Nasze życie składa się z momentów, także tych wyjątkowych - te staramy się zachować w naszej pamięci, choć czas sprawia, że często stają się ulotne. I do takich wspomnień chcemy się odwołać, prezentując koszulkę meczową Lecha Poznań na sezon 2024/2025. Zebraliśmy na niej elementy z trykotów ze złotej dekady Kolejorza, czyli lat 80.
Lech Poznań to ponad 100 lat historii i tradycji. Klub zadebiutował w najwyższej klasie rozgrywkowej w 1948 roku, chwilę później zajmował miejsca na podium, ale na pierwsze trofea kibice czekali do początku lat 80. I właśnie cztery koszulki z tej dekady, naznaczonej sukcesami Niebiesko-Białych, posłużyły Dawidowi Szłapce jako inspiracja przy zaprojektowaniu koszulki na sezon 2024/2025.
Pierwszy sukces Kolejorza to wywalczenie Pucharu Polski w 1982 roku. Po drodze do tego sukcesu lechici ograli po dramatycznym spotkaniu i serii rzutów karnych Widzewa Łódź, a bramkarz Piotr Mowlik obronił rzut karny wykonywany przez Zbigniewa Bońka. Finał miał być rozegrany w Warszawie, ale ze względu na stan wojenny został przeniesiony do Wrocławia. Na stadionie przy Oporowskiej zespół Wojciecha Łazarka wygrał z Pogonią Szczecin 1:0, a gola na wagę trofeum strzelił nie kto inny, jak Mirosław Okoński, czyli najlepszy piłkarz w historii Poznańskiej Lokomotywy.
W sezonie 1981/1982 poznaniacy grali w niebieskich koszulkach, które na barkach miały charakterystyczną szachownicę. I właśnie ten element został przeniesiony na nasz nowy trykot. Z kolei z rozgrywek 1983/1984 oraz 1987/1988 zostały zaczerpnięte paski - w jednej wersji były one nieco szersze, a w drugiej węższe.
Ten pierwszy sezon przywołuje wspomnienia z jedynego w historii dubletu, czyli wywalczenia zarówno mistrzostwa, jak i Pucharu Polski. W lidze stało się to po remisie w ostatniej kolejce przy Bułgarskiej z Pogonią Szczecin 1:1, a w decydującym boju pucharowym Niebiesko-Biali rozbili przy Łazienkowskiej w Warszawie Wisłę Kraków 3:0. Koszulka, w której wówczas występowali poznaniacy, jest zresztą wciąż jeszcze dostępna w naszej kolekcji retro.
Z kolei z trykotem związanym z Pucharem Polski w 1988 roku jest związana ciekawa historia, bo stroje, w których wówczas lechici w finale wybiegli na boisko na stadionie Widzewa Łódź, zostały podarowane kilka lat wcześniej przez słynny angielski Liverpool FC, który był rywalem Kolejorza w Pucharze Europy Mistrzów Krajowych. Specjalnie na finał z Legią Warszawa (1:1) wygrany po rzutach karnych zostały wyciągnięte z klubowego magazynu.
Czwarty i ostatni element to z kolei fala, która była bardzo charakterystycznym elementem strojów z przełomu lat 80. i 90. Taka koszulka, należąca do byłego świetnego piłkarza Kolejorza, Marka Rzepki, znajduje się zresztą w Muzeum Lecha. Zagrał w niej w starciu o Superpuchar przeciwko Legii Warszawa (3:1) na stadionie w Bydgoszczy. O to trofeum lechici mogli zagrać dzięki temu, że okazali się najlepsi w lidze w 1990 roku. Tytuł zapewnili sobie zresztą w ostatniej kolejce dzięki remisowi 1:1 przy Łazienkowskiej z legionistami.
Szachownica, paski i fala są głównymi składnikami koszulki na sezon 2024/2025. Wśród kibiców, którzy pamiętają złotą dekadę, przywoła ona zapewne miłe wspomnienia, a dla tych młodszych to okazja do podróży w przeszłość. Tak jak to zrobił w naszym spocie reklamującym trykot poznański aktor Teatru Nowego Michał Grudziński, młodszej widowni znany przede wszystkim z serialu Rodzinka.pl. Dodajmy, że drugą koszulkę (wyjazdową) kibice zobaczą podczas sparingu z FK Teplice w następną sobotę.
Warto zaznaczyć, że koszulki zostały wyprodukowane z materiałów przyjaznych środowisku (tkaniny ECO są produkowane w 100 proc. z poliestru pochodzącego z recyklingu PET i posiadają certyfikat Global Recycled Standard). Stanowi to istotne zaangażowanie w eko-zrównoważoną produkcję, co przekłada się na podwójną korzyść dla środowiska: produkcja wymaga mniej wody i mniej energii, a przede wszystkim daje drugie życie odpadom materiałów PET, które w przeciwnym razie zostałyby wyrzucone. Przypomnijmy, że na każdą wyprodukowaną koszulkę z Eco-Fabric poddaje się recyklingowi około 13 półlitrowych plastikowych butelek. A to wszystko z myślą o przyszłości planety.
Jak zwykle koszulki mają M Performance System, który ułatwia odprowadzanie nadmiaru ciepła i wilgoci, a także zapewnia dobrą oddychalność. Z kolei tył wykonany jest w całości z udoskonalonego micromesh’u, który zapewnia lepszą przewiewność w najbardziej kluczowych miejscach i efektywnie odprowadza pot.
Nowe koszulki meczowe kosztują 349,90 złotych, natomiast wersja dziecięca 299,90 zł. Można je już kupić w naszym sklepie internetowym >>, a także stacjonarnie w Stacji Kolejorz Stadion oraz w pozostałych punktach znajdujących się na terenie Poznania.
Next matches
Friday
31.01 godz.20:30Saturday
08.02 godz.00:00Recommended
Subscribe