Znajoma z okresu zimowego przy ulicy Bułgarskiej konstrukcja hali pneumatycznej powstanie także w Popowie. Instalacja tzw. "balonu" we wronieckiej części Akademii Lecha Poznań zostanie dofinansowana przez Ministerstwo Sportu w ramach edycji pilotażowej programu budowy zadaszeń boisk piłkarskich. Jak pokazuje historia, posłuży ona nie tylko Kolejorzowi, ale także promocji całej dyscypliny wśród dzieci i młodzieży w naszym województwie oraz kraju.
Pierwsza hala pneumatyczna powstała nad jednym z boisk treningowych poznańskiej części akademii jesienią 2017 roku. Od tej chwili funkcjonowała ona w okresach, kiedy warunki pogodowe tego wymagały, a na placu ze sztuczną nawierzchnią każdej zimy zajęcia odbywało siedem juniorskich ekip niebiesko-białych. Ponadto "balon" służył także seniorskiej drużynie Kolejorza. Ta korzystała z niego w momentach, gdy nie mogła ona ćwiczyć na innych boiskach treningowych. To właśnie tutaj też lechici rozegrali w ostatnich latach niektóre sparingi na początku roku kalendarzowego przed udaniem się na zagraniczne zgrupowania.
- Takie rozwiązanie posłużyło również Polskiemu Związkowi Piłki Nożnej, który organizował na naszej hali pneumatycznej kursy dla trenerów. Została ona udostępniona także Wielkopolskiemu Związkowi Piłki Nożnej na czas rozgrywania finałów regionalnych turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” czy zajęć Mobilnej Akademii Młodych Orłów. Korzysta więc na tym nie tylko Lech Poznań, ale też znacznie szersza grupa społeczności piłkarskiej, co prowadzi do promowania aktywnego trybu życia wśród dzieci i młodzieży - opisuje kierownik działu organizacji Akademii Lecha Poznań, Michał Kokotek.
Nie dziwi więc, że powstanie nowego "balonu" we wronieckiej części akademii może cieszyć tamtejszych trenerów oraz zawodników. Wszystko również za sprawą specyficznych warunków atmosferycznych, które często uniemożliwiały popołudniami i wieczorami odbycie pełnej, zaplanowanej jednostki treningowej na sztucznym boisku w Popowie. - Charakterystyka tej sporej, otwartej przestrzeni wiąże się z silnymi, zimnymi wiatrami. Te z kolei sprawiały w przeszłości, że nie zawsze nasi szkoleniowcy mogli przeprowadzić trening o dowolnej porze dnia. Teraz to będzie możliwe i nie mam wątpliwości, że przy dobrej organizacji każda z ekip tej części akademii na tym bardzo skorzysta. Również kontekście gier sparingowych z zagranicznymi klubami, które same dysponują takimi konstrukcjami i lubią z nich korzystać - podkreśla Kokotek.
Nowa hala pneumatyczna powstanie dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Sportu w ramach edycji pilotażowej programu budowy zadaszeń boisk piłkarskich. Ujrzymy ją nad boiskiem ze sztuczną nawierzchnią, które wiosną 2017 roku otworzono również dzięki wsparciu ministerstwa. Obok wspomnianego wcześniej „balonu” przy ulicy Bułgarskiej jest to więc kolejna inwestycja współfinansowana przez nasze państwo. - Ważne jest to, że od dłuższego czasu nie budujemy niczego od zera, a staramy się wskakiwać na coraz wyższy poziom rozwoju dzięki użyciu najnowszych technologii. Do takich należy między innymi symulator piłkarski skills.lab czy centrum badawczo-rozwojowe, z których w najbliższych latach będzie można korzystać we Wronkach. Słuszność obranej przez nas drogi potwierdza liczba wychowanych w murach naszej akademii piłkarzy, którzy trafiają nie tylko do pierwszej drużyny Lecha Poznań, ale także seniorskiej reprezentacji Polski. W procesie szkolenia istotną rolę odgrywa jednak również infrastruktura, więc i ją staramy się konsekwentnie rozwijać - podsumowuje kierownik działu organizacji akademii.
Next matches
Friday
31.01 godz.20:30Sunday
09.02 godz.17:30Recommended
Subscribe