2024-10-16 13:13 Adrian Garbiec , fot. Przemysław Szyszka

Podsumowanie lechitów w reprezentacjach

Za nami kolejna przerwa reprezentacyjna, z której w bardzo dobrych humorach wracają nasi młodzieżowi kadrowicze. Zespół U-21 z Filipem Szymczakiem oraz Antonim Kozubalem w składzie wywalczył awans na przyszłoroczne EURO, natomiast drużyny U-19 i U-17 wygrały swoje grupy eliminacyjne i przeszły do kolejnej rundy kwalifikacji na mistrzostwa Europy.

Kolejne dwa spotkania w reprezentacji Szwecji rozegrał Alex Douglas. Obrońca wyszedł ponownie w podstawowym składzie na rywalizacje ze Słowacją (2:2) oraz Estonią (3:0). 23-latek w meczu z naszymi południowymi sąsiadami spędził na murawie 63 minuty, a w jego miejsce pojawił się zawodnik Manchesteru United Victor Lindelof, natomiast w drugiej potyczce został zmieniony jeszcze w pierwszej połowie z powodu urazu. Jeden występ w kadrze Iranu może dopisać do swojego dorobku Ali Gholizadeh. Skrzydłowy wszedł na boisko w końcówce potyczki z Uzbekistanem (0:0).

Wielki sukces osiągnęła reprezentacja Polski do lat 21. Zespół selekcjonera Adama Majewskiego dzięki zdobyciu czterech punktów w dwóch październikowych meczach awansował na mistrzostwa Europy U-21. Biało-Czerwoni z Filipem Szymczakiem oraz Antonim Kozubalem w wyjściowym składzie pokonali Kosowo 4:0, a pięknym golem popisał się napastnik Kolejorza. W decydującym spotkaniu z Niemcami lechici również wystąpili i pomogli w wywalczeniu remisu 3:3, który zapewnił Polsce znalezienie się w turnieju głównym odbywającym się w przyszłym roku na Słowacji.

Awans do następnej rundy kwalifikacyjnej do mistrzostw Europy U-19 uzyskał Michał Gurgul. Obrońca był kapitanem reprezentacji Polski w meczach z Maltą (6:0) i Turcją (3:0). Biało-Czerwoni z kompletem punktów zajęli pierwsze miejsce w swojej grupie. W kadrze do lat 19 Białorusi wystąpił natomiast Matsvei Bakhno. Jego drużyna zagrała towarzyski dwumecz z Azerbejdżanem (1:1, 6:1), a stoper pojawił się na boisku w obu rywalizacjach.

Dwa sparingi ze Szwajcarią ma za sobą kadra Polski U-18. W pierwszej rywalizacji przeciwko temu rywalowi Igor Brzyski oraz Wojciech Mońka wyszli w pierwszym składzie, a Biało-Czerwoni przegrali po golu w doliczonym czasie gry. Kilka dni później zespół selekcjonera Łukasza Sosina wygrał natomiast 3:2. Pomocnik Lecha Poznań spędził na murawie 55 minut, a obrońca pojawił się na boisku po przerwie.

Bardzo duży udział w wygraniu grupy pierwszej rundy eliminacji do mistrzostw Europy U-17 mieli zawodnicy Lecha Poznań. W meczu z Armenią (8:0) do siatki trafili Jakub Falkiewicz oraz Karol Delikat, natomiast asysty zaliczyli Sammy Dudek i Tymoteusz Gmur. W tym spotkaniu wystąpił również Patryk Prajsnar. Cała piątka zagrała również w kolejnym zwycięskim spotkaniu, tym razem Biało-Czerwoni pokonali Gruzję 3:0. W ostatnim meczu drużyna selekcjonera Dariusza Gęsiora zremisowała 2:2 ze Słowenią, a ostatnimi podaniami popisali się Dudek i Delikat.

Towarzyski dwumecz z Niemcami zagrała natomiast reprezentacji Polski do lat 16. Biało-Czerwoni zremisowali pierwsze spotkanie z tym rywalem 4:4. W wyjściowej jedenastce znalazł się Hubert Janyszka, a Piotr Bartczak pojawił się na boisku w drugiej połowie. Kilka dni później w rewanżu lepsi okazali się nasi zachodni sąsiedzi, którzy wygrali 2:1. W tej rywalizacji role się odwróciły i to Bartczak wyszedł w podstawowym składzie, a Janyszka wszedł na murawę po przerwie.