Trwa kolejna sesja szkoleniowa dla przedstawicieli klubów Lotto Ekstraklasy, którą prowadzi belgijska firma Double Pass. Prelekcje dotyczą działań klubowych akademii i rozwoju systemu szkolenia młodzieży. W projekcie, którego patronatem jest Ekstraklasa S.A., biorą udział przedstawiciele Akademii Lecha Poznań - Piotr Sadowski, Rafał Ulatowski i Amilcar Carvalho
Double Pass to uznana firma, która specjalizuje się w temacie szkolenia młodzieży. W 2002 roku rozpoczęła współpracę z belgijską federacją piłkarską, a w późniejszych latach kooperowali także m.in. z niemiecką Bundesligą czy angielską Premier League. W zeszłym roku podpisała porozumienie z Ekstraklasą S.A., na mocy którego rozpoczęli szkolenie pt. "Najwyższy Poziom Zarządzania Akademią". Z ramienia Akademii Lecha Poznań jego uczestnikami są Dyrektor Zarządzający Akademii Piotr Sadowski, Szef Szkolenia Akademii Rafał Ulatowski oraz Koordynator Szkolenia Akademii Amilcar Carvalho.
- Projekt ten był bardzo dobrym pomysłem ze strony Ekstraklasy. Double Pass jest doświadczoną organizacją w tego typu szkoleniach. Byli chociażby w grupie projektowej systemów w Belgii i Niemczech, co doprowadziło do znacznego podniesienia poziomu szkolenia w tych krajach - mówi Piotr Sadowski. - W Polsce też chcemy do tego dążyć. Cały projekt może przynieść dużo korzyści, dzięki spostrzeżeniom i wypracowanym przez lata doświadczeń Double Pass z różnymi klubami i federacjami. Same zajęcia są natomiast bardzo ciekawe i można się na nich wiele nauczyć - dodaje.
Od wtorku do czwartku trwała już trzecia sesja tego szkolenia. Przed uczestnikami pozostała jeszcze jedna, która odbędzie się na początku czerwca. Tematyka zajęć jest bardzo urozmaicona. - Szkolenie związane jest przede wszystkim z futbolem młodzieżowym. Dotyczy wielu aspektów, począwszy od organizacji akademii i umiejscowienia jej w strukturach klubu, poprzez budowanie planu działania, aż po aspekty szkoleniowe. Aktualnie skupiamy się przede wszystkim na praktyce, czyli mowa jest o programie szkolenia i filozofii, która przenoszona jest na boisko. Belgowie zwracają uwagę chociażby na periodyzację taktyczną, organizację każdej jednostki treningowej czy też aspekty mentalne zawodników - podkreśla dyrektor Akademii.
Akademia Kolejorza należy do czołowych w Polsce. Wielu jej wychowanków otrzymuje szansę gry w dorosłej piłce, natomiast drużyny młodzieżowe niejednokrotnie sięgają po różne trofea. Piotr Sadowski uważa, że pomimo tego wszystkiego pewnych rzeczy wciąż należy się uczyć. - Poziom Akademii Lecha Poznań jesty wysoki, więc nie wszystko, co widzimy na szkoleniach, jest dla nas nowe. Nie wywróci to naszych planów do góry nogami. Będą to małe, pojedyncze elementy, które będziemy mogli dodać do planu funkcjonowania naszej akademii - zauważa.
Uczestnicy szkolenia po jego ukończeniu otrzymają stosowny certyfikat. By go uzyskać muszą jednak, niczym w szkole, być obecnym, wykonywać zadania domowe oraz zaliczyć końcowy egzamin. - Po każdej sesji do odrobienia jest praca domowa. Na podstawie wiedzy, którą zdobyło się podczas szkolenia, trzeba wykonać zadanie. Na zakończenie natomiast czeka nas jeszcze podsumowujący sprawdzian z całości materiału. Dzięki temu można mieć pewność, że uczestnik kursu, który otrzyma certyfikat, dobrze przyswoił sobie wiedzę, przekazywaną w trakcie szkolenia - podsumowuje Sadowski.
Zapisz się do newslettera