Wczoraj w szwajcarskim Nyonie odbyło się losowanie pierwszych dwóch rund eliminacyjnych Ligi Europy. W pierwszej z nich piłkarze poznańskiego Lecha zmierzą się z kazachskim Żetysu Tałdykorgan.
Klub
Żetysu zostało założone w 1981 roku. W 1992 było jednym z klubów, który tworzył ligę Kazachstanu. W najwyższej klasie rozgrywkowej grał jednak tylko przez dwa lata. Żetysu powróciło do niej w 1995 roku, ale znów zagościło tylko na dwa sezony. Tym razem na zapleczu ekstraklasy zespół z Tałdykorganu spędził dwa lata. Wrócił na trzy sezony i znów spadł. Po roku awansował, by po trzech latach ponownie opuścić szeregi najwyższej klasy rozgrywkowej Kazachstanu. W 2006 roku triumfował jednak na jej zapleczu i ponownie powrócił do ekstraklasy, w której nieprzerwanie występuje do dziś. Najlepszy wynik zespół osiągnął w minionym sezonie. W Kazachstanie gra się systemem wiosna-jesień i w 2011 roku Żetysu zostało wicemistrzem kraju. Dzięki temu zapewniło sobie start w eliminacjach do Ligi Europy i możliwość zadebiutowania na europejskiej arenie.
Drużyna
Żetysu swój skład opiera przede wszystkim na zawodnikach z Kazachstanu, wśród których nie brakuje reprezentantów kraju. Najbardziej znanym spośród nich jest Siergiej Skorych (na zdjęciu). Ma on na swoim koncie ponad 30 występów w kadrze Kazachstanu. Spośród graczy Żetysu ma on również największe doświadczenie w meczach z polskim drużynami. W sezonie 2007/2008 był on zawodnikiem Tobołu Kostanaj, który w II rundzie eliminacyjnej Pucharu UEFA nie sprostał Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski. Dwa lata temu był z kolei piłkarzem Szachtiora Karaganda, który w I rundzie eliminacyjnej Ligi Europy nie sprostał Ruchowi Chorzów. Drugą najliczniejszą nacją w zespole Żetysu są Serbowie. W kadrze zespołu jest ich aż sześciu. Oprócz Serbów jest również Chorwat i Czarnogórzec z cypryjskim paszportem. Jest nim Sinisa Dobrasinović, który w sezonie 2008/2009 w barwach Anorthosisu Famagusta zaliczył pięć meczów w fazie grupowej Ligi Mistrzów. Anorthosis rywalizował wówczas z Panathinaikosem Ateny, Werderem Brema i prowadzonym Jose Mourinho Interem Mediolan.
Trener
Szkoleniowcem Żetysu jest 47-letni Serb Slobodan Krcmarević (na zdjęciu), który w przeszłości był piłkarzem. Karierę rozpoczynał w Partizanie Belgrad, następnie występował także w szwedzkim AIK-u Sztokholm, ale najwięcej czasu spędził na Cyprze, gdzie grał przez pięć sezonów w Apollonie Limassol i Anorthosisie Famagusta. Karierę kończył w Grecji jako zawodnik najpierw PAOK-u Saloniki, a następnie Panioniosu Ateny. Karierę szkoleniową rozpoczynał od reprezentacji Serbii i Czarnogóry do lat 19. Następnie pracował w młodzieżowych drużynach Partizana Belgrad, by w 2005 roku objąć OFK Belgrad. Dwa lata później został selekcjonerem reprezentacji Serbii do lat 21. W 2010 roku krótko pracował w Apollonie Limassol oraz Anorthosisie Famagusta. Od 2011 roku objął młodzieżówkę Kazachstanu. Trenerem Żetysu jest od tego roku.
Stadion
Stadion na którym swoje mecze rozgrywa Żetysu Tałdykorgan nosi taką samą nazwę jak klub. Żetysu został zbudowany w 1982 roku i oprócz boisko do gry w piłkę ma również bieżnię lekkoatletyczną. Obiekt w Tałdykorganie może pomieścić 5500 kibiców i wyposażony jest w plastikowe siedzenia.
Miasto
Tałdykorgan leży w południowo-wschodnim Kazachstanie, nad rzeką Karatał, u podnóża Ałatau Dżungarskiego, w odległości 200 kilometrów od granicy chińskiej. Położony jest na wysokości 600 m.n.p.m. Dawniej był stolicą obwodu tałdykurgańskiego. Obecnie jest stolicą obwodu ałmaackiego. W Tałdykorganie mieszka 120 tysięcy ludzi, w głównej mierze Kazachowie, którzy stanowią 65% populacji. Drugą najliczniejszą nacją są Rosjanie (25%). Wg spisu ludności z roku 2010 w Tałdykorganie żyło 123 Polaków.
Zapisz się do newslettera