2013-04-10 00:00 Jakub Szymczak

ME: Lech Poznań - Górnik Zabrze 2:1

W zaległym meczu 18. kolejki Młodej Ekstraklasy, Lech Poznań na własnym boisku wygrał z Górnikiem Zabrze 2:1. Bramki dla Lecha strzelali Piotr Fontowicz i Wiktor Witt z rzutu karnego. Honorowe trafienie dla gości zaliczył Patryk Bartusiak.

Lech Poznań do meczu z Górnikiem Zabrze przystąpił wzmocniony Szymonem Drewniakiem oraz Dariuszem Formellą, którzy na co dzień trenują z pierwszym zespołem. To właśnie Formella jako pierwszy zagroził bramce gości. W 9 minucie zdecydował się na indywidualną akcję, ale zakończył ją zbyt lekkim strzałem i Kuchta nie miał problemów. Kwadrans później z pola karnego strzelał Rymar, a golkiper gości na wszelki wypadek odbił piłkę na róg. Zdecydowanie groźniej pod bramką zabrzan było w 30 minucie, gdy Kuchta z największym trudem odbił mocne uderzenie Siwka. Ataki Lecha przyniosły w końcu efekt 4 minuty później. Z rzutu rożnego ostro dośrodkował Chromiński, piłkę trącił jeszcze Fontowicz i Lech prowadził 1:0. 7 minut później podopieczni Patryka Kniata podwyższyli prowadzenie. Nowicki, który chwilę wcześniej zastąpił kontuzjowanego Siwka, wpadł w pole karne i został sfaulowany przez Kowalczyka. Jedenastkę na gola pewnym strzałem zamienił Witt i na przerwę Młody Kolejorz schodził z dwubramkowym prowadzeniem.

Druga połowa podobnie jak pierwsza rozpoczęła się od indywidualnej akcji Formelli. Tym razem skrzydłowy Lecha uderzał w krótki róg, ale Kuchta był na posterunku. Zapędy ofensywne poznaniaków w 51 minucie nieco ostudził Bartusiak. Kapitan Górnika popisał się mocnym strzałem z dystansu, po którym piłka wpadła do bramki źle ustawionego Frąckowiaka. 3 minuty później poznaniacy mogli odzyskać prowadzenie, jednak Kuchta kapitalnie obronił strzał Szczupakowskiego z półwoleja.  5 minut później po raz kolejny błysnął Formella, który w polu karnym ograł dwóch obrońców zabrzan, ale jego strzał zablokował trzeci. Jeszcze lepszą okazję do podwyższenia rezultatu miał w 68 minucie Nowicki, ale będąc w polu karnym uderzył wprost w Kuchtę. W ostatnich 20 minutach to nadal Lech sprawiał wrażenie drużyny, której bardziej zależy na kolejnych golach, jednak nie przełożyło się to na sytuację bramkowe i mecz zakończył się wygraną podopiecznych Patryka Kniata 2:1.

Lech Poznań ME - Górnik Zabrze ME 2:1 (2:0)

Bramki: 1:0 Fontowicz (34), 2:0 Witt (41-karny), 2:1 Bartusiak (51)

Sędzia: Tomasz Białek (Drezdenko)

Żółte kartki: Zgarda, Rymar - Gruszka

Lech ME: Przemysław Frąckowiak - Franciszek Siwek (39. Miłosz Nowicki), Wiktor Witt, Jan Bednarek, Emil Szczupakowski - Dominik Chromiński, Szymon Drewniak (46. Szymon Zgarda) - Piotr Fontowicz, Adrian Cierpka, Dariusz Formella (83. Piotr Kurbiel) - Piotr Rymar

Górnik ME: Mateusz Kuchta - Mateusz Gruszka, Mariusz Holik, Rafał Otwinowski, Tomasz Kowalczyk (46. Radosław Gruszka) - Michał Teichman (63. Michał Gucik), Patryk Bartusiak - Maciej Wolański (46. Dawid Maciaszczyk), Hubert Śliwiński (46. Jarosław Potoniec), Przemysław Piwowarczyk (79. Andreas Kaczmarek) - Kamil Papis