Już w najbliższą sobotę Lech Poznań podejmie na stadionie przy ulicy Bułgarskiej Raków Częstochowa i tym meczem rozpocznie rozgrywki ligowe w 2020 roku. W ostatnich dziesięciu latach Kolejorz wygrał większość takich spotkań i za kilka dni będzie miał okazję do wyśrubowania tej statystyki.
W sobotę, 8 lutego Kolejorz w ramach 21. kolejki PKO Ekstraklasy rozegra domowy mecz z Rakowem Częstochowa. Obok zeszłorocznego starcia z Zagłębiem Lubin będzie to najwcześniej rozegrane oficjalne spotkanie w danym roku kalendarzowym w całej historii niebiesko-białych. Jednak co najważniejsze, w ostatnich dziesięciu sezonach Lech Poznań przeważnie wygrywał starcia rozpoczynające rundę wiosenną ekstraklasy.
W 2010 roku, czyli w sezonie mistrzowskim, lechici pewnie pokonali w Warszawie miejscową Polonią 3:0, a gole dla zespołu trenera Jacka Zielińskiego strzelali dwukrotnie Robert Lewandowski i raz Tomasz Mikołajczak. Najbardziej efektowną wygraną na początek wiosennych zmagań Kolejorz zaliczył w sezonie 2012/13. Drużyna prowadzona przez trenera Mariusz Rumaka rozgromiła w meczu wyjazdowym Ruch aż 4:0. W tym spotkaniu debiutowali w Lechu Łukasz Teodorczyk oraz Kasper Hamalainen, a drugi z nich swój występ okrasił także pierwszą bramką. Ta sama dwójka piłkarzy dała zwycięstwo poznaniakiem rok później, w domowym starciu ze Śląskiem Wrocław.
Na inaugurację "wiosny" w sezonie mistrzowskim 2014/15 Kolejorz pojechał na wyjazdowe spotkanie do Szczecina. Mecz zakończył się remisem, po pamiętnej bramce Paulusa Arajuuriego. Nie dość, że gol padł po efektownym rajdzie stopera, to miało to miejsce w 90 minucie gry. Kolejne dwa lata poznaniacy rozpoczynali dany rok domowym starciem z Bruk-Bet Termaliką Nieciecza. Oba spotkania mogły zostać zapamiętane. Pierwszy ze względu na efektowną, premierową bramkę Nickiego Bille Nielsena, a drugi z trzech trafień z rzutów karnych, każdego w wykonaniu innego lechity (Dawid Kownacki, Marcin Robak, Darko Jevtić).
W ostatnich dziesięciu latach Lech wygrywał na inaugurację rundy wiosennej sześć razy, a przegrał dwukrotnie. W piątek, drużyna trenera Dariusza Żurawia na pewno zrobi wszystko, żeby rozpocząć rok kalendarzowy w o wiele lepszy sposób, niż w 2019, kiedy przegrali domowy mecz z Zagłębiem Lubin (1:2). W starciu z Rakowem niebiesko-biali będą mieli okazję na podtrzymanie dobrej statystyki pierwszych wiosennych meczów oraz przedłużenie jesiennej serii ligowych spotkań bez porażki. Pierwszy gwizdek tego starcia rozbrzmi w sobotę, 8 lutego, o 17:30.
Bilety na ten mecz można zakupić w kasach pod stadionem oraz na stronie biletowej >>>
2009/10 Polonia Warszawa – Lech Poznań 0:3 (Robert Lewandowski x2, Tomasz Mikołajczak)
2010/11 Lech Poznań – Widzew Łódź 1:0 (Jakub Wilk)
2011/12 Lech Poznań – GKS Bełchatów 0:1
2012/13 Ruch Chorzów – Lech Poznań 0:4 (Bartosz Ślusarski, Marcin Kamiński, sam., Kasper Hamalainen)
2013/14 Lech Poznań – Śląsk Wrocław 2:1 (Kasper Hamalainen, Łukasz Teodorczyk)
2014/15 Pogoń Szczecin – Lech Poznań 1:1 (Paulus Arajuuri)
2015/16 Lech Poznań – Bruk-Bet Termilca Nieciecza 5:2 (Szymon Pawłowski x2, Nicki Bille Nielsen, Dawid Kownacki x2)
2016/17 Lech Poznań – Bruk-Bet Termalica Nieciecza 3:0 (Dawid Kownacki, Marcin Robak, Darko Jevtić)
2017/18 Arka Gdynia – Lech Poznań 0:0
2018/19 Lech Poznań – Zagłębie Lubin 1:2 (Christian Gytkjaer)
Zapisz się do newslettera