Co ciekawe, jednym z pierwszych kapitanów drużyny był Joan Gamper, wtedy znany jeszcze jako Hans-Max Kamper. Ten zapalony szwajcarski sportowiec, który oprócz futbolu praktykował też m.in. rugby, tenis, bieganie i kolarstwo, w 1898 przeniósł się do Barcelony i rok później założył tam słynną FC Barcelonę. Choć nie jest to oficjalnie potwierdzone, wielu ludzi twierdzi, że na proces powstawania Blaugrany" duży wpływ miał właśnie szwajcarski FC Basel - świadczyć może o tym m.in. kolorystyczne podobieństwo koszulek oraz wizerunku piłki w herbach obu zespołów.
Zdobycie swojego pierwszego trofeum zajęło klubowi z Bazylei 40 lat. W 1933 pokonali w finale Pucharu Szwajcarii Grasshoppers Zurych 4:3. Mecz ten do dziś jest uważany za jedno z najlepszych spotkań finałowych rozgrywek o krajowy puchar. Pierwsze mistrzostwo FC Basel zdobyło w 1953 pod wodzą trenera Rene Badera, o trzy punkty wyprzedając Young Boys Berno. Znakomitym okresem w historii klubu były lata 1965-75, kiedy to pięciokrotnie okazywał się najlepszym zespołem kraju. W Basel grał wtedy m.in. słynny szwajcarski piłkarz i trener, Ottmar Hitzfeld. Po zdobytym w 1980 mistrzostwie drużyna poczynała sobie raczej słabo i ostatecznie spadła do niższej ligi w 1988. Basel powróciło do najwyższej klasy rozgrywkowej sześć lat później i w 2002 roku zdobyło pierwszy od 22 lat tytuł ligowy. W minionej dekadzie RotBlau" w sumie pięciokrotnie wygrywali rozgrywki Swiss Super League.
W 2002 roku FC Basel zostało drugim szwajcarskim zespołem, który dostąpił zaszczytu gry w fazie grupowej Ligi Mistrzów (pierwszy był Grasshoppers Zurych). Po wyeliminowaniu Ziliny i Celticu Glasgow w kwalifikacjach, podopieczni trenera Christiana Grossa trafili do grupy razem z Valencią, Liverpoolem i Spartakiem Moskwa. Debiutanci poradzili sobie nadspodziewanie dobrze i awansowali do kolejnej rundy z drugiego miejsca, pozostawiając w tyle Anglików i Rosjan. Następna faza skojarzyła FC Basel w grupie z Juventusem, Manchesterem United i Deportivo. Szwajcarzy po raz kolejny zaprezentowali się bardzo efektownie i zdobyli tyle samo punktów co drugie Juve, jednak uzyskali gorszy bilans bramkowy od Włochów. Innym sporym sukcesem Basel w minionej dekadzie na europejskiej arenie było z pewnością dotarcie do ćwierćfinału Pucharu UEFA w sezonie 2005/06, gdzie ostatecznie ulegli Middlesbrough.
Sezon 2005/06 został zapamiętany w Bazylei także z dużo mniej chlubnego powodu. FCB radziło sobie w lidze bardzo dobrze, przed ostatnią kolejką ustanawiając rekord 59 kolejnych meczów na St. Jakob-Park bez porażki w krajowych rozgrywkach. Piłkarze Grossa, by zdobyć trzecie z rzędu mistrzostwo, musieli nie przegrać na swoim stadionie z drugim w tabeli FC Zurich. Wydawało się, że spotkanie zakończy się wynikiem 1:1, jednak w ostatniej akcji decydującą bramkę dla gości zdobył Iulian Filipescu. Sędzia Massimo Busacca zaraz po tym trafieniu zagwizdał po raz ostatni i grupa rozwścieczonych takim obrotem spraw kibiców z Bazylei wdarła się na murawę i zaczęła atakować piłkarzy Zurich, w szczególności rumuńskiego obrońcę. Zamieszki toczyły się w mieście praktycznie do rana. Po tych wydarzeniach, znanych jako hańba Bazylei", podjęto wiele starań by poprawić bezpieczeństwo na stadionie na Euro 2008.
Mistrz Szwajcarii, podobnie jak Lech, już za niecały miesiąc zagra w pierwszym spotkaniu 1/16 finału Ligi Europy, a ich przeciwnikiem będzie Spartak Moskwa. FC Basel dostało się do tej fazy rozgrywek tak samo jak Braga, czyli jako trzecia drużyna w swojej grupie Ligi Mistrzów. Podopieczni byłego piłkarza Bayernu Monachium, Thorstena Finka, po wyeliminowaniu w kwalifikacjach VSC Debrecen i Sheriffa Tiraspol, zostali skojarzeni w fazie grupowej z Romą, Cluj i właśnie Bayernem. Basel zdobyło w sześciu spotkaniach sześć punktów, pokonując na wyjeździe Romę 3:1 i wygrywając u siebie z Cluj 1:0. Pozwoliło im to wyprzedzić rumuński zespół, który zgromadził dwa oczka mniej.
Kadra FC Basel bazuje głównie na Szwajcarach. O sile ofensywnej zespołu stanowią reprezentanci kraju - Alexander Frei, Marco Streller, Valentin Stocker i pochodzący z Kosowa Xherdan Shaqiri. Na lewym skrzydle zamiast Stockera gra czasem 35-letni Scott Chipperfield. Reprezentant Australii występuje w Bazylei nieprzerwanie od 2001 roku i w historycznej klasyfikacji klubowej zajmuje czwarte miejsce pod względem ilości występów ligowych (254) i piąte biorąc pod uwagę zdobyte bramki (68). Kapitanem zespołu jest argentyński bramkarz Franco Costanzo, a obroną dowodzą Beg Ferati (kolejny Szwajcar kosowskiego pochodzenia, latem 2011 przeniesie się do Freiburga) i mający za sobą udział w minionym Mundialu reprezentant Ghany, Samuel Inkoom. FC Basel słynie w Szwajcarii z wysokiej jakości systemu szkolenia młodzieży. Swój talent szlifowali tutaj m.in. tacy gracze jak Mladen Petrić, Ivan Rakitić, Gokhan Inler, Eren Derdiyok, Hakan Yakin czy Zdravko Kuzmanović.
Next matches
Friday
31.01 godz.20:30Saturday
08.02 godz.00:00Recommended
Subscribe