Zakończyły się europejskie puchary w sezonie 2022/2023. Ligę Mistrzów wygrał angielski Manchester City, w Lidze Europy najlepsza była hiszpańska Sevilla, natomiast w Lidze Konferencji Europy puchar podniósł londyński zespól West Ham United. W tych ostatnich rozgrywkach historyczny wynik osiągnął Lech Poznań, który dotarł do ćwierćfinału. Kolejorz ostatecznie znalazł się na podium w klasyfikacji klubów, które wniosły najwięcej punktów do rankingu krajowego.
5,500 - tyle ostatecznie wywalczyła drużyna trenera Johna van den Broma, co dało trzecie miejsce wśród wszystkich europejskich ekip, które wystartowały w minionej edycji pucharowej. Niebiesko-biali ustąpili tylko FC Vaduz z Liechtensteinu (6,500) oraz szwajcarskiemu FC Basel (5,625). Dalej są natomiast portugalska SL Benfica (4,833), holenderski AZ Alkmaar (4,800), angielski Manchester City (4,714).
Lechici byli oczywiście motorem napędowym, jeśli mówimy o zdobyczach naszych eksportowych drużyn do krajowego rankingu UEFA. W eliminacjach wygrana jest wyceniana na 1, a remis - 0,5 pkt. Z kolei od fazy grupowej ten dorobek jest podwajany za poszczególne występy. Łącznie Kolejorz wywalczył 22 punkty (zwycięstwo w eliminacjach LM, trzy zwycięstwa i dwa remisy w eliminacjach LKE, sześć zwycięstw i cztery remisy w fazie zasadniczej LKE, awans z grupy z 2. miejsca), ale do krajowego wlicza się 5,5 z prostego powodu - dzieli się zdobycz przez liczbę drużyn z kraju w sezonie.
Łącznie jako kraj dopisaliśmy w minionej kampanii 7,750 punktu do rankingu krajowego UEFA, co stanowi historycznie najlepszy wynik. Oczywiście wkład Lecha jest tutaj zdecydowanie największy. Złożyły się tutaj również Raków Częstochowa (1,250), Lechia Gdańsk (0,625) oraz Pogoń Szczecin (0,375). Nie będzie przesadą stwierdzenie, że to głównie postawa poznaniaków pozwoliła Polsce awansować w rankingu krajowym na 24. miejsce.
Next matches
Friday
31.01 godz.20:30Saturday
08.02 godz.00:00Recommended
Subscribe