Lider swojej ligi, na ławce były wieloletni zawodnik tego klubu, każda formacja bogata w doświadczonych zawodników – oto w skrócie rywal Lecha Poznań w trzeciej rundzie eliminacji Ligi Europy. Zaglądamy do kadry Apollonu Limassol i przedstawiamy jej kluczowe postacie, które w środę zmierzą się z Kolejorzem.
Były cypryjski bramkarz, a także reprezentant swojego kraju (na swoim koncie ma 11 występów w narodowych barwach). Z miastem Limassol łączy go bardzo wiele, nie tylko miejsce urodzenia. To właśnie w Apollonie Limassol w 1998 roku rozpoczął swoją piłkarską karierę. Wprawdzie po ośmiu latach dołączył do AEK Larnaka, jednak była to krótka przygoda, bo w 2008 roku wrócił do swojego pierwszego klubu. Później miał jeszcze roczny epizod w miejscowym Arisie, a także APOEL-u Nikozja.
W maju 2010 roku powrócił do Apollonu, gdzie po dwóch latach zakończył piłkarską karierę. Na swoją szansę na ławce trenerskiej swojego ukochanego klubu musiał poczekać. W grudniu 2016 roku z funkcją trenera zespołu pożegnał się Pedro Emanuel i tymczasowym szkoleniowcem został właśnie Avgousti. Ze względu na bardzo dobre rezultatu (zdobycie Pucharu Cypru) zaproponowano mu tę posadę na stałe. Jego pierwsza przygoda z cypryjską ekipą trwała 992 dni i została przerwana…. na zaledwie 25, kiedy drużyna pracowała pod wodzą Ivana Vukomanovicia.
Sofronis Avgousti 4 października 2019 roku ponownie został szkoleniowcem Apollonu i można śmiało powiedzieć, że jest to - jak na razie - dobry okres, bowiem ekipa z Limassolu do starcia z Kolejorzem przystępuje jako lider cypryjskich rozgrywek.
Bilans Sofronis Avgousti w Apollonie:
Mecze – 149
Zwycięstwa – 88
Remisy – 28
Porażki – 33
Jedyny piłkarz Apollonu, który w tym sezonie rozegrał wszystkie mecze w pełnym wymiarze czasowym. Oczywiście jednym z jego największych atutów jest doświadczenie, ponieważ w swojej karierze zdążył zaliczyć między innymi trzy pełne kampanie na najwyższym poziomie w Portugalii w CS Maritimo czy po jednej w angielskiej Premier League w Sunderlandzie i francuskiej Ligue 1 w Stade Reims. Od czterech lat pewny punkt drużyny z Limassolu, z którym dwukrotnie rywalizował w fazie grupowej Ligi Europy.
Zdecydowanie jeden z najmłodszych zawodników, którzy regularnie pojawiają się w podstawowym składzie naszego środowego przeciwnika. Lewonożny defensor, który na Węgrzech uznawany jest za spory talent, a swój kraj reprezentuje od kilku lat - najpierw młodzieżowych ekipach, a od zeszłego roku w seniorskiej drużynie narodowej. W wieku zaledwie 14 lat trafił do akademii Rapidu Wiedeń, w którym dotarł do szczebla drugiego zespołu. Następnie powrócił do kraju, ale po dwóch sezonach w tamtejszej ekstraklasie przyszedł czas na transfer do Apollonu. Już w zeszłych rozgrywkach grał sporo, ale w tych można się spodziewać jego dalszego rozwoju.
Wraz z Estebanem Sachettim współtworzy środek pola, a ta para stanowi jeden z najmocniejszych punktów Cypryjczyków. Do Apollonu jest wypożyczony z norweskiego Rosenborga, natomiast do swojego macierzystego klubu powróci wraz z końcem tego roku. Wcześniej był piłkarzem serbskiego FK Rad Belgrad, w którym zresztą - tuż przed wyjazdem za granicę – zaliczył jak dotąd swój najlepszy sezon (2017/18). Zdobył wtedy 5 bramek i zanotował 7 ostatnich podań, ale… z reguły nie jest nawet blisko tych osiągnięć, zaliczając najczęściej po jednym bądź dwa trafienia oraz maksymalnie jedną asystę podczas jednej kampanii.
Argentyńczyk, który na Cypr zawitał w 2013 roku po przygodzie na Półwyspie Iberyjskim i hiszpańskich klubach. Przez większość swojego pobytu w tym kraju, bo od pięciu lat jest piłkarzem Apollonu, dla którego zdążył wystąpić już 162 razy. Mierzący 170 centymetrów piłkarz przydatny jest głównie w destrukcji, w ofensywie może pochwalić się w tym czasie zaledwie trzema bramkami oraz jedną asystą. W ostatnich tygodniach partneruje mu Denić, ale trzeba pamiętać, że ta para zagrała ze sobą łącznie zaledwie dwanaście meczów.
Tego gracza wszyscy lechici będą musieli mieć cały czas na oku. CV 32-latka może i nie robi wielkiego wrażenia, bo w swoim kraju Francuz występował najwyżej w Ligue 2, a szczęścia musiał szukać w azerskich Karabachu i Neftczi Baku, ale w każdym z nich potrafił pokazywać się z niezłej strony. Na tyle, że latem tego roku z tego ostatniego przeszedł do Apollonu, którego jest obecnie najlepszym strzelcem. W tej kampanii trener Avgousti stawiał na niego zawsze, a Dabo odpłacił mu się pięcioma golami oraz trzema asystami.
Może obsadzać oba skrzydła i pozycję numer "9", ale najlepiej czuje się w roli podwieszonego napastnika. Swój najlepszy okres przeżywał już po wyjeździe z ojczyzny, podobnie zresztą jak jego wyżej opisany rodak, Dabo. Na wyżyny wspiął się bowiem za czasów występów w Grecji, w ekipach Atromitosu Ateny i Arisu Saloniki. To z tej ostatniej trafił do Apollonu na początku tego lipca. Wejście do cypryjskiej piłki notuje całkiem udane, bo w sześciu dotychczasowych meczach zaliczył po dwa gole i dwa ostatnie podania.
Zapisz się do newslettera