W trakcie prezentacji zespołu Kolejorza w centrum handlowym Posnania zadebiutowała trzecia koszulka, w której mistrz Polski będzie miał okazję występować w trakcie sezonu 2022/2023. Przy projektowaniu oddaliśmy cześć kolejowemu rodowodowi Lecha Poznań, co tym mocniej chcieliśmy zaakcentować w roku 100-lecia oficjalnej rejestracji najpopularniejszego klubu w Wielkopolsce.
Lech jako Lutnia Dębiec - zespół z podpoznańskiej osady - powstał na początku lat 20. W 1926 roku prezesem już poznańskiej Ligi został Stanisław Dereziński. Musiał w trakcie swojej działalności uporać się z problemami finansowymi. A ponieważ na co dzień był kierownikiem w dyrekcji okręgowej kolei państwowej, to spróbował doprowadzić do współpracy zarządzanego przez niego klubu z pracodawcą. Formalnie w 1930 roku drużyna została powiązana z Kolejowym Przysposobieniem Wojskowym i jednocześnie zyskała w ten sposób patrona, z którym była związana przez kolejnych ponad sześć dekad, aż do początku lat 90.
Dziś, oddając w ręce kibiców trzecią koszulkę na rozgrywki 2022/23, chcemy oddać hołd kolejarskiej tradycji, z którą Lech jednoznacznie się kojarzy kilku pokoleniom poznaniaków oraz Wielkopolan. Za projekt odpowiedzialny jest Bartosz Parys - to grafik, który jest autorem trykotu z sezonu 2019/20. Znalazł przede wszystkim sposób, jak wpleść elementy kolejarskie i w ten sposób odnieść się do historii.
Dlatego po pierwsze, pasy na koszulce mają kształtem przypominać tory kolejowe. Po drugie, pojawił się kołnierzyk i gumowe guziki, które nie przeszkadzają w grze. Po trzecie, kolor granatowy oraz złote i czerwono-różowe wstawki - paseczki na rękawkach oraz kołnierzyku - nawiązują bezpośrednio do munduru kolejarskiego. Po czwarte, na dole wytłoczony został napis Dzień Kolejarza i data: 25/11. Po piąte, są haftowane niebiesko-białe belki na rękawkach i napis na karku: Kolejowy Klub Sportowy.
Dodajmy, że koszulka została wykonana w takiej samej technologii, co pierwszy i drugi komplet. Sesja zdjęciowa oraz spot wideo powstały dzięki uprzejmości H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych, to właśnie na terenie tego zakładu, który leży niedaleko legendarnego stadionu Kolejorza na Dębcu, rozpoczął się Poznański Czerwiec 1956, czyli pierwszy w PRL strajk generalny i demonstracje uliczne. W rolę modeli wcielili się były piłkarz Lecha, aktualnie pracujący w klubie Zbigniew Zakrzewski, obecny gracz niebiesko-białych Bartosz Salamon, a także piłkarka sekcji kobiecej - Klaudia Wojtkowiak.
Next matches
Friday
29.11 godz.20:30Friday
06.12 godz.20:30Recommended
Subscribe