2014-03-01 00:00 Jakub Szymczak, fot. Adam Ciereszko

Lech Poznań - Piast Gliwice 4:0

W 24. kolejce T-Mobile Ekstraklasy Lech wygrał z Piastem 4:0. Dwie bramki strzelił Szymon Pawłowski, a po jednym trafieniu dołożyli Łukasz Teodorczyk i Karol Linetty.

Trener Mariusz Rumak w meczu z Piastem zapowiadał atak od pierwszej minuty i tak rzeczywiście było. Kolejorz raz po raz gościł pod polem karnym i już w 10 minucie był blisko objęcia prowadzenia. Po dośrodkowaniu Lovrencsicsa minimalnie nad poprzeczką główkował Hamalainen. 6 minut później Fin idealnie zagrał do Teodorczyka, ale ten w sytuacji sam na sam fatalnie skiksował. W 21 minucie Teodorczyk powinien się zrehabilitować po dokładnym dośrodkowaniu Pawłowskiego, jednak najskuteczniejszy zawodnik Kolejorza ponownie nie potrafił trafić w światło bramki. Piast nie był w stanie zagrozić bramce Lecha, a na dodatek jego obrońcy robili katastrofalne błędy we własnym polu karnym, które w 31 minucie powinien wykorzystać Lovrencsics, ale Węgier uderzył obok słupka. Lech dopiął swego celu 4 minuty później. Pierwszy strzał aktywnego tego dnia Pawłowskiego zablokowali obrońcy, piłka jednak ponownie trafiła do skrzydłowego Kolejorza, a jego poprawka znalazła już drogę do siatki gliwiczan i na przerwę poznaniacy schodzili ze skromną zaliczką.

Początek drugiej połowy był zgoła odmienny niż pierwsza odsłona. Mecz stał się wyrównany, a w 52 minucie Piast miał doskonałą okazję do wyrównania. Podgórski idealnie zagrał w pole bramkowe, jednak Badia z kilku metrów głową nie trafił w światło bramki. Lech odpowiedział 4 minuty później. Pawłowski idealnie zagrał w pole karne do Teodorczyka, jednak ten z bliska trafił wprost w Szumskiego. W 71 minucie bliski szczęścia po wrzutce Douglasa z rzutu rożnego był Arboleda, jednak piłka po jego uderzeniu minęła słupek bramki Szumskiego. Na kwadrans przed końcem za niewykorzystane sytuacje zrehabilitował się Teodorczyk. Kownacki odzyskał piłkę na lewej stronie i natychmiast zagrał wzdłuż bramki do Teodorczyka, a ten z bliska dopełnił formalności. W 85 minucie Teodorczyk mógł strzelić kolejną bramkę, jednak jego strzał na róg sparował Szumski. Minutę później skuteczniejszy był Pawłowski. Skrzydłowy Lecha precyzyjnie uderzył zza pola karnego i drugą bramką ukoronował swój znakomity występ. Wynik spotkania w ostatniej akcji meczu ustalił Linetty, który zamienił na gola kolejne znakomite podanie Kownackiego.

Skrót meczu

Lech Poznań - Piast Gliwice 4:0 (1:0)

Bramki: 1:0 Pawłowski (35), 2:0 Teodorczyk (75), 3:0 Pawłowski (86), 4:0 Linetty (90)

Widzów: 13 621

Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork)

Żółta kartka: Claasen

Lech: Maciej Gostomski - Mateusz Możdżeń, Marcin Kamiński, Manuel Arboleda, Barry Douglas - Łukasz Trałka, Karol Linetty - Szymon Pawłowski (90. Jan Bednarek), Kasper Hamalainen (68. Dawid Kownacki), Gergo Lovrencsics (62. Daylon Claasen) - Łukasz Teodorczyk

Piast: Jakub Szumski - Bartosz Szeliga, Kornel Osyra, Hebert, Adrian Klepczyński - Victor Nikiema - Radosław Murawski (70. Matej Izvolt), Gerard Badia (87. Rabiola), Łukasz Hanzel, Tomasz Podgórski - Ruben Jurado (82. Wojciech Kędziora)