2013-11-26 00:00 Jakub Szymczak

Podsumowanie 17. kolejki T-Mobile Ekstraklasy

W 17. kolejce T-Mobile Ekstraklasy padły 22 gole. Sędziowie pokazali 42 żółte i 3 czerwone kartki. Na trybunach zjawiło się 70161 kibiców. Najwięcej z nich (22187) zasiadło na stadionie w Warszawie podczas meczu Legii z Pogonią Szczecin.

Na plus
Postawa Wisły na własnym boisku. Podopieczni Franciszka Smudy wciąż są jedynym zespołem w ekstraklasie, który u siebie jeszcze nie przegrał. Biała Gwiazda tym razem wygrała 1:0 z Koroną Kielce i było to jej siódme zwycięstwo na Reymonta w tym sezonie. Po raz kolejny nie dał się pokonać Michał Miśkiewicz, który przed własną publicznością skapitulował do tej pory tylko raz, a komplet punktów krakowianom ponownie zapewnił Paweł Brożek. Znów udowadniając, że napastnik za słaby na drugą ligę hiszpańską może błyszczeć w T-Mobile Ekstraklasie.

Na minus
Ta rubryka w obecnym sezonie zdominowana jest przez Zagłębie. Miedziowi kompromitują się niemal co tydzień. Lubinianie dwukrotnie zmieniali już trenera, ale efektów tych roszad nie widać. Nie pomaga Orest Lenczyk, za którego kadencji (8 meczów) Zagłębie potrafiło wygrać w lidze tylko raz. W tej kolejce Miedziowi gładko przegrali na własnym boisku z Piastem i w ligowej tabeli wciąż są na przedostatnim miejscu, mając tyle samo punktów co Podbeskidzie Bielsko-Biała.

Mecz kolejki
Najciekawsze spotkanie zwieńczyło tę serię gier. Świetne widowisko zgotowali kibicom piłkarze Cracovii i Lecha. Kapitalna pierwsza połowa. Najpierw przewaga Lecha, gol Hamalainena i słupek Teodorczyka. Potem inicjatywę przejmuje Cracovia, ale Boljević ma celownik ustawiony na słupek (trafia w niego 4 razy), a nie światło bramki, a jak już udaje mu się pokonać Gostomskiego, to sędzia niesłusznie odgwizduje pozycję spaloną. Lech w tym czasie przy dużym udziale Pilarza strzel drugiego gola, a jeszcze przed przerwą Kamiński po rzucie rożnym podwyższa na 3:0. Wynik, który kompletnie nie oddawał tego co działo się na boisku. Druga połowa to z kolei koncert poznaniaków i demonstracja siły Kolejorza. Zaczął Murawski, a zakończyli Teodorczyk i Ślusarski. W międzyczasie honorową bramkę dla gospodarzy strzelił Dudzic, choć w drugiej połowie Pasy na tego gola już nie zasługiwały.

Wyniki 17. kolejki:

Zagłębie Lubin - Piast Gliwice 0:2 (0:1)
Bramki: 0:1 Hanzel (10), 0:2 Jurado (61)

Wisła Kraków - Korona Kielce 1:0 (0:0)
Bramka: 1:0 Pa. Brożek (86)

Zawisza Bydgoszcz - Widzew Łódź 2:0 (1:0)
Bramki: 1:0 Mielcarz (3-samobójcza), 2:0 Luis Carlos (56)

Jagiellonia Białystok - Śląsk Wrocław 3:1 (2:1)
Bramki: 0:1 Patejuk (26), 1:1 Quintana (31-karny), 2:1 Plizga (34), 3:1 Quintana (78)

Legia Warszawa - Pogoń Szczecin 3:1 (2:1)
Bramki: 0:1 Wawrzyniak (4-samobójcza), 1:1 Golla (13-samobójcza), 2:1 Rzeźniczak (43), 3:1 Dwaliszwili (63)

Lechia Gdańsk - Ruch Chorzów 0:0

Górnik Zabrze - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:0 (1:0)
Bramki: 1:0 Zachara (23), 2:0 Iwan (86)

Cracovia - Lech Poznań 1:6 (0:3)
Bramki: 0:1 Hamalainen (9), 0:2 Lovrencsics (34), 0:3 Kamiński (40), 0:4 Murawski (46), 1:4 Dudzic (60), 1:5 Teodorczyk (64), 1:6 Ślusarski (76)