2013-11-03 00:00 Jakub Szymczak

Lech Poznań - Górnik Zabrze 3:1

W spotkaniu 15. kolejki T-Mobile Ekstraklasy Lech Poznań wygrał z Górnikiem Zabrze 3:1. Bramki dla Kolejorza zdobywali Gergo Lovrencsics, Marcin Kamiński oraz Łukasz Teodorczyk. Gola dla Górnika strzelił Prejuce Nakoulma.

Od początku meczu inicjatywę przejęli zabrzanie.  Już w 7 minucie Gostomski z najwyższym trudem obronił strzał Przybylskiego zza pola karnego. 4 minuty później goście objęli prowadzenie. Gostomski zdołał jeszcze obronić strzał Zachary, ale wobec dobitki Nakoulmy był kompletnie bezradny. Lech najlepszy moment w pierwszej połowie miał między 17, a 22 minutą. Wówczas Steinborsowi problemy sprawił Murawski, strzał Teodorczyka po rykoszecie wylądował na górnej siatce, a uderzenie Lovrencsicsa przeleciało minimalnie obok słupka. 5 minut później dwójkową akcję Teodorczyka z Linettym celnym strzałem zakończył ten drugi, ale Steinbors znów był na posterunku. Końcówka należała ponownie do Górnika. Najpierw groźnie, aczkolwiek minimalnie niecelnie z dystansu strzelali Mączyński i Nakoulma. Potem Madej z Nakoulmą stworzyli dobrą sytuację Olkowskiemu, który również niewiele się pomylił. Najbliżej podwyższenia prowadzenia był Nakoulma w 41 minucie. Skrzydłowy Górnika po podaniu Madeja znalazł się w sytuacji sam na sam, minął Gostomskiego, jednak jego strzał z linii bramkowej wybił Możdżeń. Tuż przed przerwą swoją szansę miał również Kosznik, którego strzał z ostrego kąta sparował Gostomski, a poprawka wylądowała na bocznej siatce.

W drugiej połowie spotkanie było bardziej wyrównane. Lech próbował przejąć inicjatywę, ale nie potrafił zdominować rywala. Mimo to poznaniakom udało się doprowadzić do wyrównania. W 65 minucie Douglas zgrał do Teodorczyka, ten dośrodkował w pole karne, tam piłkę trącił jeszcze Szkot, ta trafiła do Lovrencsicsa, który z bliska pokonał Steinborsa. Lech po zdobyciu wyrównującego gola zaczął grać lepiej i coraz częściej gościł pod polem karnym zabrzan. Ataki poznaniaków przyniosły efekt na kwadrans przed końcem, gdy po dośrodkowaniu Lovrencsicsa z rzutu rożnego piłka po głowie Teodorczyka trafiła do Kamińskiego, a ten z najbliższej odległości wpakował ją do siatki. Górnik nie był w stanie odpowiedzieć, a Kolejorz na 2 minuty przed końcem dobił rywala. Precyzyjne dośrodkowanie Trałki na bramkę strzałem głową zamienił Teodorczyk i tym samym ustalił wynik spotkania.

Lech Poznań - Górnik Zabrze 3:1 (0:1)

Bramki: 0:1 Nakoulma (11), 1:1 Lovrencsics (65), 2:1 Kamiński (75), 3:1 Teodorczyk (87)

Widzów: 16037

Sędzia: Szymon Marciniak (Płock)

Żółte kartki: Trałka, Formella - Madej

Lech: Maciej Gostomski - Mateusz Możdżeń, Kebba Ceesay, Marcin Kamiński, Luis Henriquez - Łukasz Trałka, Rafał Murawski - Karol Linetty (58. Barry Douglas), Kasper Hamalainen (74. Bartosz Ślusarski), Gergo Lovrencsics - Łukasz Teodorczyk (88. Dariusz Formella)

Górnik: Pavels Steinbors - Paweł Olkowski, Tomasz Wełnicki, Boris Pandza (45. Seweryn Gancarczyk), Rafał Kosznik - Radosław Sobolewski, Krzysztof Mączyński - Prejuce Nakoulma, Mariusz Przybylski, Łukasz Madej (77. Przemysław Oziębała) - Mateusz Zachara (80. Kamil Cupriak)