Minister Sportu i Turystyki, Komendant Główny Policji, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej i prezes Lecha Poznań w czwartek dyskutowali razem o bezpieczeństwie na stadionach. Kielecka konferencja "Bezpieczny Stadion" została zrganizowana już po raz 17. i tradycyjnie poruszała wiele wątków związanych również z organizacją i infrastrukturą imprez piłkarskich w Polsce.
- To najważniejsze forum dyskusji o bezpieczeństwie na stadionach w Polsce. Ale nie tylko, bo również o innych ważnych kwestiach związanych z poziomem organizacyjnym polskiej piłki - tłumaczy prezes Klimczak, który w Kielcach występował w roli przewodniczącego Rady Nadzorczej Ekstraklasy. - Ten jest od kilku lat bardzo stabilny i wysoki. To jednak nie znaczy, że nie ma problemów, które nadal wymagają poprawy. I o tym także była ta dyskusja. Dziś często mierzymy się ze stereotypami i incydentami, które silnie wpływają na ogólny wizerunek. A jedno jest pewne - na stadionach w naszym kraju jest bezpiecznie. I zgadzają się z tym zarówno kluby, PZPN i Policja.
Szef Kolejorza został zaproszony do udziału w panelu dyskusyjnym, który odbył się na terenie Targów Kielce, a obok niego zasiedli Minister Sportu i Turystyki Witold Bańka, prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek i Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk, a moderował ją dziennikarz Roman Kołtoń.
Dyskusja była podzielona na cztery części, w których omawiano kwestie sportowe, frekwencyjne i bezpieczeństwa i kibicowskie. Na koniec analizowano również możliwości współpracy wszystkich stron w perspektywie dotychczas prowadzonych działań, takich jak choćby ogólnopolski projekt Kibice Razem.
- Zarówno PZPN i MSiT, jak przede wszystkim i kluby regularnie angażują się w działania mające na celu podnoszenie frekwencji na stadionach i walkę ze stereotypami związanymi z piłką nożną. Trzeba przyznać, że w ostatnim czasie udaje się regularnie realizować cele, liczba kibiców na trybunach stale rośnie, atmosfera wokół futbolu - reprezentacyjnego i klubowego - jest już bardzo pozytywna i stale się poprawia. Zdarzają się jednak incydenty, które całkowicie niweczą naszą pracę - relacjonuje przebieg panelu dyskusyjnego nowo wybrany niedawno przewodniczący Rady Nadzorczej Ekstraklasy.
To właśnie ostatni temat okazał się kwestią wywołującą najwięcej emocji, a rozmowa wówczas ożywiła się. Wciąż bowiem jednorazowe zdarzenia niezwiązane ze sportem najbardziej angażują media, a przepisy obowiązującego prawa jednoznacznie zabraniają użycia środków pirotechnicznych podczas imprez masowych, co zmusza służby mundurowe i władze do reakcji.
- Bez wątpienia wszelkie incydenty należy z pełną siłą potępiać i je zwalczać. Ale też bez podniesienia pewnych tematów i otwartego dyskutowania ich nic się nie zmieni i będziemy tkwili w martwym punkcie. Dobrze, że udało się spotkać na konferencji z przedstawicielami samego szczytu, bo może będzie to małym przyczynkiem do mniejszych korekt, bądź konkretnych zmian, które choćby w przypadku wykorzystania pirotechniki doprowadzą do zracjonalizowania podejścia. Tylko w tej sposób możemy sprawić, że pójdziemy do przodu - podsumowuje prezes Klimczak.
Intensywne rozmowy na temat bezpieczeństwa, organizacji dnia meczowego, czy infrastruktury stadionowej Zarząd Kolejorza prowadzi już od kilku lat podczas regularnych spotkań z kibicami. Te odbywają się zawsze przed startem sezonu, czyli w pierwszej połowie lipca i przed rozpoczęciem rundy wiosennej LOTTO Ekstraklasy, w okolicach połowy lutego. Ponadto od 2016 roku, również w tym zakresie, prowadzone są badania opinii kibiców. Z nich jasno wynika, że bezpieczeństwo kibica podczas meczu na INEA Stadionie stoi na bardzo wysokim poziomie (średnia ocena 4,41 w skali 1-5) i uznawane jest za bardzo ważny element składowy całego wydarzenia jakim jest mecz (średnia ocena 8,68 w skali 1-10).
Next matches
Friday
31.01 godz.20:30Saturday
08.02 godz.00:00Recommended
Subscribe