O głosowanie w tym unikalnym plebiscycie poprosiliśmy z okazji 85-lecia urodzin Lecha Poznań, które przypadają dziś. Czytelnicy przysyłali do nas propozycje najmocniejszych - ich zdaniem - jedenastek w ustawieniu 1-4-4-2, czyli z jednym bramkarzem, czterema obrońcami, czterema pomocnikami i dwoma napastnikami. Gracze wspaniałego Lecha z lat 40. mogli się w niej spotkać z gwiazdami zespołu z późniejszych epok.
W Poznaniu opinia o tym, kto był wielką gwiazdą Lecha, a kto nie, jest w dużym stopniu wyrobiona. Stąd nie dziwi obecność w ataku naszej fantastycznej drużyny Mirosława Okońskiego i Teodora Anioły - dwóch legendarnych napastników dwóch wielkich epok, odległych od siebie o 30 lat. Ponieważ posługiwaliśmy się ustawieniem 1-4-4-2, zabrakło już miejsca dla Piotra Reissa. Może dlatego, że "Reksio" nigdy nie miał okazji być z Lechem mistrzem Polski czy królem strzelców ekstraklasy. Zresztą żaden piłkarz obecnego Lecha czy też nawet Lecha ostatnich kilkunastu lat nie przedarł się do jedenastki marzeń. To dowód na wielki głód sukcesów z dawnych lat i tęsknotę za nimi, która trapi fanów "Kolejorza".
Nie dziwi obecność w bramce Piotra Mowlika - chyba najsłynniejszego bramkarza w dziejach "Kolejorza". Także linia pomocy składa się z samych gwiazd. To miłe, że nasi Czytelnicy - przy wyborze najlepszych obrońców - pamiętali o nieżyjącym już, zmarłym na nowotwór oka Józefie Szewczyku ze wspaniałej drużyny trenera Wojciecha Łazarka. Głosowali także na Krzysztofa Pawlaka, wielkiego gracza Lecha, któremu późniejsze stosunki z klubem nie układały się już tak mile.
Wyniki plebiscytu ogłosiliśmy w przerwie meczu Lecha z Koroną Kielce, podczas obchodów jubileuszu 85-lecia powstania klubu. Poza nieżyjącymi, na stadionie obecni byli prawie wszyscy gracze - jedynie Janusz Kupcewicz nie dotarł z Trójmiasta. Wzruszeni obecnością w jedenastce byli wszyscy, nawet Mirosław Okoński, którego wybór do niej był raczej oczywisty. Okoński pięć lat temu wygrał nasz plebiscyt na gracza 80-lecia "Kolejorza". Publiczność specjalne owacje poświęciła pamięci Henryka Miłoszewicza, Józefa Szewczyka i Teodora Anioły, którzy nie dożyli tej chwili.
Oto fantastyczna jedenastka Lecha wg naszych Czytelników
Bramkarz
1. Piotr Mowlik (335 głosów) - bramkarz z lat 1977-1983, srebrny medalista igrzysk w Montrealu; potrafił zatrzymywać rzuty karne wykonywane przez takich graczy jak Zbigniew Boniek.
Obrońcy:
2. Hieronim Barczak (275 głosów) - rekordzista pod względem występów w barwach "Kolejorza" - reprezentował jego barwy w 367 meczach ligowych, przez 14 lat.
3. Krzysztof Pawlak (241 głosów) - pierwszy lechita, który zagrał na mistrzostwach świata, na Mexico '86.
4. Damian Łukasik (216 głosów) - piłkarz łączący triumfy z lat 80. z tymi z lat 90., dziś pracuje w klubie.
5. Józef Szewczyk (188 głosów) - nieodżałowany gracz, który w meczu z Athletikiem Bilbao w 1983 r. narzekał na oślepiające go światło; okazało się, że to nowotwór i Szewczyk już nigdy na boisko nie wrócił.
Pomocnicy:
6. Roman Jakóbczak (370 głosów) - znany jako "Czekolada"; znakomity piłkarz lat 70., rezerwowy w drużynie Kazimierza Górskiego z 1974 r.
7. Henryk Miłoszewicz (251 głosów) - wielka postać wielkiego Lecha z lat 80.; tworzył znakomitą parę z Okońskim, zmarł cztery lata temu.
8. Janusz Kupcewicz (246 głosów) - do Lecha przyszedł po mundialu 1982 r. już jako jego gwiazda, a i w Poznaniu spisywał się wyśmienicie; nie ma chyba piłkarza, który grałby w Lechu tak krótko i tak zapadł kibicom w pamięć.
9. Teodor Napierała (230 głosów) - legendarny lider Lecha lat 60. i 70., który wywodził się z... Dyskobolii Grodzisk Wlkp.
Napastnicy:
10. Mirosław Okoński (330 głosów) - legenda Lecha - nic więcej dodawać nie trzeba.
11. Teodor Anioła (226 głosów) - członek tercetu A-B-C, strzelec wyborowy i trzykrotny król strzelców ekstraklasy.
Z pozostałych kuponów naszych Czytelników utworzyliśmy także drugą, rezerwową jedenastkę. Oto ona:
* ex aequo
Jubileusz 85-lecia uświetniło też wręczenie Złotych Odznak KKS Lech najstarszym bohaterom "Kolejorza", a także wspaniałe zwycięstwo Lecha nad Koroną Kielce 3:0.
Radosław Nawrot - Gazeta Wyborcza
Zapisz się do newslettera