W tym tygodniu na Stadionie Poznań odbyło się trzecie z czterech szkoleń organizowanych przez Fundację FamilyLab. Jego uczestnikami byli trenerzy drużyn poznańskiej części Akademii Lecha Poznań, którzy do tej pory wysłuchali prelekcji na temat mądrego przywództwa dorosłego w relacji z dzieckiem, wzmacniania poczucia własnej wartości u swoich zawodników oraz zagadnienia agresji.
Fundacja FamilyLab zajmuje się organizacją seminariów dla rodziców i innych dorosłych, którym zależy na budowaniu dobrych relacji z dziećmi. Do połowy maja jej przedstawiciele czterokrotnie odwiedzają obiekty przy ulicy Bułgarskiej, aby spotkać się ze szkoleniowcami najmłodszych ekip niebiesko-białych.
- Zależało nam na tym, żeby pokazać, że poczucie własnej wartości nie ma nic wspólnego z umiejętnościami czy sukcesami. Buduje się ją głównie wtedy, kiedy młodzi zostają zauważeni wraz ze swoimi wszystkimi emocjami, potrzebami, indywidualnymi doświadczeniami, które towarzyszą im na co dzień - wyjaśnia certyfikowany trener Familylab, Krzysztof Rutkowski.
Od wielu lat zna on klimat panujący przy współpracy z młodymi zawodnikami w stolicy Wielkopolski. Wielokrotnie pełnił funkcję współorganizatora flagowego turnieju Lech Cup, a podczas minionej edycji Lech Conference wystąpił w roli prelegenta. Podczas swojego wykładu opowiedział o tym, jak wspierać dziecko na boisku i poza nim. Rutkowski wskazywał, jak bardzo dzieci potrzebują relacji z autentycznym dorosłym i jak to się przekłada na uruchomienie ich pełnego potencjału.
W minionym tygodniu trenerzy poznańskiej części Akademii mieli możliwość skupić się na swoich zawodnikach jako młodych ludziach. - Dla mnie ważne jest, żeby dzięki tym wykładom szkoleniowcy Lecha wiedzieli, że mają do czynienia z żywym człowiekiem, nie tylko piłkarzem. Każdy z nich żyje w jakimś kontekście - chodzi do szkoły, ma rodzinę, należy do pewnej grupy rówieśniczej. Cały ten kontekst jest ważny, żeby móc zrozumieć, dlaczego dziecko zachowuje się w taki, a nie inny sposób, dlaczego np. w danym momencie prezentuje gorszą formę. Trener zamiast oceniać i krytykować może wykorzystać czas między treningami, w szatni czy autokarze, żeby zaciekawić się dzieckiem, wejść w jego świat, porozmawiać z nim. Tym samym może zbudować niezwykle silny autorytet osobisty, który jest o wiele bardziej skuteczny niż autorytet oparty na roli i władzy - tłumaczy wiceprezeska Fundacji Familylab Polska, Tamara Kasprzyk.
Dlaczego powyżej opisane zachowania mają tak duże znaczenie? Wyjaśnienie należy do prostych i w taki właśnie sposób przedstawia je Krzysztof Rutkowski. - Dzięki temu dziecko może rozwijać swój potencjał fizyczny, emocjonalny, społeczny i intelektualny. Jesteśmy głęboko przekonani, że tylko w takiej sytuacji możemy w dalszej kolejności mówić także o postępie sportowym, dopiero wtedy jest on w stanie uruchomić go w pełni - podkreśla trener Familylab.
Zadowolenia z cyklu czterech szkoleń nie kryje koordynator szkolenia Akademii Lecha Poznań, Amilcar Carvalho. - Jak dotąd odbyliśmy trzy seminaria o charakterze wprowadzającym i poruszające chociażby kwestie pewności siebie. Już po nich jestem zadowolony z frekwencji, interakcji i sposobu, w jaki zostały one przeprowadzone i odebrane przez ich uczestników. Zainspirowałem się tym zagadnieniem podczas Lech Conference - fajnie, że pojawiło się ono na tej konferencji - opowiada Portugalczyk.
- Od tego momentu chciałem pokazać trenerom z poznańskiej części, jak istotną kwestią jest komunikowanie z dzieckiem, rozumienie jego postrzegania świata, ale i budowanie poczucia jego własnej wartości. Skontaktowaliśmy się z Fundacją Familylab, bo widzieliśmy spore pole do współpracy. Tak powstał pomysł i plan przedstawienia tego naszym szkoleniowcom. Przed nami niedługo kolejne spotkanie i obiecujemy sobie po nim dalszej inspiracji naszej kadry trenerskiej powyższymi zagadnieniami - dodaje trener najstarszej z poznańskich drużyn juniorskich.
Next matches
Friday
29.11 godz.20:30Friday
06.12 godz.20:30Recommended
Subscribe