Dzięki inicjatywie Lecha Poznań oraz Rehasport Clinic udało się poznać skalę oraz charakter emocji u kibiców Kolejorza. Podczas trzech tegorocznych spotkań w Poznaniu w badaniach wzięło udział siedmioro kibiców, osoba komentująca mecz w Radiu Merkury, pracownik klubu oraz piłkarz, który nie znalazł się kadrze meczowej.
- Nasze badanie pokazało, że wpływ na powstawanie emocji mają zarówno pozytywne jak i negatywne wydarzenia. Wówczas następuje szereg reakcji fizjologicznych, m.in. serce pracuje szybciej, dokonujemy również oceny poznawczej, którą wzmacniamy zewnętrzną reakcją. Dzięki emocjom ponownie chcemy przyjść na stadion, dążymy do wzmocnienia kontaktu z klubem, uzależniając się tym samym od wewnętrznych odczuć. Uświadamiamy też sobie, że to emocje nadają naszym działaniom sens i znaczenie - mówi psycholog sportu z Rehasport Clinic, Paulina Jurga-Huebner.
Wszyscy zostali wyposażeni w sporttestery, dzięki którym możliwy był zapis zmian częstotliwości skurczów serca w trakcie całego spotkania. Zamysłem projektu było zobaczenie emocji w sposób naukowy. Dwie kamery śledziły dziesięć wybranych osób, żeby możliwe było zobaczenie również reakcji zewnętrznych podczas tego badania. - Średnie tętno spoczynkowe to około 70 uderzeń serca na minutę, a w trakcie tych trzech spotkań u badanych kibiców było ono znaczenie wyższe: w pierwszym wynosiło średnio 111 uderzeń, w drugim 108, a w trzecim znów 111. Bez względu więc na wynik meczu, samo przebywanie na trybunach oznacza wyraźne przeżywanie tego widowiska - analizuje dr Jakub Kryściak z Rehasport Clinic.
Next matches
Sunday
09.02 godz.17:30Friday
14.02 godz.20:30Recommended
Subscribe