2020-11-19 15:36 Maciej Sypuła

Akcja obserwacja: odcinek 7

Przy okazji siódmego odcinka naszego cyklu „Akcja obserwacja” przyjrzeliśmy się temu, jak zawodnicy SL Benfiki, Standardu Liege i Rangers FC radzili sobie w ostatnich kilkunastu dniach w koszulkach swoich kadr narodowych. A podczas listopadowej przerwy na mecze reprezentacyjne aż 27 piłkarzy z zespołów grupowych rywali Lecha Poznań w Lidze Europy nie miało ani chwili wytchnienia.

SL Benfica

Wicelider naszej grupy na listopadowe mecze reprezentacji wysłał ośmiu swoich piłkarzy, z których kilku wróciło do Lizbony w dobrych nastrojach. W tym gronie na pewno jest środkowy obrońca Jan Vertonghen, który z reprezentacją Belgii zaliczył trzy zwycięstwa w meczach ze Szwajcarią (2:1), Anglią (2:0) i Danią (4:2). Te dwa ostatnie spotkania rozegrano w ramach rozgrywek grupowych Dywizji A Ligi Narodów, a Belgowie w cuglach wygrali swoją grupę.

Po dwa zwycięstwa zaliczyli w ostatnich dniach z kolei Adel Taarabt i jego reprezentacja Maroko, która dwukrotnie ograła w eliminacjach Pucharu Narodów Afryki Republikę Środkowoafrykańską (4:1 i 2:0) oraz Everton z reprezentacją Brazylii (1:0 z Wenezuelą i 2:0 z Urugwajem). W tym drugim spotkaniu, ale po drugiej stronie barykady, w pełnym wymiarze czasowym wystąpił także napastnik Benfiki Darwin Nunez. 21-letni snajper wcześniej zagrał również 45 minut i strzelił gola przeciwko Kolumbii (3:0).

W niezłym nastroju do klubu mógł wrócić także grecki bramkarz Odysseas Vlachodimos, który zaliczył dwa spotkania w Lidze Narodów – z Mołdawią i Słowenią – i w obu zachował czyste konto (2:0 i 0:0) oraz stoper Nicolas Otamendi – on razem z reprezentacją Argentyny wygrał z Peru (2:0) i zremisował z Paragwajem (1:1) (w obu meczach obrońca Benfiki zagrał po 90 minut).

Kolejne spotkania w narodowych barwach zaliczyli także snajperzy ekipy z Lizbony – Gian-Luca Waldschmidt oraz Haris Seferović. Doświadczony Szwajcar rozegrał dwa spotkania, ale w żadnym nie wystąpił w pełnym wymiarze czasowym (28 minut z Belgią 1:2 i 83 minuty z Hiszpanią 1:1). O jeden mecz więcej na koncie podczas listopadowej przerwy reprezentacyjnej ma Waldschmidt. 24-latek zagrał pełne 90 minut w towarzyskim meczu z Czechami i strzelił decydującego o zwycięstwie gola (1:0), a potem wystąpił przez 5 minut przeciwko Ukrainie w Lidze Narodów (3:1) i zaliczył pół godziny na boisku podczas kompromitującej porażki z Hiszpanią (0:6).

Podsumowanie kadrowiczów:

- Odysseas Vlachodimos (bramkarz, Grecja) – na ławce z Cyprem (2:1), 90 minut z Mołdawią (2:0), 90 minut ze Słowenią (0:0)
- Nicolas Otamendi (obrońca, Argentyna) - 90 minut z Paragwajem (1:1), 90 minut z Peru (2:0)
- Jan Vertonghen (obrońca, Belgia) – 57 minut ze Szwajcarią (2:1), 90 minut z Anglią (2:0), 90 minut z Danią (4:2)
- Everton (pomocnik, Brazylia) – 16 minut z Wenezuelą (1:0), 21 minut z Urugwajem (2:0)
- Adel Taarabt (pomocnik, Maroko) – 83 i 77 minut z Republiką Środkowoafrykańską (4:1, 2:0)
- Darwin Nunez (napastnik, Urugwaj) – 45 minut i gol z Kolumbią (3:0), 90 minut z Brazylią (0:2)
- Haris Seferović (napastnik, Szwajcaria) – 28 minut z Belgią (1:2), 83 minut z Hiszpanią (1:1), 84 minuty z Niemcami (3:3)
- Gian-Luca Waldschmidt (napastnik, Niemcy) – 90 minut i gol z Czechami (1:0), 5 minut z Ukrainą (3:1), 30 minut z Hiszpanią (0:6)

Standard Liege

O dwóch mniej zawodników niż Benfika na mecze reprezentacji wysłał belgijski Standard Liege i większość z nich wróciła do klubu w nie najlepszych nastrojach. Tak było między innymi w przypadku bośniackiego pomocnika Gojko Cimirota, który razem ze swoją reprezentacją w ciągu tygodnia rozegrał trzy mecze i wszystkie z nich przegrał. Pomocnik Standardu dwa z tych spotkań rozegrał w pełnym wymiarze czasowym (z Holandią 1:3 i Włochami 0:2 w Lidze Narodów, co zakończyło się relegacją Bośni do Dywizji B) oraz 45 minut w towarzyskim meczu z Iranem (0:2).

Bolesną porażką zakończył się także wyjazd bramkarza Arnauda Bodarta na mecz belgijskiej kadry U-21. Belgowie przegrali z Bośnią i Hercegowiną 2:3, finiszowali na drugim miejscu w swojej grupie eliminacyjnej do młodzieżowego Euro, ale w rankingu drużyn z drugich miejsc uplasowali się dopiero na szóstej, a tylko pierwszych pięć ekip zakwalifikowało się na turniej.

Bez zwycięstwa z meczów reprezentacyjnych do klubu wrócił także obrońca Laurent Jans. Boczny defensor zaliczył 45 minut w meczu towarzyskim z Austrią (0:3), a później rozegrał pełne mecze w Lidze Narodów z Cyprem (1:2) i Azerbejdżanem (0:0). W tym pierwszym spotkaniu Jans miał okazję zagrać naprzeciw swojego klubowego kolegi Konstantinos Laifis, który zaliczył w barwach Cypru 90 minut. 27-letni defensor zaliczył także pełny mecz z Czarnogórą (0:4) i razem ze swoją reprezentacją spadł do Dywizji D Ligi Narodów.

Awans do Dywizji B i dwa gole przeciwko Cypryjczykom zaliczył z kolei napastnik Standardu Aleksandar Boljević. Czarnogórski snajper wcześniej zagrał jeszcze 76 minut z Kazachstanem (0:0) i 33 minuty z Azerbejdżanem (0:0). Grono krajowych reprezentantów w ekipie z Liege uzupełnił zaś obrońca Merveille Bope Bokadi, który w barwach Demokratycznej Republiki Kongo zaliczył dwa mecze z Angolą w eliminacjach Pucharu Narodów Afryki (79 minut – 0:0 i 10 minut 1:0).

Podsumowanie kadrowiczów:

- Arnaud Bodart (bramkarz, Belgia U-21) – 90 minut z Bośnią i Hercegowiną (2:3)
- Merveille Bope Bokadi (obrońca, DR Kongo) – 79 minut z Angolą (0:0), 10 minut z Angola (1:0)
- Laurent Jans (obrońca, Luksemburg) – 45 minut z Austrią (0:3), 90 minut z Cyprem (1:2), 90 minut z Azerbejdżanem (0:0)
- Konstantinos Laifis (obrońca, Cypr) – 90 minut z Luksemburgiem (2:1), 90 minut z Czarnogórą (0:4)
- Gojko Cimirot (pomocnik, Bośnia i Hercegowina) – 45 minut z Iranem (0:2), 90 minut z Holandią (1:3), 90 minut z Włochami (0:2)
- Aleksandar Boljević (napastnik, Czarnogóra) – 76 minut z Kazachstanem (0:0), 33 minuty z Azerbejdżanem (0:0), 70 minut i 2 gole z Cyprem (4:0)

Rangers FC

Zdecydowanie największym gronem kadrowiczów może pochwalić się lider naszej grupy Ligi Europy – zespół Rangers FC. Podczas listopadowej przerwy reprezentacyjnej z drużyny prowadzonej przez Stevena Gerrarda w świat ruszyło aż trzynastu piłkarzy.

Dwóch z nich uczestniczyło w wielkim dla szkockiej reprezentacji wydarzeniu, jakim było pokonanie po rzutach karnych w meczu barażowym Serbii (1:1, k. 5:4) i wywalczenie awansu na Euro 2021. Duży udział w tym sukcesie miał pomocnik Rangersów Ryan Jack, który rozegrał przeciwko Serbom 120 minut. Całe to spotkanie na ławce rezerwowych przesiedział z kolei bramkarz Jon McLaughlin. Golkiper ekipy z Glasgow z perspektywy ławki obserwował także dwa pozostałe mecze rozegrane przez Szkotów w ostatnich dniach. Jack z kolei ze Słowakami siedział na ławce rezerwowych (0:1), ale zaliczył później 90 minut przeciwko Izraelowi w Lidze Narodów (0:1). Szkoci finiszowali w grupie 2 Dywizji B na drugim miejscu i nie udało im się awansować do wyższej dywizji.

Zdecydowanie gorszy humor po decydującym meczu barażowym o Euro 2021 miał pomocnik zespołu z Glasgow Steven Davis, którego Irlandia Północna przegrała po dogrywce ze Słowacją Lubomira Šatki (1:2). Później 35-latek zaliczył jeszcze 8 minut w przegranym spotkaniu z Austrią w Lidze Narodów (0:1), które zadecydowało o degradacji jego drużyny do Dywizji C tych rozgrywek.

Bliscy awansu do Dywizji A byli z kolei Finowie, których barwy reprezentuje pomocnik Rangersów Glen Kamara. Finowie najpierw w meczu towarzyskim sensacyjnie ograli Francję 2:0 (Kamara zagrał 24 minuty), a potem już w ramach Ligi Narodów ograli Bułgarię 2:1, by na koniec rozgrywek przegrać z Walią 1:3 – w obu tych meczach 25-latek wystąpił w pełnym wymiarze czasowym.

O utrzymanie w Dywizji A Ligi Narodów zacięty bój w ostatnich dniach stoczyły za to reprezentacje Szwecji i Chorwacji, których barwy reprezentuje dwóch obrońców Rangersów – Filip Helander i Borna Barisić. W bezpośrednim pojedynku na szwedzkiej ziemi górą byli gospodarze (2:1 – Helander cały mecz na ławce, Barisić zagrał 90 minut), ale to Chorwaci ostatecznie pozostaną w najwyższej dywizji rozgrywek, a Szwedzi w kolejnej edycji zagrają w Dywizji B.

W kadrze młodzieżowej Szkocji wystąpili w ostatnich dniach z kolei obrońca Nathan Patterson (45 minut z Chorwacją U-21 (2:2), na ławce z Grecją U-21 (0:1)) oraz napastnik Glen Middleton (45 minut i gol z Chorwacją, 72 minuty z Grecją), a w rumuńskiej drużynie do lat 21 przeciwko Danii zagrał Iannis Hagi (1:1, 90 minut). Punkt wywalczony w tym spotkaniu zapewnił Rumunom miejsce na przyszłorocznym młodzieżowym Euro.

Wspólnie na mecze swojej reprezentacji polecieli także obrońca Leon Balogun i pomocnik Joe Aribo. Ich kadra Nigerii zagrała dwa mecze przeciwko Sierra Leone w eliminacjach Pucharu Narodów Afryki i oba z nich zremisowała (4:4 i 0:0). Balogun wystąpił w tych spotkaniach łącznie przez 151 minut, a Aribo zaliczył o 22 minuty więcej.

W eliminacjach do PNA wystąpił także pomocnik Rangersów Bongani Zungu, który w barwach reprezentacji Republiki Południowej Afryki zagrał 25 minut i strzelił gola z Wyspami św. Tomasza i Książęcą (2:0), a trzy dni później przeciwko tej samej drużynie zaliczył jeszcze spotkanie w pełnym wymiarze czasowym (4:2).

Ostatnim z kadrowiczów w szeregach Rangersów jest strzelec gola z meczu z Kolejorzem – napastnik Alfredo Morelos. 24-letni snajper listopadowego wyjazdu na mecze eliminacji do mistrzostw świata nie będzie jednak wspominał najlepiej, bo jego reprezentacja Kolumbii doznała dwóch wysokich i bolesnych porażek. Przeciwko Urugwajowi (0:3) Morelos zagrał 23 minuty, a starcie z Ekwadorem (1:6) przesiedział na ławce rezerwowych.

Podsumowanie kadrowiczów:

- Jon McLaughlin (bramkarz, Szkocja) – na ławce z Serbią (1:1, k. 5:4), na ławce ze Słowacją (0:1), na ławce z Izraelem (0:1)
- Leon Balogun (obrońca, Nigeria) – 61 minut ze Sierra Leone (4:4), 90 minut ze Sierra Leone (0:0)
- Borna Barisic (obrońca, Chorwacja) – na ławce z Turcją (3:3), 90 minut ze Szwecją (2:1), na ławce z Portugalią (2:3)
- Filip Helander (obrońca, Szwecja) – na ławce z Chorwacją (2:1), 25 minut z Francją (2:4)
- Nathan Patterson (obrońca, Szkocja U-21) – 45 minut z Chorwacją U-21 (2:2), na ławce z Grecją U-21 (0:1)
- Joe Aribo (pomocnik, Nigeria) – 90 minut ze Sierra Leone (4:4), 83 minuty ze Sierra Leone (0:0)
- Steven Davis (pomocnik, Irlandia Północna) – 120 minut ze Słowacją (1:2), 8 minut z Austrią (2:1)
- Ryan Jack (pomocnik, Szkocja) – 120 minut z Serbią (2:1), na ławce ze Słowacją (0:1), 90 minut z Izraelem (0:1)
- Glen Kamara (pomocnik, Finlandia) – 24 minuty z Francją (2:0), 90 minut z Bułgarią (2:1), 90 minut z Walią (1:3)
- Bongani Zungu (pomocnik, Republika Południowej Afryki) – 25 minut i gol z Wyspami św. Tomasza i Książęcą (2:0), 90 minut z Wyspami św. Tomasza i Książęcą (4:2)
- Ianis Hagi (napastnik, Rumunia U-21) – 90 minut z Danią U-21 (1:1)
- Glen Middleton (napastnik, Szkocja U-21) – 45 minut i gol z Chorwacją U-21 (2:2), 72 minuty z Grecją U-21
- Alfredo Morelos (napastnik, Kolumbia) – 32 minuty z Urugwajem (0:3), na ławce z Ekwadorem (1:6)

Następne mecze

Piątek 31.01 godz.20:30
Lech Poznań
vs |
Widzew Łódź
Niedziela 09.02 godz.17:30
Lechia Gdańsk
vs |
Lech Poznań

Polecamy

Newsletter

Zapisz się do newslettera

Więcej

KKS LECH POZNAŃ S.A.
Enea Stadion
ul. Bułgarska 17
60-320 Poznań

Infolinia biletowa:
tel.  61 886 30 30   (10:00-17:00)

Infolinia klubowa: Tel: 61 886 30 00
mail: lech@lechpoznan.pl
Biuro Obsługi Kibica

Korzystamy z plików cookies

Stosujemy pliki cookies, które są niezbędne do tego, aby osoby odwiedzające nasz serwis mogły korzystać z dostępnych usług i funkcjonalności. Używamy również plików cookies podmiotów trzecich, w tym plików analitycznych i reklamowych. Szczegołowe informacje dostępne są w "Polityce cookies". W celu zmiany ustawień należy skorzystać z opcji ZMIENIAM USTAWIENIA.

Akceptuję opcjonalne pliki cookies

Odrzucam opcjonalne pliki
cookies

Ustawienia prywatności

Niezbędne

Niezbędne pliki cookies umożliwiają prawidłowe wyświetlanie strony oraz korzystanie z podstawowych funkcji i usług dostępnych w serwisie. Ich stosowanie nie wymaga zgody użytkowników i nie można ich wyłączyć w ramach zarządzania ustawieniami cookies.

Reklamowe

Reklamowe pliki cookies (w tym pliki mediów społecznościowych) umożliwiają prezentowanie informacji dostosowanych do preferencji użytkowników (na podstawie historii przeglądania oraz podejmowanych działań,w serwisie oraz w witrynach stron trzecich wyświetlane są reklamy). Dzięki nim możemy także mierzyć skuteczność kampanii reklamowych KKS Lech Poznań S.A. i naszych partnerów.

W każdej chwili możesz zmienić lub wycofać swoją zgodę za pomocą ustawień dostępnych w ustawieniach prywatności.

Analityczne

Reklamowe pliki cookies (w tym pliki mediów społecznościowych) umożliwiają prezentowanie informacji dostosowanych do preferencji użytkowników (na podstawie historii przeglądania oraz podejmowanych działań,w serwisie oraz w witrynach stron trzecich wyświetlane są reklamy). Dzięki nim możemy także mierzyć skuteczność kampanii reklamowych KKS Lech Poznań S.A. i naszych partnerów.

W każdej chwili możesz zmienić lub wycofać swoją zgodę za pomocą ustawień dostępnych w ustawieniach prywatności.

Zapisz moje wybory