2014-06-08 00:00 Bartosz Aleksandrowicz

Juniorzy rozbili Legię

Zespół juniorów starszych prowadzony przez Marka Śledzia pewnie pokonał Legię Warszawa 3:0 w ćwierćfinale Centralnej Ligi Juniorów. Bramki zdobywali Marcin Banaszak, Piotr Kurbiel i Krystian Sanocki. W półfinale młodzi lechici zmierzą się z Wisłą Kraków, spotkania rozegrane zostaną 15 i 19 czerwca.

Do spotkania rewanżowego w korzystniejszej sytuacji przystępowali lechici. W trakcie pierwszego meczu przegrywali już 2:0 w Warszawie, ale doprowadzili do wyrównania i przy Bułgarskiej to zespół ze stolicy zaczynał grę ze świadomością, że musi strzelić gola. „Wojskowi” rozpoczęli bardzo zmobilizowani i wysokim pressingiem sprawili sporo problemów podopiecznym Marka Śledzia. Po kilku minutach Kolejorz uspokoił grę i zaczął stwarzać sytuacje strzeleckie. W 8. minucie z dystansu uderzył Sanocki, ale bardzo dobrą interwencją popisał się Leleń. Po chwili swoją szansę miał Bzdziel, lecz w dogodnej pozycji spudłował. Goście odpowiedzieli w 18. minucie, kiedy po rzucie rożnym groźnie strzelał Anczewski. Na szczęście Adrian Szady instynktowną interwencją zapobiegł utracie gola. Minutę później ponownie refleks golkipera uratował lechitów po rzucie wolnym.

Spotkanie było wyrównane, nieco częściej przy piłce byli legioniści, jednak to lechici bliżsi byli objęcia prowadzenia. Po szybko wyprowadzanych kontratakach przed szansami stawali Gawron i Bzdziel. W obu sytuacjach obrońcy blokowali uderzenia. Jeszcze lepszą okazję od kolegów miał w 34. minucie Sanocki. Pomocnik zamykał akcję na prawej stronie, zwiódł dwóch obrońców, lecz uderzył technicznie obok słupka. Co nie udawało się graczom ofensywnym, uczynił w 42. minucie obrońca. Z rzutu rożnego dokładnie dośrodkował Sanocki, a silnym i precyzyjnym strzałem głową popisał się Marcin Banaszak.

W przerwie spotkania trener Legii, Dariusz Banasik wobec niekorzystnego wyniku zdecydował się na wprowadzenie do gry drugiego napastnika w miejsce obrońcy. Goście nie potrafili jednak stworzyć bramkowej sytuacji. Miał ją za to tuż po wejściu na boisko Robert Janicki. Jego uderzenie z prawej strony pola karnego w 59. minucie na rzut rożny odbił Dawid Leleń. Stały fragment gry był praktycznie kopią akcji bramkowej, jednak tym razem Banaszak nie trafił w bramkę. Kilkadziesiąt sekund później bliski podwyższenia wyniku był Marcin Gawron. Kapitan juniorskiego zespołu precyzyjnie uderzył z dystansu, lecz świetnie po raz kolejny interweniował Leleń.

Dopiero w 65. minucie zespół Legii po raz pierwszy zagroził lechitom. Anczewski w polu karnym minął dwóch przeciwników i gdy wydawało się, że padnie gol, w ostatniej chwili zablokował go Hubert Wolak. Napastnik gości po chwili miał jeszcze lepszą szansę, uderzał niepilnowany z kilku metrów, a fenomenalną obroną popisał się Szady. Legioniści wykonywali rzut rożny, który rozpoczął… kontratak lechitów. Błyskawicznie wyprowadzoną piłkę Janicki zagrał do Sanockiego, ten popędził na bramkę, ale przegrał pojedynek sam na sam z Leleniem, a przy ponowieniu akcji Janicki został zablokowany.

W 69. minucie przyjezdnych przed stratą drugiego gola uratował słupek. Sanocki zabrał piłkę obrońcy i podał do Kurbiela. Napastnik uderzył, futbolówka odbiła się od obrońcy i trafiła w słupek. Po chwili było już jednak 2:0. Ustawiony 18 metrów przed bramką Kurbiel przyjął piłkę i świetnie przymierzył z woleja. Leleń był bez szans i tylko przyglądał się jak piłka wpada do bramki. W 75. minucie losy spotkania ostatecznie rozstrzygnął Krysian Sanocki, wykorzystując nieuwagę defensywy legionistów i przerzucając piłkę nad Leleniem. Goście walczyli do końca, ale nie mogli znaleźć recepty na bardzo dobrze dysponowanego Adriana Szadego. Kolejorz był zespołem bezdyskusyjnie lepszym i pewnie pokonał Legię Warszawa 3:0. W półfinale młodzi lechici zmierzą się z Wisłą Kraków. 15 czerwca pierwszy mecz w Krakowie, rewanż cztery dni później u siebie.

Lech Poznań – Legia Warszawa 3:0 (1:0)

Bramki: Banaszak (42’), Kurbiel (69’), Sanocki (75’)

Żółte kartki: Serafin - Makowski

Lech: Szady – Siwek, Banaszak, Wolak, Rogala – Gawron, Gieraszek (46. Rymar), Serafin (58. Janicki), Sanocki (77. Nowicki) – Bzdziel (58. Szubertowski), Kurbiel

Legia: Leleń – Skowron, Rakowski (77. Górka) , Kochański, Najemski (46. Arak), Makowski, Szymański (49. Babiarz), Zawal, Anczewski, Tomasiewicz, Rosiński (62. Mlonek)