W niedzielnym spotkaniu z Zagłębiem Sosnowiec czwartą bramkę tego meczu zdobył Maciej Gajos. Był to gol rzadkiej urody, który równocześnie był pierwszym strzelonym bezpośrednio z rzutu wolnego przez Macieja Gajosa w niebiesko-białych barwach. Tym samym dołączył on do "eksluzywnego klubu" piłkarzy, którym udała się ta sztuka w czasie gry dla Lecha Poznań.
Bramki zdobyte uderzeniami bezpośrednio z rzutów wolnych nie są częstym sposobem strzelania goli. Niedzielne trafienie Macieja Gajosa było pierwszym tego typu strzelonym w tym sezonie i równocześnie pierwszym takim golem Gajosa w barwach Lecha. Kibice Kolejorza cierpliwie czekali na taką bramkę, ponieważ dobrze pamiętają pięknego gola tego zawodnika na stadionie przy ulicy Bułgarskiej. Tamto trafienie zanotował jeszcze w barwach Jagiellonii Białystok i co ciekawe strzelone było na tę samą trybunę.
Piłkarze Lecha w minionych sezonach nie rozpieszczali kibiców pod względem bramek zdobytych bezpośrednio z rzutów wolnych. Przez ostatnie dwa lata Kolejorz w ten sposób strzelił tylko cztery gole, po dwóch uderzeniach Darko Jevticia i dwóch Radosława Majewskiego. Jednak jeżeli cofniemy się trochę wcześniej niż dwa sezony to zobaczymy, że w tym "ekskluzywnym klubie" piłkarzy, którzy trafiali bezpośrednio z rzutu wolnego znajduje się więcej nazwisk. Fani na pewno pamiętają efektowne gole strzelone przez Mateusza Możdżenia, Marcina Kamińskiego, Sławomira Peszkę, Piotra Reissa, Michała Golińskiego, czy Damiana Nawrocika, ale w oczy rzucają się szczególnie nazwiska dwóch specjalistów od tego stałego fragmentu gry.
Jako pierwszego należałoby tu wymienić Semira Stilicia, który w Kolejorzu grał w latach 2008-2012. Szczególnie wyjątkowy był dla niego sezon 2008/2009 kiedy to strzelił aż pięć goli bezpośrednio z rzutów wolnych. Trzy z nich zdobyte były w Pucharze UEFA. Bośniak pokonywał w ten sposób bramkarzy Xazaru Lenkoran, AS Nancy oraz CSKA Moskwa. W szczególny sposób w pamięci kibiców utrwalił się na pewno gol przeciwko Francuzom, ponieważ rzadko ogląda się bramki z aż takiej odległości.
Do tych trafień dołożył jeszcze dwa gole z rzutów wolnych w spotkaniach ekstraklasy, z Odrą Wodzisław Śląski oraz z Wisłą Kraków. Jednak swoją najbardziej zapamiętaną bramkę z rzutu wolnego Stilić zdobył w kolejnym sezonie. W sezonie mistrzowskim 2009/2010 Bośniak pokonał precyzyjnym strzałem z rzutu wolnego Jana Muchę i dał zwycięstwo w domowym meczu z Legią Warszawa. Od tego spotkania rozpoczął się zwycięski marsz drużyny trenera Jacka Zielińskiego po mistrzostwo kraju.
Drugim specjalistą od bezpośrednich strzałów z rzutów wolnych był Barry Douglas. Dla sympatycznego Szkota bardzo ważny był mistrzowski sezon 2014/15. W tych rozgrywkach Douglas strzelił bezpośrednio z rzutu wolnego gole w meczu pucharowym z Jagiellonią Białystok oraz w meczach ligowych z Wisłą Kraków i z Legią Warszawa. Ponownie, to właśnie bramka przeciwko stołecznej drużynie została najbardziej zapamiętana przez kibiców. Przez większość tamtego spotkania oglądaliśmy wyrównany pojedynek, jednak wszystko zmieniło się po tym jak Arkadiusz Malarz zagrał piłkę ręką poza polem karnym. Po jego zejściu z boiska w bramce stanął Dusan Kucak. Barry Douglas nie miał litości dla słowackiego bramkarza i już przy pierwszej interwencji musiał on wyciągać piłkę z siatki. Bramka ta ma jeszcze jeden aspekt, który jest miło wspominany przez kibiców Kolejorza. Chodzi tu o szaloną radość Szkota po strzeleniu tego gola. Tak naprawdę trudno osądzić co jest bardziej zapamiętane przez kibiców.
Od czwartkowego meczu z KRC Genk publiczność zgromadzona przy ulicy Bułgarskiej będzie trzymała kciuki za to, żeby niedzielna bramka Macieja Gajosa była początkiem pięknej serii, tak jak w przypadku Semira Stilicia i Barrego Douglasa.
Zapisz się do newslettera