2013-12-19 00:00 Jakub Szymczak, źródło: 90minut.pl

Ligowa jesień w liczbach

Jesienią w T-Mobile Ekstraklasie rozegrano 168 meczów.  79 z nich (47%) zakończyło się zwycięstwem gospodarzy, w 49 spotkaniach (29%) zespoły dzieliły się punktami, a 40 razy (24%) triumfowali goście.

Łącznie strzelono w nich 454 gole, co daje średnią 2,702 bramki na mecz. W pierwszych połowach padło 186 bramek (41%), a w drugich odsłonach 268 goli (59%). Najczęściej spotkania kończyły się rezultatem 1:1. Taki wynik widniał na tablicy 27 razy (16%).

Najwięcej goli (8): Korona - Legia 3:5
Najwięcej goli w meczu Lecha (7): Cracovia - Lech 1:6
Najwyższe zwycięstwo gospodarzy: Jagiellonia -Ruch 6:0, Zawisza - Piast 6:0
Najwyższe zwycięstwo Lecha u siebie: Lech - Ruch 4:2
Najwyższe zwycięstwo gości: Cracovia - Lech 1:6

Jesienią na boiskach T-Mobile Ekstraklasy wystąpiło 389 zawodników, w tym 108 obcokrajowców (28%). Średni wiek piłkarza polskiej ligi to 26 lat i 280 dni. Średni wiek strzelca gola to 27 lat i 48 dni.

Najczęściej wchodzący z ławki: Bartosz Ślusarski (15 razy)
Najczęściej schodzący z boiska: Michał Chrapek i Bartosz Ława (13)
Najczęściej schodzący z boiska lechita: Łukasz Teodorczyk (11)
Najwięcej goli w I połowie: Łukasz Garguła, Marco Paixao, Łukasz Teodorczyk (6)
Najwięcej goli w II połowie: Mateusz Zachara (8)
Lechita z największą liczbą goli w II połowie: Gergo Lovrencsics (4)
Najwięcej goli u siebie: Paweł Brożek (10)
Najwięcej goli przy Bułgarskiej: Gergo Lovrencsics (4)
Najwięcej goli na wyjeździe: Łukasz Teodorczyk (7)
Najwięcej minut na boisku: Radosław Janukiewicz, Wojciech Kaczmarek, Michał Miśkiewicz, Krzysztof Pilarz, Lubomir Guldan, Paweł Olkowski, Adam Marciniak (1890 minut - komplet)
Lechita z największą liczbą minut na boisku: Gergo Lovrencsics (1686)
Najstarszy zawodnik: Hermes (39 lat i 85 dni)
Najstarszy lechita: Krzysztof Kotorowski (37 lat i 8 dni)
Najmłodszy zawodnik: Filip Jagiełło (16 lat i 129 dni)
Najmłodszy lechita: Dawid Kownacki (16 lat i 267 dni)
Najstarszy strzelec: Marcin Malinowski (37 lat i 262 dni)
Najstarszy lechita ze zdobytą bramką: Manuel Arboleda (34 lata i 49 dni)
Najmłodszy strzelec: Łukasz Żegleń (18 lat 48 dni)
Najmłodszy lechita ze zdobytą bramką: Marcin Kamiński (21 lat i 292 dni)

Jesienią sędziowie pokazali piłkarzom 726 żółtych (4,32 na mecz) oraz 51 czerwonych kartek (0,3 na mecz). Arbitrzy podyktowali 37 karnych, z których 32 zostały wykorzystane (86%). Lech i Zagłębie to jedyne zespoły, które jesienią nie wykonywały jedenastki. Najwięcej razy z wapna strzelali piłkarze Pogoni (5) i za każdym razem skutecznie. Rzuty karne najczęściej były dyktowane przeciwko Górnikowi i Koronie (4). Najrzadziej przeciwko Lechowi, Ruchowi, Wiśle i Pogoni (1).

Najwięcej żółtych kartek: Łukasz Burliga, Adam Kokoszka (10)
Lechita z największą liczbą żółtych kartek: Łukasz Trałka (7)
Najwięcej czerwonych kartek: Rafał Augustyniak, Donald Djousse, Adam Banaś, Herold Goulon, Ugochukwu Ukah, Luis Henriquez (2)