Zakończenie sezonu to nie tylko podsumowania w pierwszej drużynie, ale również w grupach młodzieżowych. W ubiegłą sobotę na boiskach treningowych przy INEA Stadionie odbyły się finały Ligi LPFA, w których uczestniczyli młodzi adepci piłki, trenujący na codzień w Lech Poznań Football Academy.
Mimo kapryśnej tego dnia pogody, przy Bułgarskiej zjawiło się ponad 1000 zawodników oraz ich rodzice, którzy dopingowali ich w futbolowych zmaganiach. Młodzi piłkarze, trenujący z kolejowym herbem na piersi z całej Wielkopolski oraz województwa lubuskiego już od jesieni 2016 brali udział w wewnątrzklubowej rozgrywce o finały Ligi LPFA.
- Na boiskach przy Bułgarskiej mieliśmy małe święto piłki nożnej. Na boiskach, na których trenuje codziennie pierwsza drużyna i grupy wiodące Akademii Lecha Poznań swoje mecze rozgrywali tym razem najmłodsi - mówi Błażej Czyżewski, koordynator ds. sportu w Lech Poznań Football Academy. - Jest to duże wyróżnienie dla chłopaków, możliwość odwiedzenia naszego stadionu i jeszcze większa identyfikacja z klubem. Młodzi piłkarze pokazują tutaj wszystko to czego nauczyli się przez ostatnie 3 miesiące w swoich lokalizacjach - dodaje.
Grupy współzawodniczyły w dwóch kategoriach. Najmłodsi – czyli piłkarze w wieku od 4 – 6 lat brali udział w tzw. "Piłkarskim pikniku"– tutaj wyniki nie były zliczane, grano tylko i wyłącznie dla zabawy i frajdy. Od roczników 2009 młodzi lechici brali udział już w trzech oddzielnych pucharach: Pucharze Polski, Lidze Europy oraz Lidze Mistrzów, co było pochodną wcześniej rozgrywanych eliminacji.
Sobotnie rozgrywki wyłoniły najlepsze piłkarsko tego dnia roczniki. I tak, Ligę Mistrzów w roczniku 2004/2005 oraz 2006/2007 wygrali reprezentanci LPFA Bułgarska. Na najwyższym stopniu podium w rocznikach 2008 i 2009 stanęły kolejno LPFA Piątkowo oraz LPFA Rataje. Ligę Europy wygrały ponadto ośrodki z Podolan (2004/2005), Bułgarskiej (2006/2007), Kotlina (2008) oraz Rataj (2009). Puchar Polski zdobyły ośrodki z Czapur (2006/2007), Mogilna (2008) oraz Gniezna (2009).
- Skupiamy się na małych grach, pojedynkach 1 na 1. Wtedy pada najwięcej bramek - kontynuuje Czyżewski. - Im mniejsze boisko, tym więcej sytuacji boiskowych, co jest bardzo ważne dla rozwoju młodych adeptów piłkarskich. Czym starszy rocznik jednak, to boisko z racji rozwoju dzieci powiększamy. Turniej jest idealnym momentem również dla trenerów grup wiodących Akademii Lecha Poznań. To tutaj, jak na wyciągnięcie ręki mamy wszystkie perełki z naszych szkółek i łatwiej jest zauważyć chłopca o wysokim potencjale i zaprosić go na treningi do Akademii Lecha Poznań - kończy koordynator ds. sportu LPFA.
Zapisz się do newslettera