Lech Poznań w czwartek w drugiej rundzie kwalifikacji Ligi Konferencji Europy zmierzy się z Dinamo Batumi. Będzie to pierwszy gruziński klub, z jakim zmierzy się Kolejorz w europejskich pucharach. Jeśli chodzi o podróże na Wschód, to z krajów byłego Związku Radzieckiego niebiesko-biali nie wystąpili jeszcze tylko w Mołdawii.
A właściwie powinniśmy napisać - wystąpili, ale w mniej znaczących rozgrywkach, które nie są statystycznie wliczane do gier pucharowych. W 2006 roku, kiedy holding Amica zainwestował w Lecha, doszło do konfrontacji z FC Tiraspol w nieistniejącym już dzisiaj Pucharze Intertoto. Na wyjeździe było 0:1, a przy Bułgarskiej 1:3, choć tak naprawdę nikt nie zwracał uwagi na wyniki, bo do gry przystąpiono z marszu. Trener Franciszek Smuda mówił, że ma składak, a nie zespół, była zresztą koncepcja rezygnacji ze startu, ale nie było takich możliwości formalnych i trzeba było wyjść ostatecznie na boisko.
Jeśli chodzi jednak o oficjalnie traktowane rozgrywko pucharowe, to Mołdawia dla Lecha jako jedyna z krajów byłego Związku Radzieckiego pozostaje białą plamą na mapie. W ostatnich dniach zmieniło się to w przypadku Gruzji po tym, jak lechici wpadli na Dinamo Batumi w drugiej rundzie kwalifikacji Ligi Konferencji Europy. W ten sposób kaukaski hat-trick został skompletowany, bo Kolejorz odwiedzi każdy z krajów tego zakątka świata. Najczęściej był oczywiście w Azerbejdżanie - pięć razy, natomiast w 2018 roku dołączyła Armenia, kiedy w eliminacjach Ligi Europy los przydzielił Gandżasar Kapan (2:0 i 1:2).
Warto zaznaczyć, że pierwszym krajem z byłego ZSRR, do którego wybrali się niebiesko-biali, była Łotwa - w sezonie 1992/92 ówcześni mistrzowie Polski wpadli bowiem na Skonto Ryga (2:0 i 0:0). Dodajmy też, że z 15 republik radzieckich, Lech nie grał też nigdy w Uzbekistanie, Tadżykistanie, Kirgistanie oraz Turkmenistanie. Powód? Bardzo prosty - te kraje nie należą do UEFA i nie występują w europejskich pucharach.
ROSJA: Spartak Moskwa (1993), Terek Grozny (2004), CSKA Moskwa (2008).
UKRAINA: Dnipro Dniepropietrowsk (2010)
KAZACHSTAN: Żetysu Tałdykorgan (2012)
BIAŁORUŚ: Szachcior Soligorsk (2018)
AZERBEJDŻAN: Chazar Lenkoran (2008), Inter Baku (2010), Chazar (2012), Karabach Agdam (2022)
GRUZJA: Dinamo Batumi (2022)
LITWA: Żalgiris Wilno (2013)
ARMENIA: Gandżasar Kapan (2018)
ŁOTWA: Skonto Ryga (1992), Metalurgs Lipawa (1999), Valmiera FC (2020)
ESTONIA: Nomme Kalju (2014)
Next matches
Recommended
Subscribe