Przerwa reprezentacyjna dla piłkarzy, którzy pozostali w Poznaniu jest nie tylko dobrym momentem na przygotowanie się do dalszych zmagań, ale także na… naukę języka polskiego. Jego znajomość wśród zawodników Lecha Poznań zawsze była mile widziana, jednak od czasu przejęcia pierwszego zespołu przez trenera Ivana Djurdjevicia nacisk właśnie na ten aspekt jest szczególny.
Matus Putnocky, Vernon De Marco, Volodymyr Kostevych czy Darko Jevtić to zawodnicy pierwszej drużyny Kolejorza, z którymi nie trudno porozumieć się za pomocą języka polskiego. Słowak nie miał problemów z posługiwaniem się nim jeszcze zanim trafił do zespołu poznańskiej lokomotywy. Pozostała trójka przyswoiła go dzięki ciężkiej pracy oraz wielu godzinom spędzonym na lekcjach nie tylko w klubie, ale także poza nim. Obecnie pod okiem Pana Jana Trawińskiego, tłumacza oraz nauczyciela jednej z poznańskich szkół językowych, pracują kolejni lechici.
Wśród nich znajdują się Skandynawowie, Thomas Rogne oraz Christian Gytkjaer, a także zawodnicy, którzy do Poznania przenieśli się niedawno.
- Chłopacy wiedzą, że to ważne, aby móc porozumieć się z kolegami z zespołu. Gdy przychodzą na lekcję są bardzo pilni i się starają, pomimo że język polski jest zupełnie innym niż ich ojczysty. Są bardzo zmotywowani. Widać, że chcą się uczyć - komentuje Pan Jan Trawiński. - Oczywiście nasi zawodnicy uczą się również poza lekcjami, choćby w szatni czy na treningach, gdzie mają kontakt z innymi piłkarzami - dodaje.
Pomocnik Kolejorza, Pedro Tiba będąc na konferencji prasowej poprzedzającej spotkanie z Piastem Gliwice otrzymał pytanie, czy komunikacja boiskowa nie sprawia mu problemów. - Pedro odpowiedział wtedy, że język futbolu jest uniwersalny. Zapewne chodziło mu również o to, że pewnych wyrażeń, których używa się na boisku można się wyuczyć samoczynnie, z upływem czasu. Jeśli kilka razy jego kolega zawoła "plecy", w pewnym momencie każdy domyśli się, co to oznacza - tłumaczy nauczyciel.
Christian Gytkjaer oraz Thomas Rogne uczą się języka polskiego od niespełna roku. Początki dla nich obu były bardzo trudne, jednak z każdą kolejną lekcją jego nauka przychodziła im coraz łatwiej. - Na początku, gdy słyszałem ludzi mówiących po polsku, nie rozumiałem ani słowa. Jakby mówili po chińsku! - mówi Norweg, któremu wtóruje duński napastnik. - To bardzo trudny język. Różny od naszych narodowych. Wiele się jednak uczymy na lekcjach, a także podczas rozmów z kolegami z zespołu.
Lechici zgodnie przyznają, że nauka języka polskiego jest dla nich bardzo ważna. Szczególnie teraz, gdy trener Ivan Djurdjević wszystkie zajęcia prowadzi właśnie przy jego użyciu. - Teraz jest on jeszcze ważniejszy niż w minionym sezonie, gdzie trener Nenad Bjelica porozumiewał się z nami po angielsku. Ważne, by rozumieć jak najwięcej - komentuje Rogne. - Potrafię powiedzieć kilka zdań po polsku. Rozumiem proste odpowiedzi. Problemy pojawiają się, gdy zaczyna się rozmowa, choćby o tym co działo się poprzedniego dnia. Cały czas jednak pracuję nad jego znajomością - kończy Norweg.
Zapisz się do newslettera