2006-08-19 00:00 maciej

Lech Poznań - Cracovia Kraków 3:4

W IV kolejce Orange Ekstraklasy, po dramatycznym meczu Lech Poznań przegrał na własnym stadionie z Cracovią Kraków 3:4. Lechici przegrywali już 0:3, ale kwadrans przed końcem zaczęli szaleńczą pogoń, by odrobić straty. Udało im się strzelić nawet cztery bramki, ale jednej z nich nie uznał sędzia. Chwilę później czwartą bramkę dla Cracovii zdobył Piotr Giza.

To był kolejny piłkarski horror, tym razem niestety nie zakończył on się dobrze dla piłkarzy Kolejorza, którzy z boiska schodzili jednak przy oklaskach ponad 13 tysięcy kibiców Lecha, dziękującym im za walkę do ostatniej minuty. Pierwsze 30 minut należało zdecydowanie do podopiecznych Franciszka Smudy. Najbliżej szczęścia w pierwszej połowie był Piotr Reiss. W 22 minucie zdecydował się na strzał zza pola karnego, ale piłka trafiła w słupek, na dobitkę poszedł Zbigniew Zakrzewski, ale niestety uderzył nad bramką. Swojej przewagi na boisku lechici nie potrafili długo udokumentować golem, a tymczasem czyhający na kontry piłkarze Cracovii w 36 minucie wyszli na prowadzenie. Z piłką w pole karne wpadł Tomasz Moskała, jego uderzenie obronił Paweł Linka, ale piłka trafiła prosto w Dawida Kucharskiego i powoli wtoczyła się do bramki.

Po przerwie lechici nadal starali się jak najszybciej odrobić straty, ale popełniali błędy w defensywie i tracili kolejne bramki. Najpierw w 60 minucie dośrodkowanie z prawej strony boiska Marcina Bojarskiego wykorzystał Moskała. Cztery minuty później, po strzale Dariusza Pawlusińskiego było już 3:0 i wydawało się, że tym razem lechitom nie uda się już podnieść. Oni jednak podobnie jak w meczu z Wisłą Płock na kwadrans przed końcem strzelili kontaktową bramkę. Z lewej strony boiska płasko w pole karne dośrodkował Grzegorz Wojtkowiak, a stojący na 11 metrze Arkadiusz Bąk potężnie strzelił w długi róg bramki strzeżonej przez Marcina Cabaja. Lechici niesieni ogłuszającym dopingiem kibiców zaciekle atakowali rywali i w 80 minucie zdobyli kolejnego gola. Tym razem świetnie w pole karne z piłką przedarł się Marcin Wachowicz i silnym strzałem z prostego podbicia umieścił piłkę w okienku bramki Cracovii. Wtedy już niemal wszyscy na stadionie uwierzyli, że lechici nie przegrają tego meczu i faktycznie 5 minut później było już 3:3, a kolejną  bramkę w tym sezonie po strzale głową zdobył Marcin Wasilewski. To nie był jednak koniec popisów podopiecznych Franciszka Smudy. Tuż przed końcem spotkania z rzutu wolnego dośrodkował Piotr Reiss, w polu karnym najwyżej wyskoczył Zbigniew Zakrzewski i wpakował piłkę do siatki. Początkowo sędzia główny Robert Werder wskazał na środek boiska, ale chorągiewkę podniósł sędzia asystent, który dopatrzył się spalonego i ostatecznie bramka nie została uznana. To nie był jednak koniec pecha w tym spotkaniu, bo ostatniej minucie doliczonego czasu gry, po strzale Piotra Gizy lechici stracili czwartą bramkę i po chwili sędzia zakończył spotkanie.

Bramki: 74.Bąk, 80.Wachowicz, 85.Wasilewski (Lech) - 36.Kucharski(sam), 58.Moskała, 62.Pawlusiński, 92.Giza (Cracovia)

Widzów: 13.500

Sędziował: Robert Werder (Warszawa)

Żółte kartki: Zakrzewski, Bąk (Lech) - Wacek, Giza (Cracovia)

Lech: Linka - Wasilewski, Kucharski, Bosacki, Wojtkowiak - Zając (66. Micanski), Murawski, Scherfchen (63. Bąk), Wilk (46. Wachowicz), Zakrzewski, Reiss

Cracovia: Cabaj - Wacek, Skrzyński, Wiśniewski (80. Karwan), Rzucidło (53. Radwański), Magiera, Giza, Baran (81. Nowak), Pawlusiński, Bojarski, Moskała

Minuta po minucie:

94' Giza wpada w pole karne i zdobywa czwartą bramkę dla swojego zespołu. Gdy wydawało się, że zwycięska bramka dla Lecha wisi w powietrzu, jedyna akcja gości kończy się golem. 90' Sędzia dolicza 4 minuty. Tutaj jeszcze się może wiele wydarzyć. 89' Znowu Zakrzewski. Tym razem minimalnie niecelnie uderza napastnik Lecha. 88' Dośrodkowanie Reissa z rzutu rożnego. Gola zdobywa Zakrzewski, ale sędzia boczny podniósł chorągiewkę. Bramka niestety nie została uznana! 85' Tego co się dzieje w Poznaniu, nie można opisać, to trzeba przeżyć. WASILEWSKI i w Poznaniu już 3:3! 84' Żółtą kartką ukarany w zespole Cracovii - Giza. 83' Uderzenie Pawlusińskiego broni Linka. 82' Podwójna zmiana w Cracovii. Wiśniewski i Baran opuszczają boisko. W ich miejsce Paweł Nowak i Michał Karwan. 80' Potężne uderzenie Wachowicza w samo okienko bramki Cabaja. Bramkarz Cracovii był w tej sytuacji bez szans. W Poznaniu Cracovia prowadzi już tylko 3:2. 77'

Tym razem żółtą kartką ukarany Arkadiusz Bąk.

76' Żółta kartka dla Zbigniewa Zakrzewskiego. 75' Dośrodkowanie Wojtkowiaka z lewej strony. Do piłki dochodzi Arkadiusz Bąk i potężnym strzałem zdobywa bramkę dla Lecha. 73' Uderzenie Reissa zza pola karnego i Cabaj wybija na rzut rożny. 72' Dośrodkowanie Reissa i Cabaj z trudem wybija piłkę na rzut rożny, z którego jednak nic nie wyszło. 68' Główkuje Zakrzewski - minimalnie niecelnie. 64' Druga zmiana w Lechu. Scherfchena zastępuje Arkadiusz Bąk. 62' W Poznaniu szok! Cracovia strzela trzecią bramkę. Doskonały kontratak gości. Pawlusiński ośmieszył wszystkich obrońców Kolejorza i z paru metrów pewnym strzałem zdobywa trzecią bramkę dla swojego zespołu. 61' Uderzenie Murawskiego zza pola karnego. Nietety tak mocno, jak i niecelnie. 60' Przerwa w grze. Na środku boiska leży Arkadiusz Baran, któremu udzielana jest pomoc. 58'

Dośrodkowanie Bojarskiego z prawej strony boiska i bramkę zdobywa Tomasz Moskała.

55' Kapitalne dośrodkowanie Wachowicza prosto na głowę Zakrzewskiego. Zaki uderza, ale piłka przelatuje nad bramką. 54' Zmiana w drużynie Cracovii. Krzysztof Radwański zmienia Mateusza Rzucidło. 52' Świetny rajd Murawskiego kończy się na dobrze interweniującym Magierze. 51' Rzut rożny dla Lecha. Dośrodkowanie Wachowicza łapie Cabaj. 46'

Drugą połowę rozpoczęli zawodnicy Cracovii.

46' Zmiana w zespole Lecha. Wachowicz zastępuje Wilka. 45' Koniec pierwszej połowy, po której Cravocia prowadzi z Lechem 1:0. 45' Sędzia dolicza 1 minutę... 42' Doskonała sytuacja dla Cracovii. Piłkę otrzymał Tomasz Moskała i z 10 metrów potężnie uderzył. Piłka przeleciała minimalnie nad poprzeczką bramki Lecha. 39' Strzał Murawskiego bez problemów łapie Cabaj. 36' Cracovia obejmuje prowadzenie. Prostopadłe podanie do Moskały, który w sytuacji sam na sam, kiwa Linkę, sytuację próbuje ratować Kucharski jednak kieruje piłkę do własnej bramki. 33'

Dośrodkowanie Wasilewskiego wybijają obrońcy Cracovii, chwilę później niecelnie strzela Scherfchen.

29' Rzut wolny z prawej strony boiska. Dośrodkowanie Wilka zamieniło się w strzał, który skutecznie łapie Cabaj. 28' Z rzutu wolnego Piotr Reiss i piłka ponownie przeleciała nad bramką Marcina Cabaja. 27' Po faulu na Wojtkowiaku, żółtą kartką ukarany został w zespole Cracovii Tomasz Wacek. 26' Doskonała wymiana piłki między Scherfchenem a Murawskim. Ten drugi zdecydował się na strzał z 17 metrów, piłka jednak ponownie przeleciała nad poprzeczką. 25' Faul Scherfchena na Baranie. Rzut wolny z własnej połowy dla Cracovii. 22' Fantastyczna szansa dla Lecha. Na strzał zza pola karnego zdecydował się Reiss, piłka po rękach Cabaja trafia w słupek, dobija Zakrzewski, ale wysoko nad bramką. 20'

Kolejny raz dobrze interweniuje Linka.

16' Na strzał zza pola karnego zdecydował się Wilk. Piłka jednak przeleciała w bezpiecznej odległości od bramki Cabaja. 14' Fantastyczna akcja Cracovii, której piłkarze wymienili kilka podań z pierwszej piłki. W ostatniej chwili strzał Bojarskiego zablokował wracający Bosacki. 12' Ostre wejście Wiśniewskiego, sędzia jednak nakazuje grać dalej. 10' Akcja na prawej stronie w wykonaniu Zająca. Dośrodkowanie i minimalnie minął się z piłką Zbigniew Zakrzewski. 9' Dobra interwencja Pawła Linki, który w dzisiejszym meczu zastąpił między słupkami Krzysztofa Kotorowskiego. 8' Dobra akcja Cracovii, na nasze szczęście sędzia boczny podniósł chorągiewkę! 0' Obie drużyny wyszły już na boisko.