2015-06-21 00:00 Bartosz Aleksandrowicz

Lech mistrzem Polski juniorów młodszych

Już po dwóch spotkaniach turnieju finałowego Lech Poznań zapewnił sobie tytuł mistrza Polski w kategorii juniora młodszego. Dziś Kolejorz pokonał Polonię Warszawa 2:1, na listę strzelców wpisywali się Kacper Chodyna i Dawid Kurminowski.

Finałowe zmagania w Zielonej Górze poznaniacy rozpoczęli w piątek od zwycięstwa nad Górnikiem Zabrze 2:0. Dziś przystępując do meczu z Polonią wiedzieli już, że wygrana da tytuł bez względu na wynik ostatniego meczu we wtorek. Wszystko za sprawą pozostałych rezultatów turnieju finałowego.

Mecz z Polonią rozpoczął się fatalnie dla Lecha. Już w 2. minucie Krystian Popiela zakończył indywidualną akcję uderzeniem z kilkunastu metrów. Strzał nie był silny, ale precyzyjny. Piłka wpadła do bramki tuż przy słupki i to stołeczni objęli prowadzenie. Podopieczni Przemysława Małeckiego mieli zdecydowaną przewagę, lecz w ich akcjach brakowało dokładności w decydujących, wskutek czego rzadko oddawali strzały na bramkę Balawejdera.

Obraz gry w drugiej połowie się nie zmienił. Wciąż to Lech zdecydowanie przeważał, długimi momentami zamykając rywala na jego połowie. W końcu jednak cierpliwe budowanie akcji i drobne korekty taktyczne przyniosły skutek. W 54. minucie Polonia rozpoczynała kontratak, jednak piłkę rywalom wygarnął Sierant, ruszył do przodu i zagrał na prawą stronę. Tam Kacper Chodyna wyprzedził obrońców i uderzył obok wychodzącego bramkarza.

Siedem minut później było już 2:1 dla Kolejorza. Tym razem w rolę podającego wcielił się Chodyna, a na prawej stronie znalazł się Dawid Kurminowski. Napastnik pewnie wykorzystał okazję i od mistrzostwa Polski lechitów dzieliło zaledwie 20 minut. Przy niekorzystnym wyniku Polonia ruszyła do przodu. Brzeski próbował zaskoczyć Dąbrowskiego uderzeniem z rzutu wolnego, Popiela z kolei strzelał z dystansu. Bramkarz interweniował jednak skutecznie.

W końcówce lechici musieli sobie radzić w osłabieniu po czerwonej kartce dla Adamczaka. Polonia mocno przycisnęła, ale dobrze spisująca się defensywa nie dała się zaskoczyć i po ostatnim gwizdku poznaniacy mogli cieszyć się z tytułu mistrzowskiego. Tym samym drużyna Przemysława Małeckiego powtórzyła osiągnięcie sprzed roku, kiedy to zespół prowadzony przez Wojciecha Tomaszewskiego także zapewnił sobie tytuł mistrzowski po dwóch kolejkach turnieju finałowego.

Lech Poznań – Polonia Warszawa 2:1 (0:1)

Bramki: Chodyna (53’), Kurminowski (61’) – Popiela (2’)

Żółte kartki: Szota (na ławce) – Markiewicz
Czerwona kartka: Adamczak (76. minuta, za niesportowe zachowanie)

Lech: Dąbrowski – Andrzejewski, Sierant, Nawrocki, Gumny – Spychała (41. Maćkowiak), Friska – Chodyna, Mróz (41. Moder), Puchacz (62. Adamczak) – Kurminowski (62. Tomczyk)

Polonia: Balawejder – Damian Dudek, Osowski, Karbownik, Małek (76. Lipiński), Mater (68. Kijewski), Sebastian Dudek, Kaput (62. Korczakowski), Dubiel (49. Brzeski), Sauczek, Popiela