środki treningowe, które do swojego warsztatu będzie mógł włączyć każdy z uczestników konferencji. - Nie zabraknie też nawiązania do symulatora skills.lab, w którego posiadanie weszliśmy wraz z początkiem roku. Łukasz pokaże, w jaki sposób wykorzystywaliśmy na co dzień to urządzenie, ale także jakich środków mogą efektywnie używać trenerzy w kategorii do lat 14. To także osoba, która pracuje w naszych strukturach od wielu lat i posiada ogromną wiedzę specjalistyczną odnośnie funkcjonowania grup juniorskich poznańskiej części akademii. Naszą misją tradycyjnie pozostaje to, by się nią dzielić – podsumowuje koordynator Lech Conference.
Liczba miejsc na 13. edycji Lech Conference jest ograniczona. Tym bardziej zachęcamy każdego chętnego do uczestnictwa, by zapewnić sobie miejsce na nadchodzącym wydarzeniu już dziś, a można to zrobić >>> w tym miejscu.
Ważna informacja: konferencja jest certyfikowana, a za udział w niej przysługuje pięć godzin do licencji trenerskiej. Żeby je uzyskać, należy zarejestrować się równolegle na stronie pzpn24.pl. Certyfikat jest potwierdzeniem udziału w dokształcaniu trenerskim zgodnie z Konwencją Trenerską UEFA w wymiarze:
Grassroots D – 5 godzin/punktów
Grassroots C – 5 godzin/punktów
UEFA B – 5 godzin/punktów
UEFA A –5 godzin/punktów
UEFA Elite Youth A – 5 godzin/punktów
UEFA PRO - 2 godziny/punkty
Zapisz się do newslettera