Wszystkie ruchy kadrowe w drużynie Zagłębia Lubin zostały przyćmione przez odejście z zespołu najlepszego strzelca lubinian w poprzednim sezonie, Iljana Micanskiego. Bułgar został sprzedany do niemieckiego FC Kaiserslautern i tym samym cały klub stanął przed trudnym zadaniem poszukiwania jego następcy. Ostatecznie Zagłębie wzmocniło swoją siłę rażenia dwoma piłkarzami z Bałkanów - Dusanem Djokiciem i Amerem Osmanagiciem. Szczególnie z pierwszym z nich lubinianie wiązali duże nadzieje.
Djokić to doświadczony Serb, grający ostatnio na wypożyczeniu z Club Brugge w chińskim zespole Czungking Lifan. Wychowanek Toplicanina Prokuplje początkowe lata swojej kariery spędził w mniej znanych serbskich klubach, takich jak Rad Belgrad, FK Obilić, FK Zeleznik czy Vozdovac. Djokić wypromował się jednak w zdecydowanie bardziej znanej Crvenej Zvezdzie, strzelając dla tego zespołu w sezonie 2006/07 aż 22 gole w lidze. Zaowocowało to transferem Serba do belgijskiego Club Brugge, gdzie już jednak nie zdołał zrobić furory. Po pierwszym, raczej nieudanym sezonie, był wypożyczany kolejno do Omonii Nikozja, Astry Ploiesti i wspomnianego Czungking Lifan. W żadnym z tych zespołów również nie potrafił odnaleźć znakomitej formy z występów w Crvenej Zvezdzie. Kiedy przychodził do Zagłębia, Djokić zapowiadał, że na boisku zostawi całe swoje serce, jednak jak na razie mocno zawodzi.
Amer Osmanagić to natomiast 21-letni Bośniak, który zbierał swoje pierwsze piłkarskie doświadczenie w młodzieżowych zespołach Partizana Belgrad. Po bardzo udanym sezonie 2007/08, spędzonym w satelickiej drużynie słynnego serbskiego klubu, FK Teleoptik, podpisał trzyletnią umowę z OFK Belgrad. Stamtąd został bardzo szybko wypożyczony do bośniackiego Velez Mostar, gdzie spędził ostatni sezon. Osmanagić został nawet wybrany przez miejscowych dziennikarzy najlepszym piłkarzem ligi w 2009 roku. To także obecny młodzieżowy reprezentant Bośni i Hercegowiny.
Defensywę Zagłębia wzmocnił natomiast inny interesujący obcokrajowiec, Csaba Horvath. Słowak węgierskiego pochodzenia to zawodnik z pewnością nieprzypadkowy, gdyż przez ostatnie dwa lata z powodzeniem występował w holenderskiej Eredivisie w barwach ADO Den Haag. Horvath wystąpił w 49 meczach tego klubu, strzelając dla niego 6 bramek. Wysoki (192 cm wzrostu) defensor ma także na swoim koncie jeden występ w seniorskiej kadrze Słowacji.
Jedynym Polakiem, który dołączył do zespołu lubinian przed obecnym sezonem, jest były zawodnik Piasta Gliwice, Kamil Wilczek. Zawodnik ten w śląskim klubie, razem z Kamilem Glikiem i Sebastianem Olszarem, stanowił o sile drużyny i po jej spadku do I ligi był łakomym kąskiem na rynku transferowym dla wielu szkoleniowców Ekstraklasy. 22-letni pomocnik to wychowanek Silesii Lubomia. Z tego zespołu trafił w 2006 do Hiszpanii, gdzie trenował w klubie UD Horadada, a później w rezerwach Elche. Na Półwyspie Iberyjskim kariery jednak nie zdołał rozwinąć i po roku powrócił do Polski. Najpierw reprezentował przez sezon GKS Jastrzębie, by potem trafić do wspomnianego Piasta.
Oprócz opisanych ruchów kadrowych, Zagłębie dokonało definitywnych transferów wypożyczonych dotąd zawodników - Martinsa Ekwueme i Costy Nhaimonesu. Z zespołem, oprócz Micanskiego, pożegnali się Kamil Jackiewicz (Olimpia Elbląg), Łukasz Jasiński (Warta Poznań) i Michał Łabędzki (ŁKS Łódź).
POCZĄTEK LIGI
Zagłębie Lubin zajmuje obecnie czternaste, ostatnie nad strefą spadkową miejsce w tabeli Ekstraklasy. Jako że przed sezonem nie było rewolucji kadrowej, trzon zespołu stanowią w większości piłkarze znani kibicom z poprzedniej edycji rozgrywek. Bolączką lubinian jest na pewno gra w ofensywie. Skuteczność z minionego sezonu utracił Mahamadou Traore, który w dotychczasowych siedmiu występach nie zdobył żadnej bramki. Mniej goli od Zagłębia strzeliła jak dotąd tylko Arka Gdynia (tyle samo zdobyły Legia i Ruch). Z Lechem nie zagra na pewno kontuzjowany w meczu z Cracovią Martins Ekwueme.
Kolejka 1:
Korona Kielce - Zagłębie Lubin 1:1
Bramki: 66. Niedzielan - 76. Bartczak
Zagłębie: Isailović - G. Bartczak, Stasiak, Horvath, Kocot - Hanzel, M. Bartczak, M. Ekwueme, Wilczek (75. Woźniak), Osmanagić (89. Kędziora) - Traore
Kolejka 2:
Zagłębie Lubin - Górnik Zabrze 1:2
Bramki: 49. Wilczek - 15. Zahorski, 64. Świątek
Zagłębie: Zagłębie: Isailović - G. Bartczak, Stasiak, Horvath, Nhamoinesu - Hanzel (84. Woźniak), M. Bartczak, M. Ekwueme, Wilczek - Kędziora (19. Osmanagić), Traore (72. Djokić)
Kolejka 3:
Polonia Warszawa - Zagłębie Lubin 2:1
Bramki: 52. Sobiech, 73. Smolarek - 26. M. Bartczak
Zagłębie: Isailović - G. Bartczak, Horvath, Reina, Nhamoinesu - Woźniak (83. Błąd), M. Bartczak, M. Ekwueme, Wilczek (59. Osmanagić), Hanzel - Djokić (67. Traore)
Kolejka 4:
Zagłębie Lubin - Arka Gdynia 1:0
Bramka: 5. Woźniak
Zagłębie: Isailović - G. Bartczak, Horvath, Reina, Nhamoinesu - Woźniak (90. Kocot), M. Bartczak, M. Ekwueme, Hanzel, Osmanagić (75. Traore) - Djokić (63. Kędziora)
Kolejka 5:
Polonia Bytom - Zagłębie Lubin 2:0
Bramki: 52. Sawala, 69. Ujek
Zagłębie: Isailović - G. Bartczak, Horvath, Reina, Nhamoinesu - Hanzel, M. Bartczak, Kocot (82. M. Ekwueme), Plizga (67. Osmanagić), Woźniak - Traore (78. Kędziora)
Kolejka 6:
Zagłębie Lubin - Legia Warszawa 2:1
Bramki: 55. Plizga, 79. Kędziora - 89. Vrdoljak (k.)
Zagłębie: Isailović - G. Bartczak, Horvath, Reina, Nhamoinesu - Kocot, M. Bartczak, M. Ekwueme, Woźniak (79. Kędziora), Plizga - Traore (90. Hanzel)
Kolejka 7:
Jagiellonia Białystok - Zagłębie Lubin 2:0
Bramki: 78. Grosicki, 83. Kupisz
Czerwona kartka: 71. Nhamoinesu
Zagłębie: Isailović - G. Bartczak, Horvath, Reina (86. Rymaniak), Nhamoinesu - Kocot, M. Bartczak, Wilczek (76. M. Ekwueme), Hanzel, Plizga - Woźniak (82. Kędziora)
Kolejka 8:
Zagłębie Lubin - Cracovia 0:0
Zagłębie: Isailović - G. Bartczak, Stasiak, Horvath, Nhamoinesu - Kocot, M. Bartczak, M. Ekwueme (61. Wilczek), Traore (83. Kędziora), Plizga - Woźniak (72. Błąd)
Next matches
Friday
31.01 godz.20:30Sunday
09.02 godz.17:30Recommended
Subscribe