Gwardia Koszalin została założona 3 czerwca 1946 roku jako Milicyjny Klub Sportowy i jest jednym z najstarszych klubów na Pomorzu. Najlepszy okres w historii klubu przypada na lata 70. Wtedy koszalinianie spędzili siedem sezonów na zapleczu Ekstraklasy, a także dotarli do ćwierćfinału Pucharu Polski.
To było w sezonie 1975/1976. Gwardia wyeliminowała tak znane zespoły jak Pogoń Szczecin czy Górnik Zabrze, a we wspomnianym ćwierćfinale musiała uznać wyższość Śląska Wrocław, późniejszego triumfatora całych rozgrywek. W późniejszych latach koszalinianie nie potrafili już nawiązać do tych sukcesów. Na zapleczu Ekstraklasy grali jeszcze dwukrotnie. W sezonach 1985/1986 oraz 1993/1994, ale za każdym razem zaraz po awansie spadali do trzeciej ligi.
Klub z Koszalina w polskim futbolu bardziej znany jest ze znakomitej pracy z młodzieżą. To właśnie z Gwardii do Lecha trafili tacy zawodnicy jak Mariusz Niewiadomski, Mirosław Trzeciak czy przede wszystkim Mirosław Okoński, który po dziś dzień jest legendą Kolejorza. Dlatego wybór Lecha jako rywala do uczczenia 65-lecia istnienia nie jest przypadkowy. Oprócz wspomnianej trójki Gwardia wychowała tak znanych z polskich boisk zawodników jak Piotr Rzepka, Janusz Studziński, Marcin Janus, Dariusz Płaczkiewicz czy Robert Dymkowski.
Obecnie szkoleniowcem zespołu z Koszalina jest były piłkarz Grzegorz Lewandowski, który również reprezentował barwy Gwardii. Do tego klubu trafił jako osiemnastolatek. Następnie kontynuował swoją karierę w Wiśle Kraków, a najwięcej sukcesów osiągnął w drużynie warszawskiej Legii. Ze stołecznym zespołem wywalczył mistrzostwo, puchar oraz superpuchar, a także awansował z fazy grupowej Ligi Mistrzów. Próbował swoich sił także na zachodzie. Grał w hiszpańskim Logrones i francuskim Caen, wówczas pierwszoligowych zespołach. Rozegrał pięć spotkań w reprezentacji Polski.
To właśnie szkoleniowiec gwardzistów jest najbardziej znaną postacią w całym zespole. W kadrze drużyny próżno szukać zawodników znanych z występów na boiskach Ekstraklasy. Zespół oparty jest na wychowankach i piłkarzach z regionu. Obecny sezon w wykonaniu klubu z Koszalina na razie jest bardzo nieudany. Podopieczni Grzegorza Lewandowskiego przegrali trzy mecze, a pozostałe dwa zostały przełożone. Z zerowym dorobkiem punktowym i bilansem bramek 1:8 Gwardia zajmuje ostatnie, szesnaste miejsce w III lidze, grupie zachodniopomorskiej.
Mecz pomiędzy Gwardią Koszalin, a Lechem Poznań zostanie rozegrany w sobotę o godzinie 16:15 na stadionie imienia Stanisława Figasa.
Zapisz się do newslettera