W tym tygodniu w austriackim Graz odbył się Talent Development Summit, a jego tematem przewodnim była identyfikacja talentu, jego rozwój, wprowadzanie młodych zawodników do pierwszej drużyny oraz rola nowoczesnej infrastruktury przy tych procesach. W prestiżowej konferencji nie zabrakło przedstawiciela Kolejorza, ponieważ udał się na nią kierownik działu organizacji klubowej akademii, Hubert Nowacki.
Bardzo istotnym krokiem dla rozwoju Akademii Lecha Poznań było zawiązanie współpracy z austriacką firmą Anton Paar Technologies - producentem symulatora skills.lab w październiku 2019 roku. Na jej mocy wybudowany we Wronkach został nowoczesny pierwszy tego typu Polsce symulator piłkarski, którego wykorzystywanie od blisko trzech lat przyczynia się do jeszcze pełniejszego rozwoju indywidualnego zawodników grup młodzieżowych Kolejorza. Tego typu narzędziem dysponują nieliczne kluby oraz ośrodki na całym świecie, wśród których można wymienić Bayern Monachium, TSG Hoffenheim, FC Ingolstadt czy COPA w San Francisco. Większa szybkość podejmowania decyzji, kształtowanie umiejętności technicznych czy zmniejszony okres rekonwalescencji po odniesieniu kontuzji to tylko niektóre z atutów rozwiązania, z którego czerpią na co dzień młodzi gracze Niebiesko-Białych.
Przedstawiciele Lecha Poznań w dalszym ciągu poszukują sposobów na nie tylko jak najpełniejsze wykorzystywanie symulatora oraz dostępnej infrastruktury, ale i pogłębienie wiedzy na temat trendów w światowym futbolu. I w tym kontekście również dochodzimy do firmy skills.lab, która w tym tygodniu zorganizowała w Graz Talent Development Summit. Myśl przewodnią konferencji stanowiło przybliżenie innowacyjnych, opartych na liczbach strategiach mających na celu identyfikację i rozwój talentu w piłce. Jej uczestnicy wysłuchali prelekcji przedstawicieli, m.in. gospodarzy, Bayernu, LASK Linz, Atalanty BC, Sturmu Graz, Slavii Praga czy austriackiej federacji. Poruszali oni zagadnienia zarządzania drużyną, rozwijania i wprowadzania młodych zawodników do pierwszego zespołu oraz znaczenia nowoczesnej technologii i infrastruktury dla powodzenia tych procesów.
Talent Development Summit było wydarzeniem, na który wstęp mieli tylko i wyłącznie zaproszeni goście, a wśród nich znalazło się miejsce dla kierownika działu organizacji Akademii Lecha Poznań, Huberta Nowackiego. Oprócz wzięcia udziału w konferencji i przyswojenia nowej wiedzy miał on okazję wymienić się doświadczeniami z osobami funkcyjnymi z takich klubów jak angielski Southampton, Wolverhampton Wanderers czy Tottenham Hotspur, niemieckie Hoffenheim oraz Bayern bądź amerykańskiej spółki zajmującej się doradztwem w zakresie zarządzania strategicznego, McKinsey & Company.
- Oprócz podstawowego atutu w postaci prelekcji mającej dużą wartość merytoryczną tego typu wizyty niosą za sobą jeszcze jedną korzyść - networking. Podczas rozmów kuluarowych, oprócz nawiązania relacji otwierających często możliwości współpracy na różnych płaszczyznach, pozwalają porównywać wyzwania klubów w bardzo zindywidualizowanym zakresie. Każdy ośrodek ma swoją specyfikę, zaczynając od strategii, poprzez zasoby, a kończąc na środowisku, w którym funkcjonuje. Na to ostatnie składają się chociażby konkurencja i system prawny. Dlatego bezpośrednie rozmowy pozwalają szczegółowo zajrzeć w podstawy realizowanych programów i działań operacyjnych poszczególnych organizacji - twierdzi Nowacki, który stoi na czele działu organizacji Akademii Lecha Poznań.
Zapisz się do newslettera