2015-02-04 00:00 Lech Poznań / fot. Adam Ciereszo

Lech - Amkar 2:0

Lech Poznań pokonał Amkar Perm 2:0 w kolejnym meczu sparingowym w czasie pobytu w Belek. Gole dla Kolejorza zdobyli David Holman i Dariusz Formella. Po raz pierwszy po rehabilitacji zagrał Szymon Pawłowski.

Sztab szkoleniowy Lecha postanowił w meczu z Amkarem dać szansę zawodnikom rezerwowym. Na boisku pojawili się ci, którzy w poprzednich spotkaniach grali mniej. Tym bardziej uzyskany wynik może cieszyć.

Od początku spotkania stroną przeważającą byli Rosjanie, choć dzięki dobrze ustawionej defensywie Lecha, nie mieli okazji, by to udowodnić. Pierwszy raz bramce Kolejorza zagrozili w 15. minucie. Piłkę przed polem karnym otrzymał Georgi Peev i bez namysłu uderzył z woleja. Trafił jednak wprost w dobrze ustawionego Gostomskiego.

Cztery minuty później prowadzenie objął Lech. W polu karnym piłka trafiła do Zaura Sadajewa. Czeczen ograł rywala, po czym został sfaulowany, co nie uszło uwadze sędziego. Futbolówkę ustawił na "wapnie" David Holman i pewnym uderzeniem pod poprzeczkę zdobył swojego pierwszego gola dla Kolejorza.

Utrata bramki podrażniła graczy Amkaru, którzy zaatakowali odważniej. Gola zdobyli w 38. minucie, lecz słusznie nie został on uznany. Wracającą w pole karne piłkę próbował przejąć Jakubko. Słowak był na spalonym i mimo, że jego kolega pokonał Gostomskiego, arbiter przerwał grę.

Kilkadziesiąt sekund później mogło być 2:0 dla Kolejorza. W polu karnym świetnie zachował się Sanocki ogrywając Zaneva. Gracz Amkaru uciekł się do faulu i poznaniacy po raz drugi mieli rzut karny. Ponownie do piłki podszedł Holman, ale tym razem Węgier trafił w poprzeczkę. Do przerwy wynik już nie uległ zmianie, choć szansę wpisania się na listę strzelców miał Sadajew. Napastnik otrzymał piłkę od Holmana na środku boiska i ruszył do przodu. Walcząc z dwoma obrońcami został jednak zepchnięty na skraj pola karnego, a efektem akcji był tylko rzut rożny.

Druga połowa rozpoczęła się od naporu Amkaru. Rosjanie próbowali już nie tylko dogrywać przed bramkę do wysokiego Martina Jakubko, decydowali się również na strzały z dystansu. Gola ponownie zdobyli jednak lechici. W 53. minucie Sadajew z lewej strony wszedł w pole karne i zagrał do Formelli, który zdecydował się na uderzenie z woleja. Uczynił to na tyle silnie, że futbolówka przełamała ręce pechowo interweniującego Selihova i wturlała się do bramki.

Z biegiem czasu zawodnicy w czerwono-czarnych strojach mieli sytuacje, by odwrócić losy spotkania. To nie był jednak ich dzień, bo kiedy udało się oszukać obronę, świetnie spisywał się Krzysztof Kotorowski. Doświadczony golkiper efektownie interweniował w dwóch sytuacjach, raz z pomocą przyszedł mu Bednarek blokując silny strzał przeciwnika.

Bardzo dobre zawody rozgrywał także Sadajew. Gola wprawdzie dziś nie zdobył, ale miał swój udział przy obu trafieniach Lecha. Na trzy minuty przed końcem Czeczen mógł skompletować hattricka asyst, lecz jego podania nie wykorzystał Kownacki. Kolejorz pokonał Amkar 2:0, a oprócz wyniku uzyskanego przez młodych zawodnik cieszyć może fakt, że wszyscy wyszli z tego pojedynku bez szwanku. Gra była bowiem ostra, o czym świadczyć może bardzo duża jak na mecz towarzyski liczba upomnień - sędzia pokazał aż sześć żółtych i jedną czerwoną kartkę.

Ostatni mecz kontrolny na zgrupowaniu w Belek lechici rozegrają już jutro. Rywalem będzie Levski Sofia i sądząc po dzisiejszym zestawieniu drużyny, należy przypuszczać, że Maciej Skorża pośle do boju najsilniejszy skład.

Lech Poznań - Amkar Perm 2:0 (1:0)
Bramki: Holman (19'-karny), Formella (53')

Żółte kartki: Douglas, Sadajew, Gawron, Bednarek - Gol, Jakubko, zawodnik nieznany
Czerwona kartka: Solomatin (90' - za brutalny faul)

Lech: Gostomski (46. Kotorowski) - Douglas, Kadar, Bednarek, Cernomordijs (70. Kamiński) - Sanocki (70. Pawłowski), Drewniak, Serafin (60. Gawron), Holman, Formella (70. Kownacki) - Sadajew

Amkar - skład wyjściowy: Gerus - Zanev, Nikitin, Belorukov, Ogude, Balanovich - Kolomeytsev, Gol, Shavaev, Peev - Jakubko

RZUTY KARNE:
Kownacki 1-0, Kireev 1-1, Pawłowski 2-1, Jovicić 2-2, Douglas 3-2, zawodnik nieznany 3-3, Bednarek 4-3, zawodnik nieznany 4-4, Kamiński 5-4, Angbwa 5-5, Gostomski - strzał w poprzeczkę, Selihov 5-6

ZAPIS RELACJI "NA ŻYWO"

Drugi pojedynek bramkarzy - Selihov pokonuje Gostomskiego i Rosjanie wygrywają karne 6:5.

Po 10 skutecznie wykonanych karnych mamy pudło. Uderzał... Gostomski, futbolówka zatrzymała się na poprzeczce.

Angbwa lepszy od Gostomskiego. 5:5.

Golkiper gości zmylony przez Kamińskiego. 5:4.

Amkar wykorzystuje kolejny rzut karny - 4:4.

Pewne uderzenie Bednarka. 4:3.

Rosjanie także bezbłędni. Gostomski kapituluje i mamy 3:3.

Douglas w środek bramki, bramkarz w lewym narożniku - 3:2.

Gostomski bez szans po uderzeniu Branko Jovicicia. 2:2.

Pawłowski bez problemu również kieruje piłkę do bramki. 2:1.

Kireev zmylił Gostomskiego - 1:1.

Kownacki strzela w prawy róg, golkiper idzie w lewo. Pewne uderzenie lechity i 1:0.

Między słupkami bramki Lecha stanie Maciej Gostomski.

PRZED NAMI JESZCZE SERIA RZUTÓW KARNYCH. ZESPOŁY UMÓWIŁY SIĘ PRZED MECZEM, ŻE BEZ WZGLĘDU NA WYNIK PRZEPROWADZĄ KONKURS "JEDENASTEK".

KONIEC SPOTKANIA, LECH POKONAŁ AMKAR PERM 2:0.

90+1 min. - Bardzo groźne wejście wyprostowaną nogą Solomatina w Gawrona. Czerwona kartka dla Rosjanina, na szczęście młodemu lechicie nic się nie stało.

90 min. - Kartka numer siedem - Bednarek nie nadążył za przeciwnikiem i powalił go łapiąc za koszulkę.

89 min. - Szósta już w tym meczu żółta kartka. Ukarany za dyskusję jeden z nieoznaczonych numerem graczy Amkaru.

87 min. - Powinno być 3:0 dla Lecha. Zaur Sadajew odebrał piłkę przeciwnikowi, minął kolejnego w polu karnym, po czym wyłożył piłkę Kownackiemu. Młody napastnik przez chwilę się zawahał i strzelił wysoko nad bramką.

83 min. - Kolejne "żółtko" dla lechity. Tuż przed narożnikiem pola karnego przeciwnika sfaulował Gawron. Uderzenie Solomatina niecelne.

81 min. - Żółta kartka dla Sadajewa za faul na rywalu.

80 min. - Rosjanie nie wykorzystują znakomitej okazji do zdobycia bramki. Zagrana z lewej strony wzdłuż bramki piłka dotarła do napastnika Amkaru, który jednak nie trafił w futbolówkę. Na rzut rożny wybił ją Douglas. Po kornerze silnie z woleja uderzył jeden z czarnoskórych graczy drużyny z Permu, a zmierzającą w kierunku bramki piłkę zablokował Bednarek.

78 min. - Świetna interwencja Kotorowskiego. Doświadczony bramkarz odbija piłkę po uderzeniu z prawej strony boiska.

73 min. - Po rzucie wolnym Sadajew przejął piłkę w polu karnym rywali, zdołał się obrócić z rywalem na plecach, ale próba uderzenia została zablokowana przez drugiego z Rosjan.

70 min. - Trzy zmiany w Lechu. Na boisku m.in. Szymon Pawłowski, dla którego jest to powrót do gry po rehabilitacji

Oprócz Pawłowskiego na boisku również Kamiński i Kownacki. Udział w meczu zakończyli Cernomordijs, Sanocki oraz Formella.

68 min. - Świetna interwencja Kotorowskiego po dośrodkowaniu z rzutu wolnego. Bramkarz przy okazji został poturbowany przez jednego z rywali, pomocy udzielają mu masażyści.

60 min. - Gawron zmienia na boisku Sanockiego. To pierwszy występ młodego gracza w czasie zgrupowania.

58 min. - Zakotłowało się w polu karnym Lecha, ostatecznie sytuację wyjaśnił Bednarek wybijając piłkę.

53 min. - 2:0 dla Lecha! W pole karne z lewej strony wpada Sadajew i dogrywa do niepilnowanego Formelli. Ten uderzył z pierwszej piłki na tyle silnie, że piłka przełamała ręce interweniującego Gerusa.

49 min. - Ponownie groźnie pod naszą bramką. Dobre dośrodkowanie z lewej strony, w polu karne Jakubko faulował jednak Douglasa.

48 min. - Ponownie rywale próbują zaskoczyć Kotora. Bramkarz broni uderzenie Kireeva.

47 min. - Bardzo groźne uderzenie rywali z 16 metrów. Kotorowski tylko odprowadził piłkę wzrokiem, szczęśliwie przeleciała ona obok bramki.

46 min. - Początek drugiej połowy.

Z ustaleniem składu Amkaru w drugiej połowie mamy problem, bo... kilku zawodników nie ma numerów na koszulce.

W Lechu w przerwie tylko jedna zmiana. Kotorowski zastępuje Gostomskiego.

#BasherTheCaptain

Zrobiliście już herbatę w oczekiwaniu na drugą połowę? Jeśli tak, poczytajcie o drugim przeciwniku Kolejorza, który zawita na Bułgarską tej wiosny. Wcześniej pisaliśmy o Ruchu (tutaj >>>), dziś szczypta informacji o Jagiellonii.

KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. Lech prowadzi z Amkarem Perm 1:0. Bramkę zdobył z rzutu karnego David Holman. Węgier wykonywał jeszcze jedną "jedenastkę", ale za drugim razem trafił w poprzeczkę.

45+2 min. - Kontratak Lecha. Holman zagrał do Sadajewa, który ruszył ze środka boiska, ale został zepchnięty na bok pola karnego przez dwóch obrońców i w efekcie wywalczył jedynie rzut rożny.

45 min. - Od momentu utraty bramki Rosjanie ruszyli do ataku i przeważają, ale obrona Kolejorza jest dziś bardzo skutecznie i przejmuje zagrywane w pole karne piłki.

43 min. - Bardzo blisko gola kontaktowego! Shavaev zagrywał w pole karne, gdzie kilku zawodników minęło się z piłką. Akcję zamykał Nikitin, ale na szczęście trafił tylko w boczną siatkę.

43 min. - W żółtych kartkach natomiast 2:1 dla Rosjan. Tym razem ukarany został Douglas. Szkot ratował się faulem po złym zagraniu jednego z kolegów.

39 min. - Drugi rzut karny dla Lecha! Tym razem Sanocki faulowany przez Zaneva. Uderza Holman, ale tym razem Węgier trafia w poprzeczkę. Wciąż mamy 1:0.

38 min. - Kolejny rzut wolny z lewej strony dla Amkaru, tym razem tuż sprzed linii końcowej. Obrońcy wybijają piłkę, która wraca pod bramkę Gostomskiego. Jeden z Rosjan pokonuje naszego bramkarza, ale wcześniej na pozycji spalonej był Jakubko i gol nie został uznany.

36 min. - Rosjanie mieli rzut wolny z lewej strony boiska, kolejny raz jednak w walce o piłkę w powietrzu rządzą lechici.

34 min. - Jakubko ukarany żółtą kartką za dyskusję z arbitrem. Słowak nie zgadzał się z decyzją sędziego, który uznał, że drużynie z Permu nie należy się rzut rożny.

33 min. - Kontratak Lecha przerywa Janusz Gol. Polski pomocnik Amkaru fauluje Holmana i dostaje za to żółtą kartkę.

32 min. - Od kilku minut przewagę mają przeciwnicy. Defensywa skutecznie blokuje jednak próby uderzeń.

29 min. - Akcja bramkowa w obiektywie Adama Ciereszki.

26 min. - Douglas centruje do Holmana, ten dochodzi do pozycji i uderza, znajduje się jednak na spalonym. Wznawiają grę Rosjanie.

23 min. - Drewniak wypatrzył wychodzącego na pozycję Sadajewa, ale zagrał nieco zbyt mocno, by Czeczen przejął piłkę.

21 min. - Zanew z lewej strony dogrywał pod bramkę strzeżoną przez Gostomskiego, spokojnie niebezpieczeństwo zażegnał Bednarek.

19 min. - 1:0 dla Lecha! Sadajew po minięciu rywala został sfaulowany w polu karnym. Do piłki podszedł Holman i nie dał szans bramkarzowi uderzając pod poprzeczkę.

15 min. - Peev otrzymał piłkę 17 metrów przed bramką lechitów, obrócił się i uderzył z woleja. Gostomski pewnie łapie futbolówkę.

13 min. - Dwukrotnie dośrodkowywali z narożnika niebiesko-biali, ale nie oddali uderzenia na bramkę Gerusa.

12 min. - Świetny drybling Sanockiego, niestety piłka podskoczyła na murawie, co spowolniło akcję. Młody zawodnik dograł na prawą stronę do Cernomordijsa, dośrodkowanie Łotysza zostało zablokowane. Rzut rożny.

10 min. - Częściej przy piłce rywale, póki co spokojnie rozgrywają piłkę szukając możliwości zagrania do przodu.

6 min. - Balanovich ograł na prawej stronie Janockiego i dośrodkował na głowę Jakubko. Strzał Słowaka jednak niecelny.

3 min. - Kapitanem Kolejorza dziś Barry Douglas. Jak widać kampania wyborcza przyniosła skutek ;)

2 min. - Douglas zbyt mocno zagrał prostopadle do wbiegającego w pole karne Holmana, bez problemu interweniuj Gerus.

1 min. - Rozpoczął Lech.

15:58 - Zespoły na boisku, lechici na niebiesko-biało, Amkar w czerwono-czarnych strojach.

15:56 - W składzie Amkaru zmiana jeszcze przed meczem - zamiast Belorukova na środku obrony zagra Arzumanyan.

15:48 - Mamy i skład Rosjan: Gerus - Zanev, Nikitin, Belorukov, Ogude, Balanovich - Kolomeytsev, Gol, Shavaev, Peev - Jakubko

15:45 - Skład Rosjan poznamy za kilka minut. Przypominamy, że w zespole Amkaru grają dwaj Polacy, Janusz Gol i Damian Zbozień. Więcej o naszym rywalu tutaj.

15:43 - Lech rozpocznie w składzie: Gostomski - Douglas, Kadar, Bednarek, Cernomordijs - Sanocki, Drewniak, Serafin, Holman, Formella - Sadajew

15:41 - Za chwilę przedstawimy składy. Jak myślicie, kto dziś stanie między słupkami?

15:40 - Witamy ze słonecznego Belek. Temperatura 19 stopni, niebo bezchmurne. Mecz odbędzie się w ośrodku Bellis, na tym samym boisku, na którym lechici w czasie pierwszego zgrupowania mierzyli się z Eskisehirsporem.