Lech Poznań uroczyście otworzył pierwszą Akademię Piłkarską w Polsce. Wśród gości, którzy przybyli na dzisiejszą uroczystość nie zabrakło przedstawicieli Ministerstwa Sportu i Rekreacji, Wojewody Wielkopolskiego, władz Szamotuł oraz zarządu PZPN.
Uroczystego otwarcia na płycie boiska dokonali starosta szamotulski Paweł Kowzan oraz przewodniczący Rady Nadzorczej Lecha Poznań Jacek Rutkowski. Akademia Lecha Poznań to sześć pełnowymiarowych boisk trawiastych, boisko z nawierzchnią syntetyczną, hala sportowa oraz kompleksowa odnowa biologiczna w hotelu Olympic, z saunami i jaccuzzi włącznie. Wychowankowie Akademii mają wyłącznie do swojej dyspozycji wydzielone piętro w internacie we Wronkach, a każdy z pokoi przeszedł remont generalny. Wysoka jakość infrastruktury sportowej, której pozazdrościć może niejedna seniorska drużyna oraz zaplecze socjalno-mieszkaniowe sprawia, że Akademia Lecha Poznań jest pierwszą tak profesjonalną i tak kompleksowo przygotowaną do opieki nad młodym zawodnikiem akademią piłkarską w Polsce.
- Akademia to nie tylko doskonała infrastruktura sportowa, z której na co dzień korzystać będą jej wychowankowie, ale przede wszystkim niemal 24-godzina opieka trenerów, fizjoterapeutów, lekarzy, dietetyków i wychowawców. Szkoła jest równie ważna jak trening, a zaangażowanie na boisku nie zrekompensuje nieodrobionych zadań domowych. Poprzez Akademię chcemy wychować dobrych i twardo stąpających po ziemi młodych ludzi, którzy poradzą sobie w życiu nawet wówczas, gdy nie będzie im pisana piłkarska kariera. Dlatego mottem Akademii jest hasło: Akademia jak uniwersytet - mówi dyrektor Akademii Lecha Poznań Marek Śledź.
Na potrzeby szkoły opracowywany jest nowatorski program edukacyjny dla klas sportowych, w których uczyć się będą wychowankowie Akademii. Poza tradycyjnymi zajęciami przygotowującymi do egzaminu dojrzałości, młodzi piłkarze będą mogli skorzystać z indywidualnych ścieżek nauczania, dzięki czemu będą mogli w przyszłości pozostać przy piłce, gdyż należy mieć świadomość tego, że nie każdemu z nich dane będzie zagrać w najwyższej klasie rozgrywkowej.
- Szkolenie dzieci i młodzieży to od wielu lat jedna z priorytetowych działalności Lecha Poznań. Jako klub byliśmy prekursorami wielu działań, które przyczyniły się do profesjonalizacji oraz podniesienia standardów pracy z młodymi piłkarzami. Od lat organizujemy największy w tej części Europy turniej dla dzieci i młodzieży Lech Cup U-12, a od dwóch lat również konferencję Lech Conference dedykowaną wszystkim tym, którzy na co dzień współpracują z młodzieżą. Wiemy jak ważne są przejrzyste struktury oraz spójność systemu szkolenia, dlatego z dumą prezentujemy Akademię Lecha Poznań, która jest filarem i wizytówką tego systemu w Wielkopolsce - dodaje członek zarządu ds. sportu Lecha Poznań Piotr Rutkowski.
Otwarcie akademii było także doskonałą okazją do debaty na temat roli i znaczenie szkolenia dzieci i młodzieży dla rozwoju klubów piłkarskich. Udział w niej wzięli prezes Lecha Poznań Karol Klimczak, prezes WZPN Stefan Antkowiak, trener Mariusz Rumak oraz dyrektor Akademii Lecha Poznań Marek Śledź. - Dwanaście lat pracowałem z młodzieżą, a dopiero potem przeszedłem do piłki seniorskiej. Także doskonale wiem jak wygląda praca z najmłodszymi adeptami futbolu. Powstanie takiej akademii to z pewnością jest wielkie wydarzenie. Jestem przekonany, że przełoży się to na podniesienie umiejętności młodych zawodników, którzy w przyszłości zasilą pierwszy zespół Lecha, a być może również reprezentację narodową - mówi trener Lecha Poznań Mariusz Rumak.
Zapisz się do newslettera