Piłkarze Lecha Poznań w swoim najbliższym meczu zmierzą się z angielskim Manchesterem City w ramach trzeciej kolejki fazy grupowej Ligi Europy. Przedstawiamy najważniejszych piłkarzy z poszczególnych formacji "The Citizens". Rozpoczynamy tradycyjnie od bramkarzy, wśród których są dużej klasy fachowcy.
Obecnie podstawowym bramkarzem Manchesteru City jest reprezentant Anglii, Joe Hart. Piłkarz urodził się 23 lata temu w Shrewsbury i od samego dzieciństwa wykazywał duże zdolności sportowe. Trenował piłkę nożną, ale także wyróżniał się jako obiecujący krykiecista. Ostatecznie młody Hart zdecydował się na rozwijanie kariery piłkarskiej i skupił się na treningach w lokalnym zespole Shrewsbury Town. Po raz pierwszy znalazł się w kadrze meczowej pierwszego zespołu niedługo przed swoimi szesnastymi urodzinami, a debiut w oficjalnym spotkaniu zaliczył dzień po ukończeniu siedemnastu lat (20 kwietnia 2004 przeciwko Gravesend & Northfleet). Od sezonu 2005/06 na stałe zagościł między słupkami Shrewsbury, imponując nawet selekcjonerom kadry U-19 Anglii. Swój debiut w młodzieżówce zaliczył w październiku 2005 w spotkaniu przeciwko... Polsce. Po znakomitym sezonie w League Two Hart był jednym z najbardziej pożądanych przez kluby Premiership graczy na rynku transferowym, a walkę o jego kartę zawodnika wygrał Manchester City. Wprawdzie The Citizens" początkowo oddawali Harta do mniejszych klubów na zasadzie krótkich wypożyczeń (Tranmere Rovers i Blackpool), to już w sezonie 2007/08 został pierwszym bramkarzem drużyny, prowadzonej wówczas przez Svena Gorana Erikssona. Jednak po wykupieniu Manchesteru City przez Abu Dhabi Group i związanej z tym ogromnej ofensywie transferowej klubu, na City of Manchester Stadium trafił mający renomę jednego z najlepszych bramkarzy Premiership Irlandczyk, Shay Given. Były gracz Newcastle z miejsca wygryzł z pierwszego składu The Citizens" młodego Harta. Zmuszony do bycia jedynie rezerwowym, Anglik przeszedł na zasadzie rocznego wypożyczenia do beniaminka Premiership, Birmingham City. Tam rozegrał wiele naprawdę fantastycznych spotkań, dzięki czemu został wybrany najlepszym graczem sezonu swojej drużyny. W pierwszym spotkaniu obecnej edycji Premiership z Tottenhamem, trener Mancini miał poważny dylemat - musiał zdecydować się czy postawić na Joe Harta, czy na Shaya Givena. Ostatecznie dał szansę Anglikowi, który został bohaterem meczu, wielokrotnie ratując swój zespół przed stratą bramki. Dzięki temu posadził znacznie bardziej doświadczonego Irlandczyka na ławce rezerwowych. W seniorskiej kadrze Anglii Hart rozegrał jak na razie sześć spotkań. Pojechał też z zespołem na nieudany dla Dumy Albionu" Mundial w RPA, jednak jako trzeci w kolejności bramkarz nie zagrał tam żadnego spotkania.
Wspomniany Shay, a właściwie Seamus Given, do Anglii przybył w 1994 roku z Celticu Glasgow do Blackburn Rovers. Urodzony w 1976 w irlandzkim Lifford piłkarz początkowo nie był w stanie wygryźć ze składu Rovers reprezentanta Anglii, Tima Flowersa, i był wypożyczany kolejno do Swindon i Sunderlandu. W tym drugim klubie walnie przyczynił się do awansu do Premiership, w 17 spotkaniach aż dwunastokrotnie zachowując czyste konto. Z Blackburn, dla którego zagrał tylko dwa mecze, odszedł w 1997 na zasadzie transferu definitywnego do Newcastle United. Given wywalczył miejsce w podstawowym składzie The Magpies" praktycznie od samego początku i nie oddał go przez kolejne dwanaście lat, pomijając krótkie okresy przejściowe, kiedy w bramce stawał Steve Harper. Przez ten czas Irlandczyk zawsze prezentował bardzo równą formę i nie zwykł popełniać żadnych poważniejszych błędów. Jedynym wyjątkiem jest stracona w jego debiutanckim sezonie kuriozalna bramka w spotkaniu z Coventry City, kiedy to przy wznawianiu gry zza jego pleców wybiegł Dion Dublin, przejął piłkę i skierował ją do pustej bramki. Od tej pory angielscy kibice żartobliwie nazywali Givena jedynym Irlandczykiem, który nie wie gdzie jest Dublin". Jednak golkiper Newcastle szybko zapomniał o tej sprawie i w kolejnych latach ciężko pracował na bardzo mocną dzisiaj markę w lidze angielskiej. W lutym 2009 roku Manchester City złożył bardzo atrakcyjną finansowo propozycję transferu Shaya Givena do ich zespołu, opiewającą na około 5.9 miliona funtów. Newcastle zgodziło się na odejście swojego bramkarza i z miejsca został pierwszym golkiperem The Citizens". Sytuacja odmieniła się na początku obecnego sezonu, ponieważ przegrał rywalizację z powracającym z wypożyczenia do Birmingham Joe Hartem. Given, razem z Kevinem Kilbanem, dzierży rekord występów w reprezentacji Irlandii. Obaj piłkarze zaliczyli jak dotąd po 110 spotkań w seniorskiej kadrze swojego kraju.
Ostatnim z zarejestrowanych przez Manchester City do fazy grupowej Ligi Europy bramkarzy jest Anglik Stuart Taylor. Najwyższy spośród całej trójki (196 cm wzrostu) golkiper to wychowanek londyńskiego Arsenalu. 29-latek występuje w angielskich klubach już od blisko trzynastu lat, jednak w żadnym z nich nigdy nie rozegrał więcej niż 20 ligowych spotkań. W drużynach, które reprezentował, albo panowała za duża konkurencja na jego pozycji, albo po prostu spędzał w nich za mało czasu na wypożyczeniach. Do The Citizens" trafił przed sezonem 2009/10 z Aston Villi. Taylor ma na koncie trzy występy w kadrze U-21 Anglii.