KLUB
Początki historii obecnego mistrza Słowenii sięgają 1920 roku, jednak oficjalną nazwę NK Koper klub przyjął w 1955 po połączeniu dwóch zespołów - Aurory i Meduzy. Za czasów gry w Jugosławii drużyna walczyła w niższych klasach rozgrywkowych. Dopiero po uzyskaniu niepodległości przez Słowenię w 1992 klub mógł rozgrywać mecze w tamtejszej Prvej Lidze. Na początku lat 90-tych zespół przyjął też dzisiejszą nazwę FC Koper. Przez ostatnie dziesięć lat klub zawsze zajmował miejsca w pierwszej połowie tabeli, co dawało mu przepustki do europejskich pucharów. Debiut na arenie międzynarodowej zespół z Koper zanotował w 2002, kiedy w pierwszej rundzie Pucharu Intertoto odpadł ze szwedzkim Helsingborgs IF. W kolejnej edycji tych rozgrywek klub poradził sobie znacznie lepiej - dotarł aż do półfinału, gdzie musiał uznać wyższość SC Heerenveen. Dzięki zdobyciu krajowych pucharów w 2006 i 2007, FC Koper mógł zadebiutować w rozgrywkach Pucharu UEFA. Niestety w trzech kolejnych edycjach zespół odpadał już w pierwszej rundzie eliminacji (z Litexem Łowecz z Bułgarii, Sirokim Brijegiem z Bośni i Hercegowiny oraz Vllaznią Shkoder z Albanii). Tytuł mistrzowski zdobyty w ubiegłym sezonie to pierwsze takie trofeum w historii klubu. Piłkarze FC Koper to w znacznej większości Słoweńcy. Oprócz nich w klubie występuje dwóch Bośniaków i Chorwat.
STADION
FC Koper swoje mecze rozgrywa na lokalnym stadionie Bonifika, wybudowanym w 1962 roku. Nazwa obiektu pochodzi od rejonu miasta Koper, w którym się znajduje. Po remoncie w 1996 jego pojemność została zwiększona z 3557 do 4500 miejsc. Obecnie planuje się kolejną rozbudowę.
MIASTO
Koper to największe miasto portowe Słowenii, położone nad Adriatykiem. Mieszka w nim niespełna 24 tysiące ludzi. Wielu z nich używa języka włoskiego ze względu na bliskość granicy z Italią oraz więzy historyczne. Można tam zwiedzić wiele zabytków z czasów starożytnej Grecji i Rzymu. Droga z Poznania do Koper wynosi około 1100 kilometrów. Obowiązującą walutą Słowenii jest Euro.
Zapisz się do newslettera