Mija rok od otwarcia Muzeum Lecha Poznań. Przez ten czas kilka tysięcy osób odwiedziło naszą wystawę, która jest częścią touru po Enea Stadionie. Serdecznie zapraszamy grupy w każdym wieku - od przedszkolaków, przez uczniów szkół podstawowych, średnich, a także studentów. Możliwe jest również zwiedzanie indywidualne.
- Nasze klubowe muzeum zostało otwarte w końcówce 2022, czyli roku stulecia oficjalnej rejestracji Kolejorza. Oprócz pamiątek i związanych z nim ciekawostek nie brakuje oczywiście naszych klubowych trofeów za mistrzostwa, Puchary Polski oraz Superpuchary. Od stycznia kibice mają możliwość pojawiać się we wnętrzu i co nieco dowiedzieć się o historii najpopularniejszego klubu w Poznaniu i Wielkopolsce. Stąd właśnie połączenie historii, co gwarantuje przejście naszej wystawy, z teraźniejszością, czyli tym, co tu i teraz jest udziałem obecnych naszych graczy. Zainteresowanie zwiedzaniem jest ogromne, każdego dnia odwiedzają nas grupy zorganizowane, zapraszamy także kolejne - zachęca rzecznik prasowy Lecha, Maciej Henszel.
W trakcie touru stadionowego kibice zobaczą nie tylko muzeum, ale także szatnię, w której przebierają się zawodnicy, tunel, w którym czekają na rozpoczęcie spotkania oraz usiądą na ławkach rezerwowych. Zajrzą też do sali konferencyjnej, w której trenerzy odpowiadają na pytania dziennikarzy. To będzie zatem połączenie przeszłości z teraźniejszością. A wszystko to w samym sercu Enea Stadionu.
W muzeum jest miejsce na wystawę tymczasową i od kilku miesięcy można tam wrócić wspomnieniami do naszego największego sukcesu pucharowego, czyli ćwierćfinału Ligi Konferencji Europy w sezonie 2022/2023. - Mamy kącik, w którym co roku będziemy starali się coś zaproponować naszym fanom. Teraz zgromadziliśmy trochę pamiątek związanych z naszym ćwierćfinałem pucharowym, ale już myślimy o kolejnej takiej wystawie i w ciągu kilku miesięcy nastąpi zmiana - dodaje Henszel.
A co na stałe znajduje się w naszym muzeum? Oczywiście trofea. W niektórych przypadkach tutaj wykonaliśmy repliki, ponieważ puchary były np. "przechodnie". Znajduje się również kilka przedmiotów o niesamowitej wartości. Mamy nagrodę, jaką otrzymał Bartosz Bosacki, gdy został wybrany graczem meczu Kostaryki z Polską podczas MŚ w Niemczech w 2006 roku. To jedyny lechita, który strzelił gola, a nawet dwa, na najważniejszej imprezie piłkarskiej. Mamy również kilka bezcennych koszulek - np. bluzę bramkarską Piotra Mowlika, w której bronił w finale Pucharu Polski 1982 - pierwszego trofeum zdobytego przez Lecha, trykot Marka Rzepki z mistrzowskiego sezonu 1989/1990, czy absolutnie wyjątkową koszulkę należącą do Edmunda Białasa z legendarnego tercetu ABC. Najlepszy strzelec w historii, Teodor Anioła także ma swój kącik i jesteśmy w posiadaniu Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski, jakim został uhonorowany. W zbiorach znajduje się także jego pierwsza legitymacja klubowa z pieczątką i datą 1 czerwca 1945, kiedy formalnie trafił do Kolejorza.
Kibice mogą też zobaczyć buty, w których Ryszard Jankowski dzielnie walczył ze słynną Barceloną, czy rękawicę bramkarską Ivana Turiny, w której bronił w Rotterdamie z Feyenoordem, kiedy lechici wygrali 1:0 i awansowali do fazy pucharowej Pucharu UEFA. Mamy też miejsce poświęcone Robertowi Lewandowskiemu, można zobaczyć tam pierwszą stronę jego kontraktu z Lechem podpisanego w czerwcu 2008 roku. Ciekawe rzeczy przekazali nam również nasi wychowankowie – jest np. but, w którym Michał Skóraś zagrał przeciwko Argentynie na ostatnim mundialu w Katarze. A to wszystko w towarzystwie multimediów.
Tak jak zaznaczaliśmy, wizyta w muzeum jest dodatkową atrakcją touru stadionowego. Ceny są następujące: 30 zł (bilet normalny), 25 (ulgowy), a także 20 (dla grup zorganizowanych). Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do 17:30, natomiast w soboty od 10 do 15. Wszystkie szczegóły i informacje, a także możliwość rezerwacji i zakupu biletów znajduje się w naszym systemie biletowym >>>. Dodajmy, że dla każdej grupy odwiedzającej nasz stadion zostanie przypisany dedykowany przewodnik.
Zapisz się do newslettera