Aron Johannsson w meczu ze Śląskiem Wrocław (1:0) zadebiutował w zespole Lecha Poznań i został tym samym 98. obcokrajowcem z występem w niebiesko-białych barwach.
Amerykański napastnik w spotkaniu z zespołem z Dolnego Śląska pojawił się na murawie od pierwszego gwizdka i zaprezentował się z dobrej strony. W ciągu 75 minut gry zdołał oddać aż pięć strzałów i co najważniejsze, po świetnym dośrodkowaniu Jana Sýkory zdobył bramkę, zapewniając Lechowi bardzo cenne zwycięstwo. - Można więc powiedzieć, że zaliczyłem idealny debiut, ale najważniejsza była wygrana, która może pomóc nam ruszyć w odpowiednią stronę. Mamy chwilę, żeby się zwycięstwem nacieszyć, ale już zaraz ruszamy ze skupieniem przed kolejnym ważnym spotkaniem - podkreślał Johannsson po końcowym gwizdku.
Dzięki swojemu występowi przeciwko Śląskowi, 30-latek został 98. obcokrajowcem reprezentującym niebiesko-białe barwy w historii klubu. Johannsson jest równocześnie trzecim Amerykaninem biegającym po boisku w koszulce Kolejorza. Jesienią 2000 roku na Bułgarską trafili: mający polskie korzenie, ale grający za oceanem Wojciech Krakowiak* oraz wypożyczeni z zespołu San Jose Eartquakes obrońca Jimmy Conrad i napastnik Ian Russel. Obaj Amerykanie spędzili w Kolejorzu tylko kilka miesięcy i w pamięci kibiców zapisali się z dobrej strony, chociaż bardziej ze względu na swoją sympatyczną osobowość niż spektakularne występy na boisku.
Po zakończeniu poznańskiego epizodu obaj Amerykanie wrócili do swojego kraju i zdecydowanie większą karierę zrobił Conrad, który razem z San Jose Earthquakes wygrał w 2001 roku mistrzostwo USA, a łącznie rozegrał na boiskach MLS prawie 300 spotkań. W 2006 roku z amerykańską kadrą pojechał także na mistrzostwa świata w Niemczech, gdzie zaliczył dwa występy – przeciwko Włochom i Ghanie.
Dziś Conrad jest za oceanem cenionym piłkarskim ekspertem i wciąż regularnie śledzi losy Kolejorza. Po debiutanckim golu Johannssona w koszulce Lecha pogratulował mu nawet tego wyczynu na Twitterze.
Great goal, big man! Especially for my former club. Keep it going.
— Jimmy Conrad (@JimmyConrad) February 21, 2021
Johannsson został trzecim Amerykaninem grającym dla Kolejorza, a tym samym Stany Zjednoczone dołączyły w zestawieniu obcokrajowców do Węgier, Peru, Bułgarii, Danii, Nigerii, Zimbabwe, Słowacji, Hiszpanii i Szwecji, które w przeszłości miały taką samą liczbę swoich przedstawicieli w niebiesko-białych barwach.
6 | Serbia, Ukraina, Chorwacja |
4 | Bośnia i Hercegowina, Argentyna |
3 | Węgry, Peru, Bułgaria, Dania, Nigeria, Zimbabwe, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, USA |
2 | Finlandia, Łotwa, Gambia, Macedonia, Rumunia, Norwegia, Czarnogóra, Portugalia, Kamerun, Rosja, Niemcy, Holandia, Gruzja |
1 | Panama, Kolumbia, Szwajcaria, Ghana, Szkocja, Gwinea, Austria, Brazylia, RPA, Senegal, DR Kongo, Zambia, Grecja, Białoruś, Czechy, Izrael |
* Wojciech Krakowiak miał zarówno polski, jak i amerykański paszport, więc nie traktujemy go w naszym zestawieniu jako obcokrajowca. Podobnie jest z Arturem Wywrotem, który był w Kolejorzu w 1992 roku. To także piłkarz, który posiadał podwójne obywatelstwo.
Zapisz się do newslettera