Wraz z początkiem lipca w życie wejdą zmiany w strukturach Akademii Lecha Poznań. Nowego kształtu nabierze pion szkolenia wzbogacony o odpowiedzialnego za rozwój trenerów Mariusza Rumaka oraz komórkę zajmującą się rozwojem indywidualnym zawodników, na czele której stanie Rafał Ulatowski. Poznaliśmy także nazwisko szefa skautingu młodzieżowego, Łukasza Trałkę, kierownika działu organizacji, Huberta Nowackiego oraz szefa sztabu medycznego, Damiana Bartkiewicza. Wicedyrektorem do spraw szkolenia będzie Amilcar Carvalho, a dyrektorem klubowej akademii pozostanie Marcin Wróbel.
W tym roku Kolejorz świętuje swoje setne urodziny, a związku z tym szczególnym jubileuszem w klubie podjęty został szereg specjalnych działań. Wśród nich należy wymienić strategiczną inwestycję w postaci nowego domu Akademii Lecha Poznań, czyli Centrum Badawczo-Rozwojowego. Jej szefowie nie zamierzają się jednak zadowolić jedynie rozbudową infrastruktury i dokładają wszelkich starań, by klubowa szkoła piłkarska rozwijała się w każdym z obszarów swojego funkcjonowania.
W związku z powyższym podjęto decyzję o powołaniu dwóch nowych stanowisk, wicedyrektora Akademii Lecha Poznań do spraw rozwoju trenerów oraz szefa rozwoju indywidualnego zawodników. W te role wcielą się Mariusz Rumak i Rafał Ulatowski i jak twierdzi dyrektor akademii, Marcin Wróbel, obie te funkcje przyczynią się do jeszcze bardziej kompleksowego rozwijania zarówno szkoleniowców juniorskich drużyn, jak i młodych graczy Kolejorza.
- Rozwój infrastruktury wiąże się z coraz większą liczbą zadań indywidualnych postawionych przed zawodnikami oraz trenerami. Naturalnym rozwiązaniem jest więc podział na ludzi odpowiedzialnych osobno za rozwój każdej z tych grup. Zależy nam na tym, by wychowywać nie tylko piłkarzy na potrzeby naszego pierwszego zespołu czy reprezentacji Polski, ale także jak najlepszych trenerów. W tej drugiej kwestii pomoże nam osoba Mariusza Rumaka, czyli trenera z dużym ekstraklasowym doświadczeniem oraz doskonale znającego środowisko, w którym funkcjonujemy na co dzień - opowiada jeden z szefów Lecha Poznań.
Szkolenie akademii od lat stoi na najwyższym krajowym poziomie, czego efektem są nie tylko kolejne przejścia młodych graczy do pierwszej drużyny niebiesko-białych, ale także ich dalsze kariery w najsilniejszych zagranicznych ligach czy seniorskiej reprezentacji narodowej. Żeby jednak stawiać kolejne kroki w tym obszarze, potrzeba wdrażania następnych rozwiązań. - Słyniemy ze szkolenia indywidualnego, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że możemy w jeszcze większym stopniu zaopiekować się tym zagadnieniem. Dysponujemy innowacyjnym narzędziem w postaci symulatora skills.lab, od dłuższego czasu rozwijamy także projekty związane z treningiem formacyjnym, pozycyjnym czy indywidualnym. To główne powody powstania nowego stanowiska, które zostanie obsadzone przez Rafała Ulatowskiego - podkreśla dyrektor klubowej szkoły piłkarskiej.
Bardzo ważną kwestię stanowi również konsekwentne zmniejszanie dystansu pomiędzy poznańska, a wroniecką częścią akademii. W tym celu przeprowadzona ma zostać unifikacja programu szkolenia, co będzie jednym z głównym zadań wicedyrektora Akademii Lecha Poznań do spraw szkolenia, Amilcara Carvalho. - To osoba, która dysponuje bardzo rozległą wiedzą z zagadnienia szkolenia w Poznaniu oraz Wronkach. Mocno liczymy na to, że pomoże nam ujednolicić sposób, w jaki wychowujemy zawodników w obu tych lokalizacjach. Od początku września otwieramy swoją szkołę, co pozwoli nam jeszcze efektywniej organizować czas naszym młodym graczom oraz dzielić go między edukację, rozwój mentalno-społeczny oraz oczywiście ten piłkarski. Pełna optymalizacja wymaga jednak od nas poszerzenia struktur - tłumaczy dyrektor Wróbel.
Kolejna zmiana wiąże się z zatrudnieniem piłkarza, którego w stolicy Wielkopolski zna każdy kibic. Mowa o Łukaszu Trałce, czyli nowym szefie skautingu młodzieżowego Lecha Poznań. Były kapitan Kolejorza oraz zdobywca mistrzostwa Polski i dwóch krajowych superpucharów w niebiesko-białych barwach wraca tym samym po trzech latach na Bułgarską, ale już w innej roli.
- Jesteśmy świadomi tego, że nie wystarczy tylko zidentyfikować talent danego zawodnika, ale także przekonać go do naszej ścieżki rozwoju. Z racji swojego doświadczenia piłkarskiego Łukasz będzie potrafił nie tylko odpowiednio ocenić potencjał młodych piłkarzy, jak i powiedzieć sporo o sposobie, w jaki mogą być oni wprowadzani do dorosłej piłki oraz tym samym wziąć czynny udział w procesie samej rekrutacji. Rozwijamy struktury skautingu, chcemy poszerzyć jego siatkę i w tym także będzie on służył nam swoim wsparciem - wylicza szef akademii.
Planowaniem karier młodych graczy w dalszym ciągu zajmować się będzie inny z byłych graczy Lecha Poznań, Zbigniew Zakrzewski. Pion talent managementu rozwijany jest harmonijnie od pięciu lat, a jego znaczenie będzie cały czas rosnąć. Zmiana zajdzie natomiast na stanowisku kierownika działu organizacji, na którego czele stanie Hubert Nowacki. W tej funkcji zastąpi on nowego dyrektora do spraw inwestycji i infrastruktury, Michała Kokotka. – Wszyscy doceniamy pracę, jaką na przestrzeni ostatnich lat wykonali Michał z Hubertem. Stąd w sytuacji, gdy pierwszemu z nich zostały powierzone nowe zadania, rekrutacja na jego byłe już stanowisko odbyła się wewnątrz naszych struktur. Hubert przeszedł wiele szczebli w klubie i akademii, posiada wszelkie kompetencje, by prowadzić samodzielnie nawet najbardziej wymagające projekty. Dowiódł tego chociażby podczas kilku minionych edycji Lech Conference oraz turnieju Enea Lech Cup, które są flagowymi wydarzeniami w naszym corocznym kalendarzu - twierdzi dyrektor Akademii Lecha Poznań.
Współpracujący wcześniej z pierwszym zespołem niebiesko-białych Damian Bartkiewicz zostanie szefem sztabu medycznego Akademii Lecha Poznań. To kolejna z roszad mających na celu skuteczne korzystanie z technologii, w których posiadanie wejdzie akademia już wraz z początkiem nowego sezonu. Odpowiadać on będzie za koordynowanie działań, metodologii oraz rozwój sztabów medycznych w poszczególnych młodzieżowych drużynach oraz zespole rezerw Kolejorza.
Zapisz się do newslettera