2015-01-20 00:00

Lech Poznań - Eskisehirspor 1:0 (zapis relacji)

Lech Poznań pokonał w drugim meczu kontrolnym Eskisehirspor 1:0. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył Kasper Hamalainen.

Lech Poznań - Eskisehirspor 1:0 (1:0)
Bramka: Hamalainen (29')

Lech: Burić (46. Gostomski) - Henriquez (46. Douglas), Kamiński (61. Bednarek), Arajuuri (81. Cernomordijs), Kędziora (71. Zagórski) - Trałka (71. Drewniak), Jevtić (61. Sadajew) - Holman (46. Ubiparip), Hamalainen (45. Serafin), Lovrencsics (61. Keita) - Kownacki (85. Zulciak).

Eskisehirspor:
I połowa: Oren - Kanak, Gunler, Dabanli, Akaminko - Gucer, Parlak - Ozkan, Huseiyn, Sissoko - Funes.
II połowa: Vural - Bingol, Dabanli, Parlak, Teber - Causic, Lawal, Yildirim, Kocoglu, Guleryuz - Gural.

Relacja i wypowiedzi piłkarzy i trenerów po sparingu z Eskisehirsporem już wkrótce na lechpoznan.pl. Bądźcie z nami!

ZAPIS RELACJI LIVE:

90+3 min. - Koniec spotkania. Lech wygrywa z Eskisehirsporem 1:0. Zwycięskiego gola zdobył Kasper Hamalainen.

90+2 min. - Vural nie bez problemów zatrzymuje piłkę po uderzeniu Norwega.

90+2 min. - Sadajew faulowany przed polem karnym. Szansa dla Lecha, piłkę ustawia Keita.

88 min. - Turcy wciąż dążą do wyrównania. Świetny strzał Gurala z narożnika pola karnego i jeszcze lepsza interwencja Gostomskiego.

85 min. - Na ostatnie pięć minut na boisku pojawia się Zulciak zmieniając Kownackiego.

82 min. - Piłka w bramce lechitów, ale sędzia nie uznaje gola. Ergun Teber dośrodkowywał z lewej strony boiska, głową wykańczał Gural, ale trafił w słupek. Dobitka Yildirima już ze spalonego. Wciąż zatem 1:0.

81 min. - Jeszcze jedna zmiana w Lechu - Cernomordijs za Arajuuriego.

80 min. - Eskisehirspor bliski wyrównania. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłkę przejął Gural i oddaje strzał z narożnika pola karnego. Gostomski piękną paradą wybija piłkę za boisko. Strzał był skierowany wprost w okienko.

77 min. - "Kończcie i idziemy na plażę" ;)

73 min. - Nie zgadniecie... Zaur ma starcie z Dabanlim, sędzia musi ich rozdzielać.

72 min. - Młodzież walczy o skład.

70 min. - Kolejne zmiany w szeregach Lecha. Schodzą Kędziora i Trałka, a na boisko trener Skorża posyła Drewniaka i Zagórskiego.

69 min. - Rzut wolny dla Lecha z około 30 metrów i bardzo niecelne uderzenie Keity.

65 min. - Dobry pomysł Sadajewa. Czeczen chciał uruchomić prostopadłym podaniem Ubiparipa, który znalazłby się w sytuacji 1 na 1 z bramkarzem Eskisehirsporu. Zagranie napastnika było jednak niedokładne.

61 min. - Potrójna zmiana w Kolejorzu. Schodzą Kamiński, Lovrencsics i Jevtić. W ich miejsce na boisku meldują się Bednarek, Keita i Sadajew.

59 min. - Rzut wolny dla Turków z odległości 18 metrów od bramki Gostomskiego. Próba strzału w wykonaniu Emre Gurala nieudana. Rywale wciąż nie oddali celnego strzału.

56 min. - Maciej Gostomski wyszedł na przedpole, co próbował wykorzystać Goran Causic. Uderzenie "lobem" z 35 metrów było niecelnie.

54 min. - Arajuuri nie przepuszcza nikogo pod bramkę.

52 min. - Pisaliśmy już o pierwszym trenerze Eskisehirsporu, Michaelu Skibbe, teraz zatem o jednym z członków jego sztabu, Dede. 36-letni Brazylijczyk przez trzy ostatnie sezony był zawodnikiem tureckiej drużyny, a latem zdecydował się zakończyć karierę. Kibice mogą kojarzyć go z występów w Borussii Dortmund, gdzie grał nieprzerwanie przez 13 lat (1998-2011)! Do Westfalii trafił, gdy trenerem drużyny został… Michael Skibbe.

49 min. - Z lewej strony strzał oddaje Gergo, ale uderzenie spokojnie gasi Vural.

47 min. - Turcy w drugiej połowie w następującym zestawieniu: Vural - Bingol, Dabanli, Parlak, Teber - Causic, Lawal, Yildirim, Kocoglu, Guleryuz - Gural.

46 min. - Początek drugiej połowy.

PRZERWA - Kolejne trzy zmiany w Lechu. W bramce Buricia zastępuje Gostomski, na lewej obronie Douglas w miejsce Henriqueza, a na szpicy za Holmana pojawia się Ubiparip.

PRZERWA - Między połowami zapraszamy do lektury.

45+1 min. - Koniec pierwszej połowy. Lech prowadzi Eskisehirsporem 1:0.

45 min. - Jeszcze przed przerwą pierwsza zmiana w Kolejorzu. Serafin zastępuje Hamalainena, wszystko wskazuje na to, że Fin naciągnął jeden z mięśni.

44 min. - Arajuuri faulował przed polem karnym Parlaka. Dośrodkowanie bez problemu wyłapuje Burić.

41 min. - Sissoko dośrodkowuje z lewej strony boiska prosto w pole karne, Burić piąstkuje piłkę przed siebie. Do piłki doskoczył Acar, jednak po jego uderzeniu futbolówka przelatuje wysoko nad bramką.

37 min. - Trenerem rywali jest znany niemiecki szkoleniowiec Michael Skibbe. W przeszłości prowadził m.in. Borussię Dortmund, Bayer Leverkusen czy Galatasaray Stambuł. W latach 2000-2004 był w sztabie szkoleniowym reprezentacji Niemiec, która pod wodzą Rudiego Vollera sięgnęła w 2002 roku po wicemistrzostwo świata. Trenerem Eskisehirsporu Skibbe został… 8 dni temu. Po raz pierwszy poprowadził swój zespół w piątek w meczu Pucharu Turcji z Balcova Yasam wygranym 3:0.

35 min. - Na strzał z 18 metrów z lewej strony zdecydował się Jevtić. Uderzenie jest jednak za słabe i piłkę bez problemu łapie bramkarz.

30 min. - Sztab szkoleniowy postanowił przetestować kolejne ustawienie. Pozycjami zamienili się Kownacki z Holmanem.

29 min. - Gol dla Lecha! 1:0!
W środku boiska piłkę przejął Jevtić, wymanewrował dwóch zawodników i odegrał piłkę do Hamalainena. Ten nie namyślając się długo, oddał techniczny strzał z około 18 metrów w prawy róg bramki, golkiper bez szans.

29 min. - Tymczasem rzut oka na trybuny - około 30 osób. Sami skauci? ;)

26 min. - Kanak uderza nieprecyzyjnie, piłka przelatuje obok bramki Jasmina Buricia.

26 min. - Szybko przenosimy się pod bramkę Lecha. Przed polem karnym faulowany Ibrahim Sissoko, szansa dla "Czerwonych Błyskawic".

25 min. - Pierwszy celny strzał na bramkę. Z prawego skrzydła w pole karne wpada Gergo Lovrencsics i uderza po ziemi. Strzał był jednak za słaby i bramkarz łapie piłkę bez problemu.

24 min. - Eskisehirspor przejął inicjatywę. Tym razem Serdar Ozkan dośrodkowuje z lewej strony w pole karne, lecz żaden z jego kolegów nie sięgnął piłki.

22 min. - Kanak groźnie dośrodkowuje w pole karne z lewej strony, jednak robi to już zza linii końcowej boiska. Dobra asekuracja Kędziory.

19 min. - Słów kilka jeszcze o rodzinie Sissoko. Oprócz Ibrahima i Momo, w piłkę gra także trzeci z braci, Abdoul – obecnie w hiszpańskiej Granadzie. Co ciekawe, Ibrahim jest Iworyjczykiem, Momo reprezentuje Mali, a Abdoul grał w młodzieżowej reprezentacji Francji.

15 min. - Ponownie w natarciu rywale. Akcję Turków skutecznie przerywa Kędziora wybijając piłkę na aut.

13 min. - Nieudana akcja kombinacyjna Eskisehirsporu. Turcy próbowali zagrać kombinacyjnie, ale im to nie wyszło. Lechici od autu.

10 min. - Ponownie zagranie prawego obrońcy Kolejorza w pole karne. Prostopadła piłka w kierunku Kownackiego jest jednak za mocna i napastnik nie jest w stanie do niej zdążyć.

9 min. - Bardzo dobra interwencja w obronie Arajuuriego. Fiński olbrzym jest nie do przejścia. Po chwili dynamiczne wejście Kędziory w pole karne, jednk zagrywa za słabo i bramkarz bez problemu łapie piłkę.

7 min. - W podstawowym składzie tureckiego zespołu Ibrahim Sissoko. 23-letni skrzydłowy to brat Momo Sissoko, obecnie grającego w hiszpańskim Levante, a w przeszłości zawodnika m.in. Juventusu. W barwach "Starej Damy" Momo Sissoko grał przeciwko Lechowi w pamiętnych spotkaniach fazy grupowej Ligi Europy w sezonie 2010/11.

3 min. - Zawodnicy Kolejorza utrzymują się przy piłce i spokojnie budują atak pozycyjny.

1 min. - Początek spotkania, rozpoczęli lechici.

16:04 - Piłkarze obu drużyn wychodzą na boisko.

16:00 - Eskisehirspor został założony w 1965 roku. Największe sukcesy klubu przypadają na początek lat 70. – w ciągu pierwszej dekady funkcjonowania "Czerwone Błyskawice" zdobyły Puchar Turcji i trzykrotnie były wicemistrzem kraju;

15:58 - Lechici dziś na niebiesko, rywale w czerwono-czarnych strojach.

15:57 - Miasto Eskisehir dzieli od Belek blisko 450 kilometrów. Rywale nie musieli jednak dziś pokonywać tej drogi, bo są na zgrupowaniu w niedalekiej Antalyi. Odległość między Eskisehir a Belek jak na Turcję i tak jest nieduża, wyjazdy na mecze ligowe z Trabzonsporem czy Gaziantepsporem „Czerwone Błyskawice” to dystans blisko 1000 km w jedną stronę.

15:56 - Ławki rezerwowych:

Lech: Maciej Gostomski - Jakub Zagórski, Antonijs Cernomordijs, Jan Bednarek, Barry Douglas, Szymon Drewniak, Jakub Serafin, Nicklas Zulciak, Dariusz Formella, Muhamed Keita, Vojo Ubiparip, Zaur Sadajew.

Eskisehirspor: - Ali Sasal Vural - Ergun Teber, Adewole Lawal, Goran Causic, Andac Guleyruz, Eyip Kocoglu, Mehmet Feyzi Yildirim, Serdar Bingol, Emre Gural, Kamil Corekci, Ozgur Cek.

15:50 - Kasper Hamalainen tuż przed meczem: To niby tylko sparing, ale chcemy go wygrać. Każdy sukces, nawet ten najmniejszy podnosi morale w zespole. Z takim zamiarem wychodzimy na boisko.

15:44 - Zespoły rozpoczną dziś w następujących składach:

LECH: Jasmin Burić - Luis Henriquez, Marcin Kamiński, Paulus Arajuuri, Tomasz Kędziora - Łukasz Trałka, Darko Jevtić - David Holman, Kasper Hamalainen, Gergo Lovrencsics - Dawid Kownacki

ESKISEHIRSPOR: Sinan Oren - Kaan Kanak, Semih Gunler, Berkay Dabanli, Jerry Akaminko - Hurriyet Gucer, Birol Parlak - Serdar Ozkan, Hasan Huseiyn, Ibrahim Sissoko - Rogerio Gabriel Funes

15:40 - Jesteśmy mniej więcej 10 km od hotelu, w którym zameldowana jest drużyna, murawa równa jak stół, praktycznie w 90% znajduje się w cieniu.

15:38 - Dzisiejszy rywal Kolejorza, Eskisehirspor, zajmuje 13. miejsce w tureckiej Super-Lig. Zespół zdobył 16 punktów w 16 meczach i ma dwa oczka przewagi nad strefą spadkową.

15:34 - W Belek dziś słonecznie, termometry pokazują 15 stopni Celsjusza, chmur na niebie nie widać, idealna pogoda do gry.

15:31 - W pierwszym spotkaniu sparingowym Lech uległ kazachskiemu Ordabasy Szymkent 1:2. Honorowego gola zdobył Kasper Hamalainen. W tamtym spotkaniu trenerzy podzielili zespół na dwie jedenastki, a każdy z graczy zagrał 45 minut. Dziś będzie inaczej -Przeczytaj: Sparing bez podziału.